Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Türkler Osmanlı hayali kuruyor" diyen Beşar Esad'ın bu düşüncesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Atatürk galiba hata etmiş: "Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" derken. Bu millete cumhuriyet fazla. Başbakanını "Hoşgeldin Padişahım" diye karşılayan bir halka, cumhuriyet de fazla, demokrasi de fazla. Adamın fikri hür değil ki.
Fakat biz öyle bir milletiz ki hep kaybettiklerimizin arkasından ağlarız. Osmanlı yıkılmıştır, "aah ne güzeldi" deriz. Yarın öbür gün cumhuriyet yıkılır, onun arkasından da "aah ne güzeldi" deriz. Osmanlıya öykünürken, elimizdeki özgürlükten de bir bakmışsın oluvermişizdir.
Osmanlı aşktır, sanattır, huzurdur, doğru. Ama bunlar yeter mi? Teknoloji, bilim, fikir hürriyeti nerede? Bırakalım Osmanlı tarihte kalsın. İyi taraflarından ve kötü yönlerinden günümüz ve gelecek için dersler çıkartalım.
  • Paylaş
Türk olduğuna inanan birinin Osmanlı hayali kurmasını kendisine tecavüz eden herkese aşık olan bir ruh haline benzetiyorum.
Türklük ve Osmanlılık birbirine tezat düşüncelerdir. Duygusal almayalım. Öğrenmeye çalışalım.
Başka bir deyişle;
İslam, Osmanlıyı yönetmiş bu yönetim biçimi içerisinde de doğuştan müslüman olmadıkları gerekçesiyle Türkler ikinci sınıf tebaa olarak bile kabul edilmemiştir.
Toplumun en hor görülen ırkı olarak her daim sömürülerek ezilmişlerdir.
***
Bu yönüyle Beşar Esad'ın da Osmanlı ve Türkler hakkında bir bilgisi olmadığı pek tabii ortadadır.
  • Paylaş
2

Necdet Erdin, Osmanlı 1923 tarihe gömülmüştür, Yeni Osmanlı hayali kuranlarda Türkler olarak tanımlanamaz, yeni osmanlı hayali kuranlar her daim batının uşaklığını yapmaya can atan, ayakkabı kutusu doldurmayı ülkü, gemicik kolleksiyonu yapmayı meslek, havuzlu villalar ve osmanlının saraylarında yaşama hırsı ile yanıp tutuşmak gibi hastalıkları olan, hiç bir zaman ağzından Türküm lafı duyamayacağınız Türklükten ve Gerçek İslamdan bi haber, yoksul varoştan çıkıp çeteleriyle ülkeyi yönettiklerini sanan zavallılar güruhudur.

Ayhan Şimşek, Maalesef ki bu bahsettiğiniz güruhun "İslam hakim olsun da her yol mubah" yorumu özellikle 1940'lardan itibaren batıyla ilişkili olarak kendini geliştirmiş ve günümüzde ki şeklini almıştır.
Bununla övünen bu düşüncenin global karşılığı vatan hainliğidir.

Sadece Türkler mi istiyor? Hangi ülke Osmanlı gibi dünyaya hükmetmek istemez ki? Gerçi Osmanlı gibi olmasa da kısmen de olsa Amerika şuan hükmediyor.
  • Paylaş
Osmanlı ''ihanet kültürünün'' ürünü devlettir... Kuruluşunun yada başlangıcının ilk işareti... Osman'ın amcasının kellesini almasıdır... Sonrası... malum... Dünya nın en güçlü devleti... vatikan'ı niçin tarih sahnesinden silmemiştir ve/veya silememiştir... Niçin Türk'lerin yurdu Macarlara karşı maceralara girmiş... 1500 tarihine kadar küçük şehir devletçiklerinden oluşmuş Avrupa yı esaret altına almamıştır... Osmanlı sevicileri araştırsınlar... Osmanlının ittifak yaptığı devletler... vatikan... Napoli... fransa... Venedik gibi devletlerdir... 1453 Neo-Roma devridir... Osmanlının yıktığı yada kendisine siyasi sebeplerle bağladığı devletler... Yada beylikler Türk' dür... Mısır... Safevi Türk'dür... Osmanlı gerçek İslam ve Türk yayılmacılığının önüne geçmek için... ilk evrelerinde...Bizans tarafından... 2. Sultandan itibaren Türk'lük kavramını terk etmiş... Bizansist kurumlara özenerek serpilmiş... ve... vatikan tarafından desteklenmiş... devlettir...Günümüz Avrupasının bilim ve teknik de ilerlemesinin önemli sebebi....Sultan Fatih'in Bizanslı bilim adamlarını kONSTANTİNAPOL alınınca sınır dışı etmesidir...Osmanın yıkılmasının baş amilide....Kanuninin medreselerde.....teokratik eğitime geçmesidir...Tıpkı günümüzde olduğu gibi...
  • Paylaş
Aman kalsın hünkar haremde at koştururken, asker savaşta ölmesin. Ne Osmanlı ne Esad lazım bana halimden ve cumhuriyetten memnunum..
  • Paylaş
4

Hxdcml, Bu mudur senin Osmanlı anlayışın az tarih oku... Fatih'i oku Selim'i oku Abdülhamit'i oku Süleyman'ı oku ama izleme.

Hakan, tam olarak budur harem de cariye kayıtları topkapı müzesinde sergileniyor. dizi izlemeye gerek yok zahmet edip topkapı harem dairesine gidersen sende çooook rahat görebilirsin.

Harun Çağlayan, bu arkadaş çok fazla dizi izliyor (muhtesem yüzyıl) Osmanlı Aşktır Sanattır Huzurdur. Neyse kalın kafalı biri olduğun belli sen git dizideki hürremi röntgenle!

Hakan, Cümlenin başlangıçinda bile osmanli bile osmanlı aşk tir diyorsunuzun. Biz ne dedik :) türkçe sıkıntı ellam. Read my comment again.

Bana kalırsa kendi toplumunun böyle bir özlemi seslendirmesinden ve talepetmesinden korkuyor.
  • Paylaş
Biz zaten OSMANLI torunlarıyız. Tabi ki isteriz. Ama bizim kıtamız şu anda bize yeter. Zaten zamanı gelince hepsi bize muhtaç kalacak. Zaten Amerika da bildiği çoğu şeyi Omanlı'dan öğrenmedi mi Osmanlı'dan esinlenerek yapmadı mı? 
  • Paylaş
2

İnsan, Osmanlı torununu olmak için bu gün Osmanoğlu olarak bilinen aileden olman gerekir.

Böyle bir hayalimizin olduğunu bilmiyordum ama varsa umarım gerçekleşir.
  • Paylaş
2

Ertan, Biz Türküz siz Osmalıyı savunuyorsanız çıkıp gidiniz Ülkemizden kendinizee başka bir yerde Osmalı kurun!

can2, Bu toprakları çok kötü insanlar alsa bile onun diyemeyiz.Ülkeyi yönetenler ve onu destekleyenler çocuklara tecavüz etmeyi doğru bulsa o ülkeden gidecek miyiz?Doğru olanı yapmalıyız yani.Herkes saygılı bir şekilde yaşasın.Bu toprakları Allah yarattı siz yaratmadınız.Yani kovamazsınız.Allah'ın dediği doğrudur.Allah saygılı olmamızı istiyor.Bu topraklarda herkesin yaşamaya hakkı var.

Bütün Türkler olmasa bile padişah olmaya çok hevesli bir yöneticimiz ve arkasında halkın %50'si var. Esad'ın söylemi de zaten politik düzeydedir, halkın nabzıyla alakası yoktur.
  • Paylaş
1

Ertan, Bir diktatörün bile bunu anlayıp daha halkımızın %50 si anlamadığına göre Aziz Nesin'in dedikleri doğru gibi geldi bana.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1460 Görüntülenme19 Takipçi10 Yanıt