Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tütsü nasıl yapılır?

Dini törenlerde etrafın güzel kokmasını sağlamak büyü ve ilaç yapmak amacıyla yakılan kokulu maddedir. Eskiden özellikle sara ve diğer sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan tütsü daha çok okunup üflenen hayvan kemiklerinin, yılan gömleğinin yakılmasıyla yapılırdı. Kurutulmuş otlar, ağaç kabukları (özellikle günlük ve ardıç ağacından elde edilen), kökler, mantar, yosun gibi bitki kalıntıları da tütsü yapmada kullanılırdı.

Evlerimizi ve iş yerlerimizi hatta sokakları kaplayan bu birbirinden eşsiz egzotik kokular yaşamımıza ayrı bir renk ve huzur katmaktadır. Bu gizemi doya doya solumak ve bu büyülü dünyayı yaşadığınız yer yapmak çok basit. Şimdi birazda bu muhteşem kokuları tanıyalım.

Yardley: Sandal ağaçlarının ve limon aromasının muhteşem karışımıdır. Bu özel karışım son derece rahatlatıcıdır. Başarı semboludur. Kırık kalplere huzur verdiği söylenir. Derin meditasyon hipnoz seanslarında kullanılır. Sebepsiz iç sıkıntılarını giderir. Hayal gücünü ve konsantrasyonu arttırır hafızayı yeniler.

Magnolia: Yoğun manolya kokusu sinirleri rahatlatır. Ferahlatıcıdır. Anlayış sembolu denilebilir. Uyum mutluluk neşe getirir. Karşı cinsi çekebilen çiftlerin anlaşmasını sağlayan aşkı yeniden canlandıran bir tütsüdür. Melankoliyi şifalandırır.

Chandan: Pratik zekayı arttırıcı, düşünceleri rahatlatıp konsantrasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir. Özellikle ders çalışırken yakılması önerilir. Hertürlü inisyasyonda dansta meditasyonda ruhsal şifalandırmada kullanılır. Güç ve güven semboludur özel rituelllerde kullanılır.

Rain Forest: Yağmur ormanlarının tazeliği ve doğanın huzurunu dinginliğini yaşadığınız ortama taşır. Meditasyonda vizyonsal gücü geliştirir. İletişimi arttırır, uykusuzluğa iyi gelir. Kendini sevmeye yardımcı olur. Diet stressini kaldırır.

Rose: Gül ferahlatır ve huzur verir. Gül bahçelerinin muhteşemliği ve büyüleyici kokusunu yaşamınıza doldurur. İnancı sağlamlaştırır. Dualarda kullanılabilir. Aşkın semboludur. Şifada fobileri olan kişilerin (karanlık asansör vs korkusu ) tedavilerinde koku terapi, tamamlayıcı olarak kullanılır.

Orange: Portakal çiçeklerinin nefis kokusu yorgunluğu giderir ve sinir bozukluklarına iyi gelir. Zihin beden ruh titreşimlerini birleşticidir. Yoga meditasyonda pasif jimnastiklerde yararlıdır. Romantik gecelere yakışır. Şifada kulak burun boğaz yollarını açtığı gözlemlenmiştir. Gribal olan hertürlü hastalıklarda rahatlatıcıdır.

Saltana: Üzüm aroması ve gizemli kokusu ile bedeni ve zihni gücü arttırır, tazelik ve güzellik verir. Kalbi canlandırır. Şans getirdiği gözlemlenmiştir. Gizem ve spirtuel ortamı sağlar. Duygusal direnci arttırır. Halk müziği, sufi müzikli ortamda yakılması durumunda geçmişi hatırlatır. Şifada ağrıları hafifletecidir.

Jasmine: Gizemli, huzur verici, sinirleri güçlendirici harika bir kokudur. Yasemin bahçelerinin ve baharın tazeliğini yaşamınıza katar. Saf ve arınmışlığı temsil eder bencil kişilerde kendilerini görmelerini sağlar haksızlıkları ortaya çıkarır. Güclü bir yapıya sahip olmak isteyenlere iyi gelir. Şifada acıları yatıştırıcı özelliği vardır.

Violet: Vücuda rahatlık verir, gevşetir, sinirleri yatıştırır. Geleceği görmede yardımcı olur. Medyomluk yapan kişilere oldukça yararlıdır. Şifa vermeyi ve almayı kolaylaştırdığı söylenir.Vizyonları gerçekleştirir. Bilinçi yükseltir.

Strawberry: Vücudu kuvvetlendirir. Direnç verir ve gevşeticidir. Endişeyi yok eder gerilimli ortamlarda sakinliği ve anlayışlı olmayı sağlar. Zeka açıcıdır. Şifa terapilerinde yakılması şifayı aktarmada kolaylık sağlar. Şifalananı rahatlatır. Umudun simgesi olduğu söylenir.

Cinnamon: Tarcın kabuklarının nefis kokusu ruhsal sıkıntıları giderir. Rahatlatır. Baharın canlılığını yaşatır. İştah açıcı özelliği vardır. Hayal gücünü oluşturur, yetenekleri geliştirme de faydalıdır, zihinde aktivasyonu sağlar. Olumsuzlukları yenmekte yardımcı olur. Kararsızlıklara iyi gelir. Büyüleyici kokusu kan basıncını da dengeler.

Lime: Ihlamur çiçeklerinin muhteşem kokusu sinirleri güçlendirir. Huzur verir. İletişimi kolaylaştırır ve cesaret verir. Vucut direncini arttırır enerji depolatır. Dingin bir zihin isteyenler yorgun olduklarında kullanacakları bir kokudur. Gribal enfeksiyon, nezle gibi hastalıklarda şifalıdır.

Erotic: Egzotik çiçeklerden oluşan bu muhteşem karışım son derece gevşetici ve huzur vericidir. Aşkın tensel ifadesidir romatik bir gecede mum ışığında yenilen yemekle birlikte yanan bu tütsü afrodizyak etkisi verir. Meditasyon, Taiçi Hipnozda kullanıldığında oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiştir.

Darshan: (asoka) Bu muhteşem koku sinirleri rahatlatır. Konsantrasyonu arttırır. Huzur dolu bir ortam sağlar. Güçlü sevgi ifadesidir, birlikte hareket etmeyi uyum içinde yaşamayı sağlar. Gerek çiftler gerek aile gerekse arkadaşlar arasında dargınlığı kaldırıp yenilenmeyi sağlar. Spirtuel eşler (eşruh) in karşılaşmasını sağlar. Karma temizlemede de kullanılır.

Sun: Güneşin sıcaklığı ve kudretini hissettirir. Ruhunuzu ısıtacak ve huzurlu bir ortam sağlayacaktır. Güzelliği yaşamı sempatiyi ifade eder karşı cinse daha büyüleyici gözükmek için kullanılabilir. Şifa olarak kullanıldığında hiperaktivite ve ruhsal dengesizlikleri dengeler obsesyonda ya da korkuların aşılmasında yardımcı olur. Kabuslardan kurtarır. Bolluk ve rızk için de kullanılır maddi gücü elde etmek isteyen kişiler çalışma ortamlarında yakarlarsa beklemedikleri gelirler elde ederler.

Heena: Gizemli ve huzur vericidir. Nefis kokusu yaşadığınız ortama mutluluk katacaktır. Orman kokusudur. Gerçeklerin ortaya çıkmasına sebep olur dans ve aktif sporlarda yakıldığında enerjiyi maxsimum yapar. İki kalbin birarada durmasını ve sadakati temsil eder. Ölümsüz aşkın sembolu de denilebilir.

Lily: Su zambağının egzotik kokusu ferahlatıcı ve tazeleyici etkisiyle sinirleri yatıştırır, huzur verir. Temizliği temsil eder aşkını ifade edemeyenler için çekim gücü vardır sevgi sembolu olarak kullanılabilir yeni ilişkiler için canlılık sağlar. Ayrılık acısını hafifletir, enerji verir deprasyona birebir iyi gelir.

Aphrodesia: Bu muhteşem koku Uzak Doğunun gizemli huzurunu taşır. Sprituel bir kokudur meditasyon yoga da kullanıldığında konsantrasyon sağlar, zihinsel aktiviteyi dengeler. Rüyaların hatırlanmasına yardımcı olur, sınav öncesi yakılırsa berrak bir zihine sahip olunur.

Myrrh: Sarı sakız yada mür denir. Muhteşem kokusu etkileyicidir. Çevrenize huzur ve sükunet verir.

Musk: Misk otunun muhteşem egzotik kokusu ferahlatıcı ve sakinleştiricidir. Nazar veya benzeri terslikleri ortamdan temizler. Karşısındaki insanın gerçekleri söylemesini sağlayıcı etkisi vardır, heyecanı yatıştırır. Şifa kokusudur. İyileştirici etkisinden dolayı başağrısı ve bilinen çeşitli ağrıları hafifletici özelliği vardır.

Sage: Adaçayının taze ve büyüleyici kokusu huzur verir, sinirleri yatıştırır, bedeni gençleştirir. Koku terapi için idealdir. Ortamdaki olumsuz enerjileri temizler, metabolizmayı dengeler, diet yapanlara tokluk hissi verir.

Cıtronella: Güney Asya otundan elde edilen bu tütsü, stress'ten arındırır. Uykusuzluğa iyi gelir, şifa rituellerinde kullanılır. Derin dünyaların sırrını kokusunda sakladığı söylenir. Romantizmi destekler. Bilincin yükselişine yardımcı olur. Sanatın semboludur, hayalleri zenginleştirir.

Büyüyü Bozduğuna İnanılan Tütsüler
Büyü bozmak için tütsülerden de yararlanilir ,kimi tütsüler basli basina büyüyü tek basina bozmaya yetecek kadar güçlüdür.Tabii bu büyüler çok kuvvetli büyüler degilse tütsü bir basina etkisini gösterir.Çok kuvvetli büyülerde ise tütsü yardimci rol oynar. Tütsü yakilmadan önce büyü yapilan yeri iyicene süpürmek ve suyla silip temizlemek gerekir. Suya bir miktar sirke katilmasi daha iyi netice verir.

Tütsüler gece vakti asla yapilmamalidir bu vakitlerde yapilan tütsüler büyü bozmak yerine aksi etki yapar tütsü yapilan yere geri varliklar ve cinlerin gelmesine sebep olur.
Tütsünün yapilacagi saatler günesin dogmasi ile batmasi arasinda olan saatlerdir.

Akrep Tütsüsü
Bir akrep bulunup öldürülür.Akrep bir kutuya konur saklanir.Akrepten bir parça koparilip yakilarak bununla ev ve büyülü kisi tütsülenir.Akrebin yedi parçaya bölünerek yedi gün tütsü yapilmasi tafsiye olunur.Akrep tütsüsü çok faydali ve büyü bozmada yardimci bir tütsü cinsidir.Ayrica nazara karsi da evi ve ev halkini korur.

Tuz Tütsüsü
Bir tutam tuz alinir büyülü kisinin veya nazara ugramis kisinin basinin üzerinde üç defa dolastirilip atese atilir.Sonra büyülü kisi ve ev bununla tütsülenir.Çokca kullanilan bilinen bir tütsü türüdür.

Dükkan Süprüntüsü Tütsüsü
Yedi dükkan dolasilip bunlar temizlenirken süpürülen sürprüntülerden birer tutam alinir. Bu süprüntüler atese atilarak etraf tütsülenir.Bu tütsü büyü bozma ve nazara karsi korumasi yaninda ayni zamanda bolluk,bereket,is güç açilmasina yarayan bir tütsü türüdür.

Zeytin Çekirdegi Tütsüsü
Bu tütsü türüde çok etkilidir zeytn çekirdekleri yakilir bununla ev ve büyülü kisi veya nazara ugramis kisi tütsülenir faydasi çok çabuk kendini gösterir.Büyülü kimsenin giysilerini ve esyalarini da tütsülemek gerekir.

Diger Tütsü Türleri
Tütsü neredeyse akla gelebilecek çok seyle yapilir.Mesela leylek pisligi,akrep ölüsü,dükkan süprüntüsü,sap bu örneklerin yüzlercesi binlercesi siralanabilir.

Gezegen Tütsüleri

1. Güneş
iyi:sandal,amber,gül ladeni,sandulis
kötü:safran,sarı bahar,karagünlük

2. Ay
iyi:sandal,misk,kafur,öd ağacı
kötü:kaşirladen,karagünlük

3. Satürn
iyi:misk,masteki,udu hindi,ödağacı
kötü:zift,katır tırnağı,keçi kılı

4. Mars
iyi: sandal,karnfil,sakız,akgünlük
kötü: toprak,besbas,katran

5. Venüs
iyi: sandal,misk,karanfil,menekşe
kötü: besbas,mistaki

6. Jüpiter
iyi: sandal,ödağacı,günlük,kafur
kötü: cavi,mistaki

7. Merkür
iyi: ödağacı,günlük,cavi,sümbül
kötü: çamsakızı,kuşdili

Burada verdiğim tütsüler gezegen saatlerinde yapılan büyüler için mesela ay saatinde bir büyü yapacağınız zaman iyi ise misk kötü ise karagünlük tütsüsü olsun odada.

Tütsü Yapımı ve Püf Noktaları
Tütsü yapmak bir sanattır ve dünyanın pek çok noktasında insanlar bu alan için yıllarını vermektedirler.

Bildiğiniz üzere dünyada milyarlarca bitki türü var ve bir o kadarda kutsal yağ çeşitleri mevcut. Hepsininde işlevleri birbirlerinden farklıdır ve bunları çeşitli karmalara tabi tutmak, işlevlerini bulundukları konumdan ayırıp daha başka noktalara getirmektedir bu nedenle tütsü yapımında seçeceğiniz her materyale oldukça dikkat etmeli ve bu sürece önem vermelisiniz.

Günümüzde internette pek çok bitki hakkında zaten hali hazırda bilgi bulunmakta, bu nedenle yapacağınız araştırma süreciniz oldukça kısalıyor ancak hangi bitkinin işlevi hangisidir gibi bir araştırmaya girer iseniz işiniz oldukça uzar. Bu nedenle öncelikle bulunduğunuz durumu gözden geçirmelisiniz daha sonra edindiğiniz bulgular doğrultusunda neye ihtiyacınız olduğuna karar vermeli ve bunun ardından araştırmaya başlamalısınız. Size ihtiyacınız olan ortamı veyahut işlevi hangi bitki veyahut bitkiler sağlayabilir ve bu tip birleşmelere hangi kutsal yağlar uyum sağlar ve pekiştirir.

Araştırmamızı tamamlayıp gerekli materyalleri edindikten sonra tütsümüzü hazırlamaya başlayabiliriz.
Pek çoğumuzun eli henüz alışık olmadığı için bitkileri henüz tam kurumamış ya da elimizde parçalanmayacak halde iken hazırlaması başlarda daha kolay olacaktır. Daha sonralarda tamamen kurutulmuş bitkiler ile çalışmanız elinizin alışma sürecinde feda edeceğiniz malzeme miktarını azaltacaktır.

Tütsümüzün içine harici bir malzeme eklemememiz, bu nedenle bitkilerimizi örerek hazırlamamız gerekir.

Kullanacağımız bitkileri her bir tutamının ucu bir sonrakinin ortasına denk gelecek şekilde üç farklı grup olarak hazırlar iseniz örgünüzün boyutu ve daha sonra parçalanması konusunda sorun yaşamazsınız. Ayrıca isteğe bağlı olarak kutsal yağları da bu sırada tütsünün kıvrılma noktalarına uygulayarak hafifçe nemlenmesini ve bu sayede kırılıp parçalanmamasını önleyebilir ve bu sayede daha rahat hareket edebilirsiniz.

Örme işlemi tamamlandığında eğer halen kutsal yağları eklememiş ise bu sırada ekleyebiliriz daha sonra örme işlemi tamamlandığında tütsünün bir süre beklemesi gerekeceği için yağları emmesi ve sindirmesi içinde zaman sağlamış oluruz.

Son olarak eğer ki tamamiyle kurumamış bitkiler ile çalışmışsak tütsümüzü kurutabilir, bu işleme ihtiyacımız yok ve başka bir eklemeye gerek duymuyorsak tütsümüzü kullanabiliriz.

Hazırlayan: Sed Descop
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Harika bir yanıt ve ayrıca özgün olması açısından teşekkürler.