Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tutacağını düşündüğümüz bir web projemiz var. İş modeli "ücretli üyelik" olan bir web sitesi. Yapılması gereken adımlar sırasıyla nelerdir?

Eğer iş modelini çok iyi analiz ettiyseniz ve elinizde projenin genel bir dökümanı varsa, bence ilk işiniz işe koyulmak olsun. Herkesin sıralaması farklıdır ancak b e nce genel sıralama şu şekilde olmalıdır:
 1. Veritabanı Tasarımı (Çok iyi/dikkatli düşünerek kapsamlı tasarlanmalı)
 2. Grafik Tasarım
 3. Çekirdek Kodlama (Veritabanı tasarımı ve proje detaylarına göre nesnelerin ve bazı fonksiyonların, katmanların... vs oluşturulması)
 4. Aktif Kodlama (Tasarım + Proje Detayları + Development)
 5. Test & Test & Test (Test edin ve çözümleyip yeniden test edin)
 6. Private Beta + Feedback
 7. Bundan sonrasında bir süre 5 ve 6 numara arasında devamlı gidip gelin
Bu arada tüm bu maddeler gerçekleşirken 5 numaraya geldiğinizde ya da yaklaştığınızda daha aktif bir şekilde olmak üzere, İş Geliştirme yetisine sahip bir arkadaşınızın " Projenin Geleceği "ni kovalaması lazım.
Bence çekirdek bir ekip; en az 2, mümkünse 3 kişiden oluşmalıdır.
 1. İş Geliştirme yetisine sahip, öngörüleri olan ve içinde bulunduğuz alanlarla alakalı ülkeyi ve dünyayı çok iyi takip eden ve bu bilgilerden yaptığınız iş ile ilgili sonuçlar ve öngörüler çıkaran, ve mümkünse gerektiğinde çok cesur kararlar alabilen bir "Yönetici" gerekir.
 2. Teknik konulara hakim ve ne yaptığını, ne yapacağını ve neyi yapmaması gerektiğini iyi bilen, olası durumda ekip büyüdüğünde projeyi ve ekibi bir arada tutabilecek ve İş Geliştirme tarafı ile kesintisiz bağlantı halinde olabilecek bir "Yazılımcı".
 3. Mümkünse kendini sürekli geliştiren ve gözleri dünyayı farklı görebilen, yaptığınız işin yüzünü tasarlayabilecek ve bunlara ek olarak mümkünse UX (User Experience) tarafında akıl yürütebilen yetenekli bir "Tasarımcı".
Bu tabi bence "Minimum System Requirements" olarak adlandırabileceğim, minimum konfigürasyon :)
Bir çok girişimcinin başlangıçta yaptığı gibi (!), fikir aşamasındayken, ortaya bir şeyler (en azından bir prototip) çıkarmadan önce, ihtiyaçlarını elindeki imkanlardan ziyade, parlak fikrine yatırım alacak ve sonra da kuracağı geniş bir ekibi düşünebilirsiniz. Böyle düşünüyorsanız, yataktan kalkıp bir yüzünüzü yıkayın ve kendinize gelin derim, bununla kendinizi kandırmayın ve zamanınızı harcamayın derim. Çünkü, bu durum siz bir şeyler ortaya çıkarmaya başlamadan gerçekleşmeyecek.
O sebeple, özetle, projenize güveniyorsanız, inanıyorsanız, projenizi birlikte yürütebileceğiniz, "minimum konfigürasyon" ortamını sağlayabileceğiniz, ve sizinle beraber uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır olası kişilerle paylaşın ve onları projenize dahil edin. Böylelikle, yola çıkmaya hazır hale gelirsiniz.
Projeniz yaygınlaşmaya ve iş büyümeye başladığında artık daha fazla paraya ve daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyabilirsiniz. O durumda yeni kapılar çalmaya/açmaya çalışarak projenin uzun süre daha ayakta durmasını sağlamalısınız. Sonunda, siz ve tüm ekip hazır hissettiğinizde, "Gelir Modeli" aşamasına geçebilirsiniz.
Gelir Modeli konusunda tek tavsiyem şudur ki: "Önce, sadece deneyin!"
Gelir modeliniz ne olursa olsun, bu modeli, private bir kitle ile, ya da kullanıcılarınız ile ve mümkünse az miktarda bir kitle ile "deneyin". Bu denemeyi yaparken, sadece modelinizin çalışıp çalışmayacağını değil, kullanıcılarınız tarafından kabul görüp görmediğini de test etmiş olacaksınız ve tabi daha net olarak modelinizin size ne kadar kazandırabileceğini de daha net ortaya koymuş olacaksınız.
Aslında tüm bu yazdıklarımızdan çıkan ana sonuç bence tek kelimeden ibaret; "Deneyin".
Umarım faydası olur, projenizde başarılar dilerim.
 • Paylaş
1

Ersen Tekin, Bir fikrin, fikir bazındayken para etmemesi durumunu çok net açıklamışsınız. Özellikle ülkemizdeki çoğu girişimcinin yanlışı da burada bana kalırsa.

Model ücretli üyelik mi yoksa abonelik mi olacak?
yani ücretli üye olacağım sonra içerideki hizmetlerden yararlanmak için ayrı paramı ödeyeceğim yoksa her ay belli bir miktar ödeyeceğim ve dilediğim gibi web projenizdeki hizmetlerden yararlanacağım?
 • Paylaş
2

Sinan Kaya, Abonelik değil ücretli üyelik. Yalnızca üye olmak için ücret ödeyeceksiniz. Ekstra ücret yok. Ücreti ödedikten sonra 1 sene boyunca hizmetten yararlanacaksınız. Ya da 6 aylık. Alınan pakete göre işte.

Gujan Şen, kullanıcı açısından bakarsan, sadece üyelik ücereti olarak yılda bir kere alacağın miktar ile edeceğin geliri iyi hesaplamalısın. Bazı ufak yan ürünler/özellikleri ek ücretlerle kullanıcıya satabilirsin.
Sadece abonelik ücreti, kullanıcıların yıllık senden hizmet almak için harcayacağı miktarı sınırlamak oluyor ve bana çok parlak bir fikirmiş gibi gelmiyor. Kişisel olarak sunacaksan hizmetleri bu yorumları göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim. Kurumsal satış gerçekleştireceksen durum biraz daha farklılaşıyor tabi.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1071 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt