Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'ye şeriat gelir mi?

Şeriatın gelmesi demek mevcut rejimin ortadan kalkması demektir. Mevcut resjimin ortadan kalkması için devrim gerçekleşmesi gerekir. Devrim de kısa vadede geniş halk kitlelerinin ekonomik ve siyasal yararlanma koşullarını onların lehine pozitif yönde değiştiren bir harekettir (Toktamış Ateş) . Bu açıdan bakınca şeriatın toplumun geniş kitlelerinin siyasal ve ekonomik yararlanma koşullarını çok kısa sürede pozitif anlamda değiştirecek bir eylem olmadığını düşündüğümden Cumhuriyet rejimi karşısında bir karşıdevrim (şeriat) gerçekleşmeyecektir.
  • Paylaş
2

Hakan Damar, Planlar yaklaşık 15 sene öncesine dayanıyor. Ilımlı islam politikası, şeriat'ın modern alt kümesi. Çarşafsız İran gibi düşün. İşin altında daha farklı bir çok olay var ama şimdi burada hepsini yazmak veya bir kısmını özetlemek mümkün değil. Özeti kitap, detayı 550 cilt ansiklopedi olur.

Eski Inploider, 15 sene önce de onun öncesinde de şeriat hep gelecek dendi. 15 sene sonra da aynı şeyi konuşuruz

Benim bu sorudan çok daha fazla merak ettiğim konu: Gelmesini isteyen gerçekten kaç kişi var?

AKP iktidarı ile bu soru son zamanlarda iyice ilişkilendirilir oldu ama AKP'ye oy veren kişiler ile şeriat isteyen kişiler bence bir değil. Şeriatçılar oldukça azınlıkta kalır diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Doğru soru: Geldiğini nasıl anlarsınız?
  • Paylaş
Seriat olsun , Komunizim olsun , ... , bir baska rejim sistemini yonetim sekli olarak istemek haktir. Cogunlugun ve uygun kosullarin olusturulmasi esas olandir. Rejiminin bir onceki rejimin bosluklarini arti olarak doldurmasi gereklidir ki oda seriat da yok. Turk halki sadece dine degil ekonomi, siyaset, ... , , yasam kalitesinide (teror, esit yurtdaslik) kriter olarak onemsiyor. Ama yillardir Seriat geliyor diye birileri hep korku salarken ayni kisiler komunizim taraftarlarinin polise, askere, ... . , emperyalist guclerle savasiyorum adi altinda uzerlerine bomba baglayip kendini patlatan beyni yikanmis gencler karsisinda suskun kalmalarini da yadirgiyorum. Yazik ki olan bizim genclerimize oluyor.
  • Paylaş
Gelmez çünkü Türk'lerin tarihinde hiçbir zaman arap şeriatçılığı gibi bir şeriatçılık anlayışı olmamıştır. Halk bunu kaldıramaz. Bir yazarın dediği gibi "bu millet sabah bayram namazına gider akşam rakı içer"
  • Paylaş
"Şeriat nedir?" sorusunu doğru düzgün cevaplayamayan ülkemiz insanı bu konuyu yıllardır tartışıyor, yorumluyor... Erbakan zamanında ha geldi geliyor, şu zamanda aman kapıda şeriat İran gibi olacağız denildi (Hoş İran şeriat ile yönetilmiyor gerçi ama kelime anlamını bilmeyenlere göre; ki bu yarı cahiller %70'in üzerindedir, şeriat= İran mentalitesi vardır). Velhasıl bu ülkeye ne İran tipi (?) şeriat ne İslam'da bahsedilen şeriat gelmez. Ülkemizdeki laik hukuk devleti anlayışı devam eder. Sadece biz bu sorularla, tartışmalarla kendi içimizde kavga ederken adamlar buldukları gezegende suni atmosfer oluşturma çalışmaları yaparlar, gelişirler, üretirler... Takvimler 2117'yi gösterir, biz hala tartışırız...
  • Paylaş
Türkiye'ye şeriat geldi zaten ; ) Günaydın. Devlet 10 yıldan fazla süredir din kurallarına göre yönetiliyor. Sadece aşamalı geçiş süreçleri var. Halkımızın çoğunluğu cahil ve başımızdakilerde başkalarının kuklaları bu nedenle ne isterlerse gelebilir bu ülkeye. Mümkünatı yok olmaz dediğimiz o kadar çok şey oldu ki son 10 yıl içerisinde artık adam yarın çıkıp dese biz artık Şeriat'ı uygun gördük. Emin ol oy oranında pek bir değişiklik olmaz. Halk cahil olunca, elinde fazla seçenek kalmıyor. Ya eğitim ile uzun sürede geliştiricen yada darbe ile yönetimi dağıtıcan. Özellikle Türkiye'de eğitim sistemi hep köreltiliyor ki gelişim oranı sınırlı kalsın.
  • Paylaş
Dini kullanarak siyaset yapan ve aslında din, imanla alakası olmayan bir iktidar varken, CHP gibi din düşmanlarının var olduğu bir ülkede sanmıyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1496 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt