Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'deki sınav sistemine güveniyor musunuz?

Yılmaz Özdil'e ait bir köşe yazısını paylaşmak istiyorum;

"Sekiz kere kaza mı olur?": hurriyet.com.tr/yazarlar/21634780.asp

Ayrıca şahsi fikrim şudur ki,

Eğitim Sistemi adını verdiğimiz sürecin baştan beri insanların doğasına aykırı olduğunu her fırsatta dile getirdim. İlk Okul gibi temel derslerden sonra, zihni bulandıran derslerin eklenmesiyle ve verilen eğitimin iyice ezbere dönüşmesiyle, insanların nasıl yaşaması gerektiğinden, nasıl yaratıcı ve girişimci olabileceğinden çok, bu sistemin toplum devinimini sağlayacak, bir nevi "makine dişlileri" olacak insanlar yetiştirdiğini gözlemledim.

Toplum çıkarlarına göre yetiştirilmek için önce toplumu yönetenlerin çıkarına göre eğitim aldığımızı gördüm. Bu yüzden dinsel konulardan epey uzak durduğum gibi apolitikal bir yol izledim yaşamımın bu noktasına kadar. Çünkü en az eğitim sistemi gibi siyasette insanın doğasına aykırı bir tutumdu.

Türkiye'de ki sınav sistemine güvenmiyorum, eğitim sistemine, siyasete ve adalete güvenmediğim gibi. Türkiye'de iş yapan ve geçici çözümler üreten firmalara güvenmiyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz eğitim sistemi, iş etiği olmayan ve kendini geliştirmekten aciz, yaratımsız, girişimler üretemeyecek ve ürettiği girişimlerin ardında mücadele veremeyecek insanlar yaratıyor.
 • Paylaş
Bir lise öğrencisi olarak kesinlikle güvenmiyorum, eğitim sistemininde doğru bir şekilde uygulandığına inanmıyorum. Benim yeteneklerim, ilgi alanlarım tespit edilip ona göre bir eğitim sistemi oluşturulursa herkes için daha faydalı olacağını düşünüyorum. Türkiye'de insanların gözündeki itibar herkes için önemli, teknik lisede okuyan çocuğun gerizekalı, anadolu lisesinde ya da fen lisesinde okuyanın ise daha zeki olduğu iddia ediliyor ve sistemin getirdiği bir şey olarak bu bunu gerektiriyor. Neden sınavlarla mesleğimizi belirliyoruz, ömrümüz boyunca nereden para kazanabileceğimizi? Ben matematik, fizik, kimya gereksiz diyenlerden değilim, sadece benim ilgi alanım, yeteneklerim ne ise o yönde kendimi geliştirip eğitimimi almak isteyenlerdenim :)
 • Paylaş
Duyduğuma göre hükümet yanlısı bir dershanede sınavlarda çıkacak sorular dağıtılıp, sorular sınıfta çözüldükten sonra dışarı sızmasın diye imha ediliyormuş. Son zamanlarda hükümet yanlısı dersanelerin başarısı ve sınavlarda yüzlerce birinci çıkması insanları bir kez daha düşündürüyor. Hatta bazı 'yanlı' dersaneler soruların cevaplarını bile veriyormuş..! Ayrıca gerek KPSS olsun gerek ehliyet sınavı olsun, artan yolsuzluklar sınav sistemine güven diye birşey kalmadığını kanıtlar nitelikte!
 • Paylaş
Türkiye' deki sınav sistemi öyle bir sınav sistemi ki biz ona güvenmeye çalışıyoruz ,aslında zorundayız (bu ülkede yaşamak istiyorsak eğer) ama ne yapıyo ediyo güvenimizi yerle bir altüst etmeyi başarabiliyor. Tamam bir kere hata yaparsın anlarız, tamam iki de olsun hadi üç de oluversin ama bu kadar hata da göz ardı edilemiyor.

Ama şöyle bir durum var ki insan kendisi başarısız olduğu durumlarda her zaman suçlayacak birini buluyor( HER ZAMAN). Genellikle de suçlanan sistem oluyor. %30 suç sistemde ise eğer geri kalan hep kendimizde aslında. Şöyle bir tabir vardır. 'Yapan yapıyo, nasıl yapıyo, yapıyo işte' . Gerçekten de o yapanlar( başarılı olanlar) nedense bu sistem bozukluğundan etkilenmiyorlar. Bir şekilde bu bozukluğa rağmen istedikleri hedefe ulaşabiliyorlar.
Bende hep sisteme kızdım durdum, ama kız kız nereye kadar.p Sonra kendime kızmaya başladım...

Bora arkadaşımın dediği kötü olaylara da katılıyorum, kesinlikle yanlış ve kimse onaylamıyor tabi ki de. Yani sonuç olarak asla güvenmiyorum sadece güveniyormuş gibi yapıyorum, bu bozuk sistemde çabalanıp duruyorum hala.p.
İlerde düzeleceğini de umuyorum ama.
 • Paylaş
Güvenmek zorundayız diyelim
 • Paylaş
1

Abdulkadir Tumur, Şifre var ama kopya yok denildi guvenmemek elde değil. ..

Kendilerinin bile güvenmediği, sürekli değişiklikler yapılan bu sistemde bize güven duygusu aşılamaları sıfır.
 • Paylaş
Benim ilk üniversite sınavına girdiğim yıl, ygs şifreleme olayı ortaya çıkmıştı. O sınavda bir sürü insan bu şifrelemeyi öğrenerek sınava girmişti belkide.. Bu bana hiçte hikaye gibi gelmiyor çok gerçekti. Şimdi bu sistemle haketmediği yerlerde olan bir çok öğrenci var, Bora arkadaşın bahsettiği haberi bende okudum. Sınavda şifre olduğunu üniversiteye yerleştikten sonra açıklayan yarı vicdanlı bir arkadaşımız... En azından bunu yapabilmesi de güzel oldu. Güvenim olmadığı gibi artık resmen dalga geçildiğini düşünüyorum.

Sınav sistemlerine çok karşı olan biri değilim. Ancak bu ülkemiz için geçerli değil. Her konuda olduğumuz gibi eğitim konusunda da başarısızız. Her alan yalnızca o alan sınırları içinde kalmalıdır. Her şeyi tek bir bakış açısı üzerinden kurmaya çalışmak başarıyı getirmediği gibi her konuda geri kalmış bir ülkeyi yaratır. Bakınız biz.

 • Paylaş
İlk KPSS skandalından sonra kaleme aldığım bir yazı. Özellikle atamaların güvensizliği üzerine kimsenin değinmediği bir nokta var; kullanılan programın arka planda ne yaptığını kimse bilmiyor, yazanlar hariç.

ozguradem.net/osym-ve-mebin-seffafligi/
 • Paylaş
Son zamanlardaki sınav fiyaskolarının sonucunda çoğu kesimin sınava olan güveni kalmamıştır. Çoğu sınavda kopya, hatalı sorular, soruların başkalarına verilmesi gibi bir çok olay yaşanmıştır ve emek harcayarak sınava girenlerin hakları yenmiştir.
 • Paylaş
Her yıl değişen bir şeye "sistem" demek ne kadar yerinde olur önce bunu sormak lazım.
 • Paylaş
"Herkes eşittir; ama bazıları daha eşittir."

George Orwell (Hayvan Çiftliği)
 • Paylaş
Tabii ki hayir. Her sey şaibeli
 • Paylaş
Kesinlikle güvenmiyorum bu sınav sisteminde çok büyük oyunlar döndüğü kesin!
 • Paylaş
Çalınan sınav sorusu haberleri bu zamana kadar sınav sorularından fazla. Hey yavrum hey
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2461 Görüntülenme21 Takipçi14 Yanıt