Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'deki oteller standart bir rezervasyon sistemi kullanıyor mu?

Bir müşteri ile görüşüyorum, rezervasyon alıp otele bildirimde bulunabileceği bir uygulama geliştireceğiz. Otellerin kullandığı standart bir sistem var mı? Yoksa servis üzerinden otele bir hesap açıp buradan işlemleri kontrol etmesini mi söylemeliyiz veya sms ve email ile bildirimde mi bulunmalıyız?Düzenle
Türkiye'de standart-dışına çıkma yaygındır. Ama standart bir rezervasyon sistemi var. Genellikle bir otel günü 13:00'da başlar ve 12:00'da biter. 12 13 arasını temizlik için kullanıyorlar ve 12'yi geçirirseniz bir saat için bile olsa fazla ödüyorsunuz. Otele geç giriş yapacaksanız (genelde 17 18'den sonra) bunu bildirmeniz gerekiyor (İnternet rezervasyonunda bu sağlansa çok iyi olur) . En çok bu noktada standardın dışına çıkılıyor. Bildirseniz bile 22:00'de oda boş kalmasın diye gelen müşteriyi Türkiye'de oda veriyorlar. İnternet rezervasyonunda ayrıca kahvaltının dahil olup olmaması çok önemli.
  • Paylaş
Dünyada en yaygın olarak kullanılan otel rezervasyon sitesi booking.com'dur. Bunun dışında tripadvisor, expedia, venere gibi siteler de var. Bunlar otellere bir panel veriyorlar. Oteller buradan rezervasyonlarını kontrol edebiliyorlar. Aynı zamanda gelen, iptal edilen ve değişiklik yapılan rezervasyonlar mail olarak anlık gönderiliyor. Otellerde bu yüzden rezervasyon departmanları bulunuyor.

Ayrıca oteller bu tip sitelerle entegre çalışan programlara da sahip. Bu program misafir raporunu polise gönderme ve değişken istatistikleri görebilme gibi özelliklere sahip.
  • Paylaş