Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'nin yıllardır kaderi haline gelen işsizlik sorununu, tamamen ortadan kaldıracak bir hükümet yönetimde olabilir mi acaba?

Arkadaşlar yapmayın, ben o kadar karamsar bakmıyorum. Ben hatta bizim ülkemizin en küçük sorunu işsizlik diyorum. Belli başlı sitelerde sizde biliyorsunuz, her gün binlerce eleman aranıyor. Ama doğal olarak kalifiye, etkin, yetkin insanlar aranıyor. Üniversiteden yeni mezun, hiç deneyimi olmayan bir arkadaş, okuldan çıktığı gibi 1000-1500 TL maaşla işe girmek istiyor. Haklı tabiki kendince. Ama birde işveren açısından bakın, yeni mezun gencin ona maliyeti neredeyse 2500 TL ve deneyimi yok. İlk 6 ayda büyük bir ihtimalle bu personelinden verim alamayacak, işi öğretecek vs. vs. Dolayısıyla daha düşük ücret teklif ediyor. Onunda derdi maliyetini düşürmek. Aslında biz o kadar zenginiz ki, 700-800 TL maaşları (hemde yeni işe başlamamıza rağmen) beğenmiyoruz. Yoook, biz işsiz, fakir değiliz.. Çok zenginiz :)

Türkiye de işsizlik sorunu varsa, isimlerini bildiğiniz birkaç önde giden İK siteleri neden 145.000 kişilik eleman ilanı veriyor halen? Neden halen bu ilanlar boşta? Lütfen yapmayın, biz kalifiye olmayalım, okuldan çıkar çıkmaz 2000-3000 TL maaş isteyelim, bu maaşın işverene maliyeti 5000-6000 TL olsun.. Sora da bu ülkede işsizlik var.. Bence çok zenginiz, iş beğenmiyoruz.. Çok zenginiz kontörümüz olmasa bile i-phone alıyoruz.. Çok zenginiz, benzinin fiyatından yakınıp her gün işe arabayla tek başımıza gidiyoruz.. Çok ZENGİNİZ Çooookk..
 • Paylaş
Önce eğitim. Sonra iş.
 • Paylaş
tabii bi de bizim milletimiz iş beğenmiyo bugün niteliksiz gençler hayatında bir kitap okumamış insanlar bile masa başında dolgun maaşlı sigortalı iş arıyolar çoook ararlar
 • Paylaş
yönetimde olabilir ama yönetimde kalamaz
 • Paylaş
TÜSİAD gibi kurumlar olduğu sürece işsizlik derdimiz kalmaz. Baksanıza adamlar her şeyi bitirmişler, el atmadıkları anayasa kalmıştı ... Kim ismarladı acaba, amerika mı yoksa akp mi ?
 • Paylaş
sanmıyorum artık avrupada bile işsizler ordusu var
 • Paylaş
Her sorunun bir çözümü vardır. ama kısa vadede bu sorunu çözebilecek bi hükümet göremyorum. aslında türkiye'de ki bir çok sorunun ana kaynagı da işsizlik. Örneğin terör sorunu. Kaybedecek bir şeyi olmayan insan her şeyden tehlikelidir.
 • Paylaş
böyle bir hükümet gelirmi gelmezmi bilemem ama şu bir gerçek ki türkiyede 100 milyon kişiye iş imkanı var ancak bu imkan içinde hayat dolu bir çekirdeği andırıyor.birilerinin bu çekirdeği filizlendirmesi gerekiyor.
 • Paylaş
İşsizliğin tamamen ortadan kalkabilmesi için öncelikle istihdamın da tamamen kayıt altına alınabilmesi icap ediyor.
 • Paylaş
Türkiye de terör bitmediği ve cari açık kapanmadığı müddetçe o dediğin biraz zor.
 • Paylaş
3

Nevzat Saraç, Cari açık derken yanlış bir tabir kullanmadın dimi? Yoksa biri sana cari açığın zararlı veya kötü birşey olduğunu mu söyledi?

Phiphenomenon, Ekonomi haberlerini takip ederim. Cari açık için merkez bankasının ve hükümetin aldığı önlemler ortada.(faiz indirimi ve mıunzam karşılıklarının arttırılması) cari açığın iyi bişey olduğunu düşünüyorsanız bunu lütfen onlara da anlatınız.

Phiphenomenon, Cari açığı büyüyen bir ekonomi sermaye hesaplarını da büyütmek zorundadır. Sermaye hesapları büyüyen bir ekonominin ise dışa bağımlılığı artar.

Türkiye de özel sektör elini taşın altına koysa işsizlik kalmıycakta işte...
 • Paylaş
Bilimsel verilere göre Türkiye'nin okumuşluk ortalaması 3,5 yıl, yani Türkiye daha ilkokulu bile bitirememiş. O övündüğümüz 20 milyonluk genç nüfusumuz avantaj olacağı yerde, bu okumuşlukla ayağımıza bağ oluyor. Bunu biz hariç bütün dünya biliyor.
 • Paylaş
1

Nevzat Saraç, O bilimsel verinin adresini verirmisin? Buna inanıp sen buraya yazdıysan eğer, hakikaten yazdıklarının doğruluk payı var.

baştakiler sadece kendilerini düşünmezse olabilir
 • Paylaş
tamamen kaldırmak bir ütopya, gelişmiş ülkelerde bile bu sorun var ama bizdeki seviyelerde değil. bir de bizdeki rakamlar olduğundan daha az gösteriliyor, tarım dışı işssizlik rakamları daha yüksek sanırım. Türkiye açısından bakıldığında ise işsizliği ortadan kaldıran değil ama bunun azalması yönünde çalışacak, imkanların yaratılması yönünde politikalar üretecek birileri var ama bu şu an başta olanlar değil.
 • Paylaş
teorik olarak bile imkansız bir şeyi fiilen bitirmenin imkanı nasıl olur?
 • Paylaş
 osmanlı zamanında avrupadan durumumuz daha iyimiş avrupadan göç alıyormuşuz gelin görün ki şimdi tam tersi xD
 • Paylaş
iş istemeyen çalışmak istemeyen adamı zorla işe sokup çalış diyemessinki belliki çalışmak istemiyor istesede istedği herşeyi yapabilir ama hazıra konnmak istiyor doğamızda mızda bu var
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1599 Görüntülenme20 Takipçi17 Yanıt