Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin gördüğü en büyük direnişin 2. yıl dönümü olduğu halde neden kimse bir kere olsun Gezi yazmadı?

Bana göre buradaHakan (@hakkan) 'ın sözünü ettiği gençlik ileBazarov (@kaisersoze) 'un sözünü ettiği gençlik aynı değil. Bir nesil var ki gezide yer alan gençliğini ancak yaşamaya başlayan ve reklamı sevmeyen, bir de çok seven ki onlar orada değillerdi. İşte öyle, aylar sonra daldım bir muhabbete ama hayırlısı...
Ayrıca geziciler kendi içlerinde andılar zaten, burada bunu bilen var bilmeyen var, deklare etmeye ne gerek var?
Ama 2. Yıl dönümü kutlamasına beş gün kaldı, hayırlısıyla. .
  • Paylaş
7

Bazarov, Tabi yaa onlar orada değillerdi.. Geziyle ilgili kafalarda bir dünya var hatta ütopya diyelim onlarla mutlu oluyor insanlar. Ne güzel.. Hoş geldin bu arada :)

Belgi Saygı, Teşekkür ederim ama ben geçerken uğradım, bir süre daha gelemem :)

Bazarov, Kendin kayberdersin :P

Belgi Saygı, Vakitizlik. Ayrıca fazla bir kayıp yok gördüğüm kadarıyla, sanırım sekiz aydır girmiyordum. Şöyle bir baktım , her şey aynı :)

Bazarov, Şakayı bir yana bırakırsak tabii ki öyle. Tek önemli soru bu sitede harcadığın vakti şimdi nerede harcıyorsun. Eğer daha iyi bir şey yaptığına inanıyorsan sorun yok.

Ayhan Şimşek, Ey gidi hey tey tey... Özledim walla o pıtırcık günleri Belgi hocam..

Belgi Saygı, :) Belki bir süre sonra yeniden başlarız pıtırdamaya ama bu sıralar değil :) Ayhan Bey

Yazmaz bu ekip, kıldır biraz. Reklam sevmez.. . .
  • Paylaş
Belki de göründüğü kadar büyük değildi.

Neresinden bakarsanız bakın gezi çağının dinamiklerini barındıran,modern bir direnişti. Bu modernliği gerek sosyal medya örgütlenmesinden, gerek sıra dışı akılcı tepkilerinden, gerek katılan ekiplerin marjinalliğinden kolayca fark edebiliriz. Ancak bu modernlik olumsuz yönleri de daha ilk gününden içinde barındırıyordu.

21. Yüzyıl dünyasında; bilinçsiz, internet bağımlısı, görüntü düşkünü gençlikle yapılan direnişlerden ben bundan fazlasını beklemiyorum. O günlerde güzel bir atmosfer oluştu insanlar ve bilhassa gençlik tam anlamıyla gaza geldi, gezi olayları popi oldu ya da bir diğer tabirle trend topic oldu ve çok büyük bir ekip dahil oldu. Güzel de oldu. Ancak benim o günlerde dahi şaşırdığım nokta şuydu ki eyleme katılan kalabalıklar öyle çok bilinçli, toplumsal olaylara karşı duyarlı, haklarının ve sorumluluklarının farkında kişiler değildi ama bir şekilde; belki konu ağaç olduğundan belki hükümetin yaptıkları insanların canına tak ettiğinden o sinerji oluştu.

O hava geçince de insanlar kendi hallerine döndüler. Yine apolitikler, yine benciller, yine cahiller ve yine tüketiciler. Biliyorum bazıları bunları hiç kendine yakıştıramaz ve gelip burada kahramanlık hikayeleri bile anlatmaya başlayabilirler ama benim gözlemim bu şekilde.

SevgiliHakan (@hakkan) ın söylediği reklam sevmeme konusuna ise hiç ama hiç katılmıyorum. Bu nesil reklamı çok sever. Sergilemeyi, göstermeyi, onaylanmayı çok önemser. Kıl olan geziciler ya da bence akılcı diyelim geziyi hala her yıl hatta her gün her saniye aklında tutanlardır. Onlar için yıl dönümü de ne saçmalıktır ki..
  • Paylaş
Herkesin kisisel gorusu farkli olabiliyor. Herkesin fikirlerine saygi duymamiz gerekli bu durumda.
  • Paylaş
1

Şaman, Zaten soruyu sorarak kimsenin fikrine saygısızlık ettiğimi düşünmüyorum. Asıl düşüncem; bazı fikirlere saygısızlık eden terbiyesizler nedeniyle kimsenin anarşist görüşlerini yazamıyor olması.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR