Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkler'in Avrupa'dan kovulma politikasını 1868 yılında başlatan İngiltere Başbakanı William Ewart Glastone (Evangelik Lider) şimdiki uzantıları ile yaklaşık 145 yıllık politikası hakkında neler düşünüyorsunuz?

çok samimi olarak yazıyorum. bu adam ne yapmışsa iyi ki yapmış 1868 zaten emperyal dönemin sonları, o satten sonra avrupa atımızın nalı hesabı yapacağımıza ümmetçilikten kurtulup farkında olmadan ulusal kimlik bulmamıza yardımcı olmuş bu zat siyaseti ile.

Doğa da herşeyin bir haddi vardır, Osmanlının haddini aşma sevdası (Kanuni'nin Viyana seferi) esasen sonun başlangıçı olmuş bana göre ve o tarihten sonra Viyana yı alsak ne olurdu acaba? sorusuna cevap ararken çarşaf kadar imparotorluğu mendil kadar bir toprak parçasına sığdırmışlar. Durmayı bilmek lazım, durmayı bilmezsen eğer, 500 yılda geldiğin noktayı basit bir planla 50 yılda elinden alırlar adamın -ki tam olarak ta bu olmuş işte. Avrupa sevdası yüzyıllardır en saçma sevdası olmuş bence Türk'ün hala da devam ediyor. Bir an evvel bu ve benzeri sevdalardan kurtulup çağın gerektirdiği ulusal ekonomik gücün peşinde koşmamız lazım.

  • Paylaş
1

Redeye, Şaşırmışsınız...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

378 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt