Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tv tartışma programlarının işe yaradığına, faydalı olduğuna inanıyor musunuz? Neden?

Katıldığım tartışma programlarını sinanogan.com adresinden takip edebilir, yorum yapabilirsiniz.Düzenle
Televizyonlardaki tartışma programlarının işe yarar olabilmesi için öncelikle kurgulanmamış veya manipüle edilmemiş olmaları gerekiyor. Yani, tartışmaya katılan kişiler özellikle seçilmemiş, birilerinin isteği ile koltuğa oturtulmamış olması; konuların, sorulacak soruların ve buna benzer şeylerin kurgulanmamış olması gerekir. Bu anlamda soracak olursanız, bence çok az faydalı tartışma programı var. Daha doğrusu geçmişte sayısı çok daha fazlaydı.

Ben uzun yıllar önce televizyonda, özellikle zamanımı programlayıp, bazı tartışma programlarını kaçırmadan saatlerce izliyordum. Ancak şimdi hem çok çok az sayıda programlar yapılabiliyor, hem de süreleri çok kısıtlı. Bu yüzden tartışma programları birinin işine yarıyor ama o biri biz değiliz, vatandaşın yani bizim işimize yaramıyor.

Önce, iyi olan programlar yavaş yavaş geç saatlere kaydırıldı. Sonra, programı yapan kişiler sürüldü, ardından ise programlar formatları düzenlenerek (moderatör, konuklar, yönetim, süresi... Vs.) ekrana taşınmaya başlandı. Bu süreçte, yepyeni televizyon tartışma programı yıldızlarımız (!) doğdu.

Televizyon ve medya dünyada da çeşitli konularda yönlendirici olarak kullanılıyor elbette. Yani temel olarak televizyona tam olarak güvenemeyiz. Ancak, dünyada televizyonlar ve basın çok daha özgür. Ve ayrıca dünyada, gelişmiş bir ülkede, hiç kimse tek başına mevcut medyanın çoğunluğunu kontrol edemez, bu güce sahip olamaz. Bu sebeple dünyada medya güvenilir bir kaynaktır ve özgür olabildiği sürece öyle kalacak.

Bizim ülkemizde maalesef özgürlükler sadece televizyon ile değil hemen her alanda kırpılmış ve etrafı kalın çizgilerle çizilmiş durumda olduğu için zorlanıyoruz tabi. Bakınız; son internet yasası.
  • Paylaş

Uzun süredir tartışma programı izlemiyorum. Nedeni ise katılımcıların hepsinin birden konuşması, birbirlerini dinlememeleri, hakaret ederek konuşmalarıdır.

  • Paylaş
1

Sinan Oğan, Haklısınız, Türkiye'de durum malesef bu ama bunun zamanla aşılacağı kanaatindeyim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

653 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt