Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin olimpiyatlardaki başarısızlığının sebepleri nelerdir?

Bence bu habere göz atmanız size her şeyi anlamanıza yardım edecektir ; haberturk.com/polemik/haber/765111-turkiye-olimpiyatlarda-neden-madalya-kazanamiyor
  • Paylaş
Kabul edelim Türkiye olarak futboldan biraz basketboldan azıcık da voleyboldan başka spora çok da itibar göstermiyoruz. Hatta olimpiyatlardaki bazı dallar vatandaş tarafından ancak olimpiyatlar sırasında o da denk gelirse tanınıyor. Haliyle önem vermediğimiz şeylerle ilgilenmiyor,çocuklarımızı da desteklemiyoruz. Üstüne üstlük hareket etmekten nefret eden bir toplum olduğumuz için tesis falan bulmak da güç. Arada milli sporcularla ilgili maddi yetersizlik vs gibi imkansızlık haberleri de okuduğumuza göre sanırım bu başarısızlıklar pek de sürpriz olmuyor. Zaten başka ülkelerden sporcu ithal etmek varken bu sorunları çözmek de gerekli mi sanki. Hem nasılsa olimpiyatlar 4 yılda bir yapılıyor. Yani unutulur,gider. :)
  • Paylaş
İlk olarak tesis yetersizliği. Görüyoruz ki sprocularımız çalışması için tesislerin düzeyi yeterli değil. Burhan Felek'e bakıyoruz koşu pisti köstebek yuvası gibi. İkinci olarak, devletin sporculara verdiği destek çok düşük. Aileler çocukları aç kalmasın diye spora yönlendirmek istemiyor. Üçüncü olarak, sporcularımızın disiplinsizliği. En iyi yüzücümüz dediğimiz Derya Büyükuncu antreman yapıp ülkemizi temsil edeceğine bir televizyon yarışmasında dünyanın bilmem neresinde yarışıyor. Bu geriden gelen genç sporculara da kötü örnek oluyor. Bu sebeplerden dolayı olimpiyatlarda başarısızız.
  • Paylaş
Bence tesis ya da mali kaynak değil. Çocuklar ilkokuldan itibaren ya spora ya da sanata yönlendirilmeliler. Okul sonrası ekran başında oturacaklarına keyif aldıkları ama yine onları geliştiren şeyleri yapmalılar ki eski Doğu Bloku ve kısmen Avrupa bu işi çözmüş. Köylerde bile müzik okulları, yüzme havuzları, tenis kortları ve her türlü sporun çalışılabildiği spor salonları var. Bunlar para diyeceksiniz ama 100m arayla yapılan camiler, gerekli gereksiz her yere yapılan duble yollar para değil mi. Ancak çocuklar ilkokuldan itibaren ilgi duydukları sanat ya da spor dallarına yönlendirilirlerse gerçekten yetenekli olanları zamanında az da olsa yetiştirilmiş olarak ortaya çıkartılabilir ve tabii ki geliştirilmeye devam edilebilir. Ülkemiz çocuklara yatırım yapmaya başlayana kadar sporda uluslararası istikrarlı başarılar beklemek anlamsızdır.
  • Paylaş