Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tuvalet eğitimi ve kişilik arasında nasıl bir ilişki vardır?

Freud'a göre çocukların belli gelişim dönemleri vardır ve bu dönemlerden biri de anal dönemdir. Anal dönemde tuvaletini yaparken büyük bir haz duyan çocuk için zevk bölgesi anal bölgedir. Libido enerjisinin çoğu bu dönemde asılı kalırsa ileride düzenli ve tertipli olmaya dair bir takıntı (anal-çekilme) ya da dikkatsizlik, dağınıklık (anal-dışavurum) sergilenebiliyor. Çocuğun ileride anal-çekilme ya da anal-dışavurum özellikleri gösterip göstermeyeceğini belirleyense ailenin çocuğun tuvalet eğitimindeki tutumu oluyor. Eğer oldukça sert bir tutum sergilenirse çocuğun kişiliği mükemmeliyetçilik takıntısı çerçevesinde gelişiyor. Tuvalet eğitiminde aile aşırı rahatsa, dağınık ve disiplinsiz bir kişilik geliştirebiliyor. Anal dönemi eğitimde annenin tavrına göre:
  • Anne kuralcı, titiz, katı ise çocuk dışkısını tutmaktan kabız olabilir. Tüm davranışlarını etkilerse çocuk tutucu bir kişilik geliştirir. İnatçı, cimri, sinirli olur.
  • Anne baskıcı ise çocuk olur olmaz yerlerde anneyi cezalandırmak için dışkısını boşaltır. İlerde ise eziyet etmeyi seven, dağınık kimlik özelliği geliştirir.
  • Anne teşvik edici ise çocuk dışkılama olayının önemli olduğunu anlar. İleride üretken ve yaratıcı olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

284 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt