Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin en önemli on sorunu nelerdir?

Önem sırasına göre söylerseniz sevinirim.Düzenle
 1. Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasına kurulan yeni Türkiye devletinin, millet ve din kavramlarının hala yerine oturmamış olması, bu bağlamda arayışının devam etmesi,
 2. Sanayileşmesinin çok geç kalması,
 3. 1 nci Dünya Savaşı sonrası Kurtuluş Savaşında tükenme noktasına ulaştığından, 2 nci Dünya Savaşından sonraki atılım dönemine katılamaması, ve tüm şahlanma dalgasından kopuk kalışı,
 4. Doğal enerji kaynaklarından mahrum kalmış olması, (bırakılmış olması)
 5. Doğal enerji kaynaklarının yerine koyabileceği nükleer enerjiden enterne edilmiş olması,
 6. 2 nci Dünya Savaşı sonrası Soğuk Savaş döneminin doğal cephesi olması, bu cephede ABD yanlısı olması nedeniyle bölge ülkeleri ile yeterince iyi ekonomik, sosyal, askeri, paktlar, anlaşmalar kuramamış olması, coğrafyası ile ters düşmek zorunda bırakılması (SSCB'ye karşı, Araplara karşı, Aceme tarihi bir miras olarak karşı, Yunana Bulgara karşı... gibi)
 7. Nükleer silahı olanlardan olamayışı,
 8. Ülkenin doğusunun terör yüzünden oldukça geri kalması,
 9. Stratejik konumu abartılı bir avantaj durumunda olduğundan ve her dönem süper güç olma potansiyeli barındırdığından sürekli bütün gelişmiş ülkelerce pres altında tutulması,
 10. Vatansever ve fedakar halkının cahil bırakılması yetmezmiş gibi, vatanseverliğinin elinden alınarak, liberalizm pompalamasıyla fedakarlığının da tehdit edilmesi,
 11. Nihayi adım, gücünü aldığı aile yapısının kültür erozyonuyla bozguna uğratılması,
 • Paylaş
 1. İşsizlik
 2. Yolsuzluk
 3. Terör
 4. Askerlik
 5. Adalet
 6. Kanserle Mücahadele
 7. İnanç ve Fikir Özgürlülüğü olmaması
 8. Eğitim
 9. Gelir Dağılımı
 10. Son olarak Fethin Sembolü AYASOFYA nın Cami olarak çevrilmesi.
10.Madde yi bir şiir ile noktalamak istedim .

Onun bahçesine düşen Fatihin gölgesidir,
Ayasofya dediğin yer fethin tek belgesidir...
Ayasofya Akşemseddinlerin Fatihe ettiği dua
Ayasofya Edabalının Osmanda gördüğü rüya

Deme sadece cami, O senin peygamberinin müjdesidir
İstanbul ancak, Ayasofya camiyken bir İslam beldesidir
Ayasofya fetih günü şehit olmuş her candır,
Belki Sultan Fatihdir,belki Ulubatlı Hasandır

İstanbulu fethetmekteki amaç; Ayasofyayı cami yapmaktı
O mübarek mabette kıyamete dek bir olan rabbe tapmaktı
Şimdi Ayasofya İstanbulda ülke içinde ülke
Sanki müslümanlardan arındırılmış bir bölge

Onun müze olması ecdadımıza ihanettir
Cami müze olur mu, bu islama hakarettir
Ayasofyayı müze eden batıcı bir güruhtu
Oysa o bizi birarada tutan en yüce ruhtu

Ayasofya ruhu geri gelmedikçe bu ülkede kan durmayacak
O açılmakdıkça güneş bile bu ülkeye isteyerek doğmayacak
Ayasofya kaybettiğimiz son vatan toprağıdır
Kurutulan dev çınarın dökülen son yaprağıdır

Onun müze kalması müslüman Türk için en büyük zillet
O müzeyken kıldığı her namazın kazasını kılmalı bu millet
Şimdi minberinde yok imamı minaresinde yok ezanları
Susturdular kubbelerinden taşa taşa okunan Kuranları

Sen ey umursamaz millet! ezansız bırakın mabedini
Turistlere müze ettin üstünde Allah denilen minberini
Anlaşılan dirilerin mezbebi alabildiğince geniş
Heralde artık yine ölülere kaldı bu mübarek iş

Madem dirilerden fayda yok,artık ölüler kalksın
Sultan Fatih dirilsin Ayasofyayı cami yapsın
Ya rab ne olur beklet kıyameti, koparma
Ayasofya cami olmadan bizi yanına alma

Ayasofya Allahını bile unutanlar, seni nerden bilecek
Biz silemezsek gözyaşını, yarın Sultan Fatih silecek
Yarın mahşer günü Ayasofya mahşer yerine kurulacak
Ve bilin ki, hepimizden Ayasofyanın hesabı sorulacak

Nuh Üstün
m.antoloji.com/ayasofya-ozlemi-siiri
 • Paylaş
8

Serkan Aydın, Belki şaşıracaksın ama bütün saydıklarının tek sebebi Parayı devletin basmamasıdır. Para bir devletin bağımsız oluşunun tek ıspatıdır. Eğer bir devlet kendi parasını kendi basmıyorsa o devletin ürettiği bütün yüksek teknolojiler parayı basan odaklarındır. Bakınız yunanistan; kendi elleriyle yaptığı bir haberleşme uydusunu borçları yüzünden araplara sattı.

Bahadir Hatunoglu, Çok doğru bir cevap verdiniz, cevap ve şiir için de çok teşekkürler.

Halil Ertekin, Herşey parayla çözülmüyor . Bu konudada bazı yerlerde para evet doğru bir yöntem fakat bütün maddelerin tek sebebi değildir.

Serkan Aydın, Evet bütün maddelerin tek sebebi paradır. ekonomi kitaplarının sorgulanamaz kalıplarının dışında düşünmeden bu dediğimin ne kadar doğru olduğunu anlamazsınız. Önce parayı kim üretiyor sorusunu kendinize sorun. Ondan zincirleme cevapları bulacaksınız.

Bahadir Hatunoglu, Bu arada serkanaydın'ın dediği akla hiç mantıklı gelmiyor. Üretilen teknolojinin sahibi teknolojiyi üretendir. Teknolojiyi ben ürettiysem onu istediğim gibi kullanırım, ister satarım ister kendim kullanırım. Parayı kim basarsa bassın. Hiç bir yerde okumadım ama yukarıda yazan Yunanistan örneği doğruysa Yunanistan'ın durumu parayı kendilerinin basıp basmaması değil, zamanında yaptıkları aptalca ekonomik politikalar yüzünden şu anda kendi uydularını uçuramayacak duruma gelmeleridir. Parayı basıp basmamakla hiç bir alakası yok. Afrika'daki ülkeler paralarını kendileri basıyolar ama halkları açlıktan ölüyor.

Serkan Aydın, Bahadir bey Türk Lirası neye karşılık basılıyor onu biliyor musunuz? ona göre tartışalım. Yok bilmiyorsanız ikimizde duvara konuşuruz.

Bahadir Hatunoglu, Para birimiyle, neye karşlılık basılmasıyla ne alakası var? Mesela birisi kansere bugün çare bulursa dünyanın en zengin adamı olur, T.C. hükümeti de vergisini alır. Bu kadar basit, para basmayla çok bir alakasını kuramadım.

Serkan Aydın, Bahadır bey TL yi herhangi bir örnek olarak verdim para birimi önemli değil. Önemli olan onu kimin bastığıdır. Siz ne bulursanız bulun, ne üretirseniz üretin, paranızı kendiniz basmıyorsanız ürettiğiniz de elinizden bir şekilde erir gider. Ana soruya yukarda verdiğim cevapta size Yunanistanın borçları yüzünden bir haberleşme uydusunu satmak zorunda kaldığını örnek vermiştim, ancak siz yunanistanın yanlış ekonomik poliştikalar izlediğini bahane gösterdiniz. Sanırım, Para ve Ekonomi adına "bir şeyi nasıl ucuza alırım" dan başka hiç bir bilgiye sahip değilsiniz. Yunanistanın durumuna gösterdiğiniz sebebi diyelim ki doğru kabul etsek, ekonomik çöküş içinde olan italya, almanya, fransa, ispanya, norveç, ingiltere belarus, makedonya, çek cumhuriyeri, ve en başta wall street gösterileri ile dünya ekonomik çevrelerinin gündemine damgasını vuran ABD'ye ne gerekçe bulacaksınız? Bu ülkelerin hiç birinde kafası çalışan bir ekonomi bakanı yok mudur dersiniz? Neden krizin içinde bu ülkeler? Bunca yıl bize hayat standardları örnek gösterilen avrupa ülkeleri bunlar... Sizin gösterdiğiniz gerekçe bu üklelerin hepsi için mi gerçerli dersiniz, biraz mantıklı olun. Bu ülkelerin hepsi borç batağında ve en başta sadece ABD'nin 16 trilyon$ borcu var. Kime borcu var dersiniz? Tabiki adına FED denen sözde Amerikan Merkez Bankasına... Ancak FED, Abd'nin Merkez Bankası değil, para basıp devlete satarak bunu faizi ile geri alan ÖZEL BİR ŞİRKETtir. Tıpkı Türkiyede ki TC Merkez Bankası gibi FED' de özel bir şirkettir ve para basma yetkisi bu şirkete aittir. Bu gün bütün dünya ülkelerinin para basma yetkisi o ülkelerdeki adlarına Merkez Bankası denilen ve güya devletin bankasıymış gibi kendilerini lanse eden özel şirketlerdir. Kısaca söylemek gerekirse Para konusunda bilmediğiniz daha çok şey var. Hepsini buraya yazmaya kalksam okuduklarınız karşısında küçük dilinizi yutarsınız. Hala Parayı kimin bastığının ne önemi var diyorsanız şu yazımı okumanızı tavisye ederim inploid.com/post/para-nasil-ve-kim-tarafindan-uretilir-karsi...

Hocam siz benim ekonomi bilgimi sorguluyorsunuz ama bence sizde bu merkez bankası-para basma olayları saplantı olmuş. Gökten meteor düşse merkez bankası attı diyeceksiniz. Ben merkez bankalarının işlevini ve ekonominin nasıl çalıştığını biliyorum, merak etmeyin. Saydığınız ülkelerin ekonomik göstergelerinin kötü olmasının sebebi ekonomilerinin kötü yönetilmesidir, başka birşey değil. Yunanistan'ın ekonomisinin kötü olmasının sebebi devlet (özellikle de savunma, onlardaki silahların bazıları bizde yok şu anda) harcamalarıdır. Amerika'nın ekonomisini bu denli kötü olmasına sebep Irak savaşıdır. Amerika'nın yıllık savunma harcamaları neredeyse bizim ekonomik büyüklüğümüz kadar. Kendisinden sonraki yaklaşık sekiz ülkenin savunma harcamaları ancak ABD'nin savunma harcamalarına eşit olabiliyor. Amerika veya Avrupa'nın ekonomisi iyi iken parasını başka bir kurum mu basıyordu? Avustralya son 25 yıldır hiç ekonomik kriz yaşamadı, sebebi devletin merkez bankası mı? Veya körfez ülkeleri ve Çin bu kadar zengin sebebi merkez bankaları mı? Dediğiniz kısmen doğru, merkez bankalarının ekonomi üzerinde etkileri var, ama bu herşeyi onlar yapıyor demek değil. Siz oraya çok fazla takılmışsınız.
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Meseleye borç batağı da denemez, parayı biz basmıyoruz ondan böyle olduya da indirgenemez. Bir kredi balonu var. Varolan finans sistemi bu kredi balonu üzerine kurulu. Para basmakla başlıyor herşey. 10 kat 100 kat olup piyasaya akıyor, dijital ekranlarda.Sonra borsaya arz olup piyasa değeri oluşturulup beklentilerle şişiyor, şiştikçe kredibilitesi artıyor, hacim artıyor. Mortgage ya da VOB gibi daha da türev piyasalar oluşuyor. Şişiyor şişiyor. Krediler teklemeye başladığında banka evi haczediyor. Haczedilen ev güncel piyasa değerinden şatışa çıkıyor. Başlangıçta bir sıkıntı olmuyor, ama haczedilen evler arttıkça arz artıyor, değer düşmeye başlıyor. Ve değer öyle bir düşüyor ki, aslında bu değerlere göre verilen kredinin geri dönüşünün karşılığının olmadığı ortaya çıkıyor ve bankalar mortu çekiyor. Kapitalist ABD sistemi doğasına aykırı bir şey yaparak piyasa mekanizmasına destek çıkıyor, çarkların durmasını önlüyor. Aslında ABD büyük bir fonlama yaptı, yani kamulaştırma diye de yorumlanabilir. Yapmasaydı dünya finans sistemi çökecekti.

Sorun bu finans sisteminde. Değişmeli, değişecek. Borsada şirket değerleri tam manasıyla gerçekçi temel analiz göstergelerine kavuştuğunda, piyasa değerleri öyle uçup kaçamayacak. Kredibiliteleri daha düşük ama gerçekçi olacak. Her paranın piyasada karşılığı olacak. Büyüme ya da büyüme illüzyonu eskisi gibi olmayacak, tüketim toplumundan vazgeçilecek.

Büyük ordular yeryüzünden silinecek. Yerini stratejik anlamda kıtalararası füzelere, operatif mobil küçük taktik birliklere ve etkin hızlı hava gücüne bırakacak. Savunma giderleri iyice küçülecek.

Amaç küreselleşme sonrası bütünleşme yani salt emperyalizm. Bu amaç 1920 ve 1929 da ABD de yahudilerin başı çektiği bankerler tarafından kondu. Yönetici banker mekanizması altındaki süpranasyonel karteller tarafından para arzı ve piyasa değeri balonuyla yaratılan borçlandırma batağı, hileli seçimler, ısmarlama askeri devrimler, özelleştirme adı altında ele geçirme ve sömürgecilik, uyur gezer modern kölelik, özgürlük ithali görünümlü katliamlar, suni kamuoyu, medyatik yönlendirmeler....

Şu an interneti bile alternatif bir tehdit olarak gördüklerinden sosyal medyayı güdüm altına almaya çalışıyorlar.Milyonlar facebook ve twitter kullanıyor. Bu alternatif iletişimi bile takip ve kontrol altına alıp, analiz ediyorlar, yönlendiriyorlar.

Sorun finans sisteminde dedik ama, aslında teknik olarak. Asıl sorun emperyalizme alet edilmesinde. Topraklarını satıyorsun, ABD darphanelerinde boyanan kağıt veriyorlar karşılığında. Bu kağıdın değerini de o belirliyor. Sanayini tamamen petrole bağımlı kılıyorsun ve rekabet ediyorsun, petrolün fiyatını kuyudan çıkartan belirliyor. Yazılım ve donanım karteli oluşmuş Ubuntu bedava çok daha da üstün, bütün bilgisayarlarında onun ürettiği işletim sistemini kullanıyorsun, şimdilik crack görünümüyle izin veriyor, yarın tamamen bulut ortamına geçildiğinde kayıtsız kullanımı kısıverecek, kırsanda evde tek başına kalacaksın, parasını ödemek zorunda bırakılacaksın.

Ne buğdayı onun kadar ucuza maledebiliyorsun, ne de onun bulmadığı ilacı bulabiliyorsun. O Mars' ta neyin olduğunu söylerse ona inanacaksın. O ne zaman elektrikli arabalarda devrim sağlayacak olan akü-batarya teknolojisini duyurursa, sen de elektrikli araba kullanabilmeye başlayacaksın.

Sana F-16 satıyor karşılığında 20 milyon dolar veriyorsun. 150 milyon dolara F-22 Raptor yapıyor önünde kuyruğa giriyorsun, 3 saatte bakıma girmesi gerekiyor bu da 60.000 dolar.

Dünya finans sistemi tam manasıyla ABD üç kağıdı üzerine kuruludur. Alternatif bir finans sistemine geçmediğin sürece kölesisin. Bu entegrasyonda nasıl ayrı düşeceksin, bunu yapan hükümet Başbakan kaç gün yaşar bilinmez. Helikopteri mi düşer, uçağı pilotaj hatasından mı gider, çok az görülen bir kansere mi yakalanır, bir gece tanklar mı yürür....

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

841 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt