Bilmek istediğin her şeye ulaş

Twitter ve Youtube gibi sitelerin kapatılması ne kadar hukuka uygun?

Mevzuatımızda, hukuka aykırı bir internet sayfası, sitenin tamamının engellenmesine gerek olmaksızın URL bazında engellenebiliyor. Böyle bir yöntem mevcut iken, bir tek sayfayı gerekçe göstererek o sitenin trilyonlarca sayfasını engellemek hukuka, demokrasiye ve özgürlük anlayışına temelden aykırıdır. Bu durum şuna benzer: Trafikteki bazı araçlar uyuşturucu taşıyor veya diğer herhangi hukuka aykırı eylemler yapıyor diye ülkede araçların tamamının trafiğe çıkmasını yasaklamak... .
  • Paylaş
Şimdi şöyle: eğer bir yayın organı devlete, topluma; kamu vicdanını sarsacak şekilde, yaşamı olumsuz etkilecek şekilde ya da kısacası müşterek olarak inandığımız kadarıyla zararlı, tehlikeli şekilde hareket ediyorsa; bunun karşılığı hukukta neyse o uygulanmalıdır.
Kapatılmalıdır demiyorum çünkü hem her ülkede bu 'gerek' farklıdır (kimisinde maddi yaptırımlar olabilir, kimisinde men cezaları vardır) hem de hukuk öyle bir şey ki, hukuki bir olay yeri geliyor hukukun sadece bir dalını değil, birden fazla dalını ilgilendiriyor. Şimdi 'bilişim hukuku' var ama vereceğiniz bir ceza da 'ceza hukuku'nda karşılık bulmalı. Hatta biraz daha ileri gidersek, hukukun en temel dalı, 'medeni hukuk'tur. 'Medeni hukuk'un da en temel alt dalı 'kişi hukuku'dur. 'Kişi hukuku'na girince mesele, 'insan hakları evrensel beyannamesi'ne kadar gider.
Biz, hukuk devleti olamayıp, yasa devleti olup, her şeye yasa çıkarmakla meşgul olduğumuz için (iyi niyetli de olsak, artık bu işin önü alınamıyor) işler arap saçına dönebiliyor. Arap saçı da ne demeyin, adliyelerde yığılan dosyalar mı aklınıza geldi? Günümüzde insanların taklalar atıp Twitter'a erişmeye çalışma çabaları da dünya Internet trafiğini endişelendiriyor.
  • Paylaş
Youtube için hukuki temel bulunmuş. Lütfen şu yazıyı okuyun: inploid.com/t/devletin-kritik-meseleleri...
Twitter'ın engellenmesi ise hukuka uygun değilmiş ki seçim ertesinde anayasa mahkemesinin kararıyla tekrardan açıldı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

384 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt