Bilmek istediğin her şeye ulaş

Turkuaz rengi ismini nereden alır?

Turkuaz, "Türk mavisi" demektir. Fransızca'dan Türk kelimesinin söylenişinden türetilmiştir. Osmanlı çini sanatında turkuaz sıkça kullanılan bir renktir. Dinlendirici etkisi vardır.

Kelimenin aslına baktığımızda Fransızca'da turquoise olarak geçiyor. Anlamı ise Türk taşı. Burda kastedilen firuze taşı. Yani ismini buradan da alabilir.
  • Paylaş
1
Turkuvaz, türkuvaz ya da turkuaz, yeşile çalan açık mavi renktir. Turkuaz kelimesi, Türkiye'nin Akdeniz sahillerinin renginden esinlenilerek türetilmiştir. Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türemiştir. Turkuaz ya da "Türk mavisi", camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Rengin isminin turkuaz taşından (firuze) geldiği de söylenmektedir. Bütünsel tıp döneminde turkuaz renginin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır; özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır. Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastahaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır. Osmanlı döneminde, İznik çinilerinin en gözde rengidir. Pek çok cami bu renkte üretilmiş çinilerle bezenmiştir. İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için günışığında bu renge bürünür. Ayrıca bu renk aralık ayını simgeler.
  • Paylaş