Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'deki web sitelerinde neden yabancı benzerlerine rağmen çok fazla reklam var?

yurtdışı siteler reklam başına daha mı çok kazanıyor yoksa bizimkiler çok aç gözlü yada ?Düzenle
"Neden daha fazla kazanacakken daha az kazanayım ki?" mantığını kullandıkları için. Reklam verenlerin kuralları gereği sayfada X kadar reklam gösterimi ya da X tıklama gibi kriterler olur.

Bizim aklı herkesten üstün çalışan insanımız da gider en çok tıklanacak olan yere reklamı koyar (bunun yolda önünüzü kesip alakadar olmamanıza rağmen size tanga satmaya çalışan bir satıcıya benzetilebilir). Bir çok siteyi sırf reklam yerleşimleri yüzünden elemişliğim (incelemeden kapatmak) vardır.

Reklam dediğin belirli ebatlarda bir tane bilemedin iki tane olur. Sayfa açıyorsun sağdan reklam, soldan reklam, aşağıdan reklam. Hayır bir de tıklamadan da gitmiyor. Tıklayacan illa. Genellikle şikayet ediyorum reklam veren firmaya. Siteleri bloklatıyorum bir daha o şekilde reklam alamıyorlar.
  • Paylaş
Türkiye'de oturmayan bir internet kültürü var, hepimiz bir gün bile olsa niye tıklayayım bu reklama hep buralardan kazanıyorlar diye düşündük.

Sitelerimize reklam almamızın sebebi ne? Emek verdiğimiz bir şeyden gelir sağlamak hepimizin istediği bir şey ve bunu doğru uyguladığımızda güzel sonuçlar doğuruyor. Çok fazla reklam olması tabii çoğu sitenin ziyaretçi, kullanıcı kaybetmesine yol açıyor. Bu daha çok doğru gelir modelinin belirlenmemesinden kaynaklanıyor. Bunun için bir yola çıkarken mutlaka gelir modeli belirlenmelidir.

Sevgiler :)
  • Paylaş

Çünkü biz henüz interneti düzgün kullanma becerisine sahip olamadık.

  • Paylaş

Aynı hite sahip yabancı bir site az reklam ile xxx rakamlar kazanabilirken Türkiye'de xx rakamlar ancak kazanılabiliyor. Ana neden budur.

  • Paylaş
Bu konuda reklam verenlerin de kabahati var. Hâlâ internet reklamlarını küçük görme, önemsememe gibi bir algı mevcut. Geleneksel reklamlara ayırdıkları bütçeyi internet reklamlarına da ayırabilseler yayıncı da fazla reklam koymak zorunda kalmayacak.
  • Paylaş
1

Özden Alperen Çal, Reklam verenlerin kabahtinden çok reklamı sayfaya uygulayan, yazılımcıların ve tasarımcıların kabahati var. Hepimiz bir sayfada birden çok reklam yayınlayabiliriz. Bu reklamlar hem usability'i düşürür, hemde görüntü kirliliği oluşturur. Buradaki suç tamamen tasarımcıdadır. Peki ya reklamları belirli bir sıraya göre ya da random şekilde bir köşede sırasıyla açılmasını sağlayamaz mıydı, paşa paşa sağlayabilirdi.

Sevgiler :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1295 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt