Bilmek istediğin her şeye ulaş

Twitter da diğer büyük sosyal ağ siteleri gibi kendi dönüşümünü gerçekleştirebilecek midir?

Twitter son 2 yıl içinde kendi dönüşümünü yapmak konusunda çok emin adımlarla ilerliyor. Bence çok doğru ve yerinde adımlar atıyorlar. Twitter üst düzey yetkilisi bir süre önce facebook'u tahtından edecek güce sahip olduklarını ve bu olursa buna kimsenin şaşırmaması gerektiğini söylemişti. Aslında bildiği şeyler varmış diye düşünüyorum, çünkü facebook yavaş yavaş doyuma ulaşmaya başladı ve bulunduğu konumlandırmadan dolayı artık ne yapsada insanların kafasındaki imajını değiştirmesi çok zor.
Ancak twitter bu esnada yavaşça büyümeye ve yerini sağlamlaştırmaya başladı. Ve bunu yaparken twitter, konumlandığı yer bakımından facebook'a göre çok daha işlevsel ve insanların faydalanabildiği bir yerde konumlandı. Yakın zamanda insanlar internetten gazete veya tv sitelerine değil, haberleşme aracı olarak twitter'ı kullanıyor olacak. Şu anda da böyle ilerliyorlar zaten.

Tüm bunların yanısıra, ne kadar kötülense de Google kendi alanında bu konuda en büyük şirket olmayı uzun zamandır başarabilmiş neredeyse tek şirket (Apple'ı farklı bir alanda olduğu için saymıyorum). Google, arama motoru olarak tek bir rakibinin bile rekabet edemediği ve bu kadar uzun yıllar tek başına en tepede kalabilmiş bir şirket. Bunu geçmiş zamanda başarabilmiş bir şirket daha vardı. O da Microsoft'tu.

Twitter'a dönecek olursak, daha uzun aralıklarla ve daha sağlam adımlarla ilerliyorlar ve bunda da şu ana kadar çok başarılı oldular. Önümüzdeki süreçte hep beraber facebook'un düşüşünü izlemeye başlayacağız ve sonrasında neler olacağını göreceğiz bence.
  • Paylaş
1

Defli Derman, Facebook'un düşüşüne katılmamakla birlikte diğer tespitlerinize hak veriyorum.

Ne yönde bir dönüşümden bahsediyorsunuz?
  • Paylaş
2

İlginc Adam, Twitter diğer sosyal ağlar ile bir rekabet içerisinde değil sanki. Kendini çok yavaş geliştiriyor örneğin fotoğraf paylaşmayı 2011 yılının 3 döneminde gerçekleştirdi. Ben hala yeterli olduğunu görmediğimden sürekli takılmıyorum mesela. Neden kısa zamanda yapabileceği işi uzun vadeye yayıyor?

Bülent Sakarya, Twitter çok karmaşık bir platform, çünkü artık bir çok kişi/kuruma etki edebiliyor. O yüzden sisteme eklenecek her özelliğin bir kaç defa gözden geçirilerek, iyice testleri yapılarak oluşturulması gerekiyor. Daha anlamlı bir gelir modeli oluşturamamışken (yatırımcılarını daha da mutlu edecek) sistemini özelliklerle geliştirmesi yatırımcıları için sorun olabilir. Gelir modelini tam anlamıyla oturttuktan sonra (son gelişmeleri zaten bu yönde), sistemini daha özelleştirecek ve geliştirecektir. Bu sayede eklenen özellikler hem gelir modeline sekte uğratmayacak hem de ek kazanç sağlamasına neden olacaktır.

Bana göre twitter mikro blog tarzından taviz vermek istemiyor çok dar bir alan olduğu içinde kendini geliştiremiyor. Bu şuna benzer. Bir Şehir hakkında çiltlerce yazı yazılabilir ama bir mahalleyi iki sayfa ile anlatırsınız. Bunun gibi bir şey işte. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1006 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt