Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin önemli şirketlerinin yabancı yatırımcılar tarafından alınmasını ve işletilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Serbest piyasa ekonomisinin hakim olduğu ülkelerde bu doğaldır. Ülkenin kurmuş, işletmiş ve zaman içerisinde büyütmüş olduğu kurumların belli bir olgunluğa oluştuktan sonra yerli ya da yabancı özel sektörde yer alan firmalara satışı bilakis ekonominin sağlıklı yapısını gösterir. Havalimanı, liman işletmeciliği, şeker üretip pazarlanması, telekomünikasyon, tarım.. Devletin işi değildir. Herşeyin özelleştirilmesi, fakat bu özelleştirmelerin iyi regüle edilmesi, sonrasında ihaleyi kazanacak şirkete istihdama katkıda bulunması şeklinde yapıcı maddeler konulması ekonomik gelişim için son derece faydalıdır. Diğer taraftan Devlet özelleştirmiş olduğu kurum ve kuruluşlarından düzenli vergi toplayacak ve mali yapısına denge, ülkeye daha fazla yatırım yapacaktır. Devlet bununla mükelleftir. Özelleştirmelerin yabancı firmalara gitmesi, Türkiye'nin uluslararası ekonomiyle entegrasyonunu hızlandırmaktadır. Bu sürecin gözle görülmeyen sayısız faydası vardır.
  • Paylaş
1

Alper Altuğ, Son olarak; TAV Havalimanları’nın yüzde 38 hissesi 874 milyon dolar karşılığında Aeroports de Paris Grubu’na satıldı. Gelen para doğru kullanıldığı sürece zaten sorun yok.Bildiğim kadarıyla farklı sektörlerde de büyüyebilmek için gelen bu para kullanılacak.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

367 Görüntülenme8 Takipçi1 Yanıt