Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin en büyük bankalarına teknoloji hizmeti veren bir şirkete yazılım uzman yardımcısı pozisyonunda giren bir yazılım mühendisine önerileriniz nelerdir? Nelere dikkat etmelidir? Hangi konularda kendini geliştirmelidir?

Hakan Bey çok güzel tavsiyelerde bulunmuş. Özellikle print() metodu print yapmıyor olabilir tavsiyesini kesinlikle aklında tut. Method, variable isimlerini düşünerek yaz. Print_2() diye bir method yazma. Zaman kazandığını düşünebilirsin böyle yaparak halbuki zaman kaybediyorsun. 1 ay sonra kendi koduna baktığında anlayacaksın bunu. Kodun herhangi bir kısmından şüpheleniyorsan mutlaka kurcala sonra başına bela olur orası. Kod yazdığın IDE'nin klavye kısa yollarını öğren, mutlaka öğren. Kod yazarken sana çok zaman kazandıracaktır aynı zamanda IDE'nin sunduğu araçlara da bir göz at. Bir yerde hata yapmışsan kabul et örtbas etmeye çalışma bu sefer sorun daha da büyüyüp önüne gelir. Programalama ile ilgili internette herşeyi bulabiliyoruz bu yüzden bu tarz sorulardan ziyade kıdemli uzmanların tecrübelerini öğrenmeye yönelik sorular sor. Kesinlikle bir blog tut ve öğrendiklerini yaz. Unutma ki öğrendiğini yazmaya kalktığında tam anlamıyla öğrenmiş olursun. Ne demek istediğimi yazdığında göreceksin.
  • Paylaş
Hangi departmanda calistigina bagli olarak degisir bu. Fraud management. EFT, BI, DM bir suru alan var.
Software engineer olduguna gore, kisaca muhendisik standartlarina uyman yeterli olacaktir. Bir de 3rd party framework veya servisler ile calisiyor olabilirsiniz. Gordugun koda inanma. Yani; en basitinden print() metodu print yapmiyo olabilir.
Buyuk ihtimalle TDD standartinda ilerliyorsunuzdur. Eger daha once CI ile ugramadiysan ki okulda gormus olmaniz gerek mutlaka Build loglarini yakindan takip et. Success dedi diye sakin RC reposuna push etme. Bir de mainframe'den elinden geldigince uzak dur. Eger sana assign ettikleri issue'da mainframe'e dokunman dahi gerekiyorsa mutlaka yanina 3. Veya 4. Level senior bir engineer al. 2 level ve alti engineer'a mainframe ile ilgili issue'lari assign etmeleri sorumluluktan kacmak icin. Birsey olursa hesabini onlar versin ben bulasmiyim kafasindalar.

Onerim Big Data alanina kaymaya calis. 2020 gibi %35 extra bir acik daha olusacak. Simdiden kendini gelistirsen 2 sene sonra bir seyler ortaya cikartmaya baslarsin. 3 sene de deneyim kazanip bankalara direct basvurabilirsin. Data science alaninda master programlari Turkiye'de de acilmaya basladi diye biliyorum. Bunlara katilirsan daha da iyi olabilir.

Basarilar dilerim umarim istedigin gibi projelerde calisirsin.
  • Paylaş
Her ne yaparsan yap önemli olan yaptığın işi inanarak ve değer vererek yapmaktır.
Aslın da belki ağır gelecek ama böyle bir soru sormamayı öğrenmen gerekiyor bence.
Bulunduğun ortamı kavrayıp gereklerine tespit etmeyi öğrenmelisin.
Başarılar dilerim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

104 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt