Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin gelişimine yardımcı olabilecek yerel projeler neler olabilir?

Türkiye, nüfusun %80'inin sadece ve sadece yaşamını devam ettirmek için deli gibi çalışması gereken ve en büyük kaygının gelecek kaygısı olduğu bir ülkedir. Tablo pek iç aydınlatıcı olmamakla birlikte, aynı zamanda teknolojik olarak gelişimini bir türlü ilerletemeyen bir ülkedir. Dünyadaki sistemlerin en büyük başarısı devletin teknoloji gelişimine verdiği direkt katkıdır. Örneğin Amerika, bir şirkete yürüttüğü proje için verdiği desteğin çok daha fazlasını bu işi daha çekirdekten başlatarak üniversiteler bünyesindeki projelere aktarmaktadır. Bir profesörün herhangi bir projede çalışacak öğrenci/akademisyen'e verebileceği aylık miktarlar 2000 dolarlara kadar çıkmaktadır. Birçok proje üniversitede yürütülen tez, akademik çalışma,..vs. ile desteklenmektedir. Kısa vadede sonuç getirmeyen ama orta ve uzun vadede bir ülkenin geleceğine etki edebilecek geliştirmelerin hepsi buralarda yapılmaktadır. Türkiye'nin bu tablodaki durumu malesef içler acısı.
  • Birçok firmada Ar-Ge kültürü yok.
  • Birçok firma; atadan, babadan gelen davranışsal tepkiler ile çok kısa sürelerde para kazanmak istemekte ve sabır göstermemektedir.
  • Gerçekte devlet desteğine ihtiyacı olmayan birçok büyük firma destek pastasından en büyük payı almakta ve gerçekten ihtiyacı olan işletmeler ise bu konuda sıkıntı çekmektedir.
  • Üniversite - Sanayii işbirliği denip duruluyor ama bu konudaki ilerleme çok yavaş, firmaların daha kültürlü olması gerekiyor.

Maddeler çoğaltılabilir ama ben ülkenin teknolojik olarak ilerlemesinin temelinin akademik çevrede yatan sessiz aslanda olduğuna inanıyorum. İnanılmaz bir beyin gücümüz var ama malesef bu beyin gücünü uyandıramıyoruz. Ne sadece internet işi yapmak ne de sadece üretime yönelmek bu ülkeyi kurtarır/değiştirir. Ülke fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmeye devam ettiği sürece insanların aklındaki ilk şey hep 'para' olacaktır.


İnternet, medya,..vs. sayesinde Amerikan kültürüne hızla adapte olan nesil aslında ülkenin devletsel ve işlevsel anlamda onlar kadar hızlı adapte olamaması nedeni ile ciddi problem yaşayacaktır. Her türlü bilgiye ulaşıyoruz doğru ama mukayese edemiyoruz, planlama yapamıyoruz, sabırlı olamıyoruz. Konuyu çok dağıtmayayım; bizler bir süreç yaşıyoruz. Türkiye'de çok iyi ve çok büyük teknoloji şirketleri yok denecek kadar az. Teknoloji şirketi olmak da pek kolay değil. Şu an içinden geçtiğimiz süreçte bence birçok firma, ya da girişimci çok hızlı bir şekilde dünyadaki gidişatı yakalayıp süzmeli ve hızlı bir şekilde fikirlerini hayata geçirerek, hem istihdam hem de yeni alanlara girmek anlamında fayda sağlamalıdır. Bu faydayı sağlayan firmalar, yaptıkları iş ne olursa olsun, sonrasında kendilerine yeni alanlar yaratabilir ve belki de devletin yapamadığını kendi güçleri ile yapabilirler. Yeni gelen girişimciler gerçekten bu konularda dünya ortalamasının üzerinde bir görüye sahip bence. Hareket kabiliyetlerini ve heyecanlarını yitirmezlerse büyük değişiklikleri gerçekleştirebilirler. Burada devlete düşen en büyük görev -belki de en kolayı- çekirdek firmaların, girişimlerin önünü açmasıdır. KOBİ tanımını değiştirmekle işe başlayabilir mesela. Yeni kurulan bir firmayı 250 çalışanı olan bir firmayla bir tutmayarak ya da firmadan aldığı vergiyi çekirdekten itibaren büyüterek ama ilk başta bu konuda destek olarak. Yeni kurulan bir firmanın Türkiye'de ayakta kalması ne kadar zor bir bilseniz.
  • Paylaş
Türkiye'de teknolojik ve sanayi gelişmesi için;
TÜBİTAK'a 3,2 milyar lira
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 806.373.000
Toplam bütçe 499.863.202.000
Bilim, sanayi ve teknolojiye aktarılan pay binde yaklaşık 16.pay bu konuda tekelleşmiş ülkelere çok çok düşük bir bütçedir.
Buralara yatırımların daha çok olması gerekir.Gerçekten bu işi yapan özel kurumlara destek verilirse yerli teknoloji ve sanayi daha iyi duruma geleceğine inanıyorum.
  • Paylaş
Şöyle bir proje geliyor benim aklıma. Türkiye'de nüfus dağılımı sorunu var. İlçelerde yaşayanlar il merkezlerine göç ediyor ya da küçük şehirlerde yaşayanlar büyük şehirlere yerleşiyor. Ama bu göçlerin hep nedeni var iş bulmak ya da bazı ihtiyaçlarını giderememek. Ben kendime şunu soruyorum şu Türkiye'yi demir ağlarla örerken hiç mi insanın aklına gelmedi ilçeleri birbirine tren ağlarıyla bağlamayı. Hepsini demiyorum ama mesela Eskişehir ili için konuşalım bir kaç gelişmiş ilçe var bu ilçeler Eskişehire banliyö şeklinde bağlansa ben ilçede yaşayıp Eskişehir'de çalışmaya okumaya razı olurum. Çünkü ilçede yaşam şehre göre daha rahat ve masrafsız. Hem nüfus yoğunluğu ortadan kalkar hem ilçelerin gelişimine katkıda bulunulur. Ama bunun için çok geç kalındı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1126 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları