Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin uluslararası areneda hiç olmadığı kadar yalnız olduğunu düşünüyor musunuz?

Çook duygusal bir milletiz vessalam. Hiç bir ülkenin çıkarı olmadan yardım etmeyeceğini öğrenemedik. Türkiye hep yalnızdı ve yalnız olacak!

  • Paylaş
Uluslararası İlişkiler'de duygulara yer olmadığını öğrenmiştim okuldayken. Bu nedenle Türkiye'nin dış politikasını objektif terimler üzerinden değerlendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum.Uluslararası arena dediğimiz yerde herkes yalnız ve kağıt üzerinde eşit. Herkesin takip ettiği bazı çıkarları var. Bu çıkarlar doğrultusunda çalışıyor. Bu çalışmalar çoğu zaman ortaklıklara gitmenizi gerektiriyor. Bundan daha doğal bir şey yok.
Türkiye'nin bu anlamda yalnızlık çektiğini düşünmüyorum. Takip edilen gündemler(Suriye, Kürt meselesi, İsrail-Filistin, Somali vb.) pek çok ülkenin çıkarıyla örtüşüyor ve burada kesinleşmiş ortaklıklarımız var.
Bunun yanında Avrupa bizi dışlıyor demenin de çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Hükümet tarafında da isteksizlik var Avrupa Birliği'nde de. 1990'ların sonu gibi bir durum yok.
Sonuç olarak her ülke yalnızdır. Takip ettiğiniz gündemler, çıkarlarınız size ortaklar, destekçiler getirir veya düşman kazandırır. Bunda da kötü bir şey yok.
  • Paylaş
Türkiye'nin ya da herhangi bir ülkenin uluslararası arenada yalnız kalmak gibi bir durumu söz konusu olamaz. Mutlaka yanınızda birileri olacaktır, yanınızda yer alacak ya da yanında yer almanızı sağlayacaktır.

2 kutuplu Dünya'da ya ABD/İsrail ekseninde ya da Rusya/İran ekseninde mutlaka bir yeriniz vardır. ABD'ye karşı çıkarken Rusya ve İran'nın yanında yer almışsınız demektir. Tam tersi de olabilir.

Bu bahsettiğim yalnız olmama durumu da karşılıklı çıkarlar çerçevesindedir. Atıyorum Rusya'nın yanında yer alırsanız ya da Rusya yanınızda yer alırsa karşılıklı bir alışveriş söz konusudur. Bu da gayet doğaldır.

Tam bağımsız Türkiye ya da tam bağımsız bir ABD düşünülemez, böyle birşey mümkün değildir. Bağlılık ve bağımlılık da karşılıklı çıkarların dengede olduğu bir yapıda sorun değildir. Sloganlarla değil çıkarlarla dönüyor Dünya.

Tam bağımsızlık hayli peşinde gezeceğimize ilişki içinde olduğumuz devletlerden daha fazla nasıl yararlanırımı düşünmeliyiz.

Velhasıl kelam isteseniz de yalnız kalamazsınız.
  • Paylaş

Bana da Türkiye dış siyasetinde yaptığı saldırgan tutumlar karşısında daha çok yalnız kalacak gibi geliyor.

  • Paylaş
Her zaman yalnızdık zaten yalnızlığın da azı çoğu olur mu ki ?
  • Paylaş

türkiye hiç zaman bir birliğin içinde olmadı hep tek başınaydı ve bu böyle olmaya devam edecek...

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1333 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt