Bilmek istediğin her şeye ulaş

Twitter'ın kullanım amacı nedir? İnsanlar gerçekten twitter'ı doğru kullanıyorlar mı?

Twitter'ın kullanım amacı diye bir şey yazılmamıştır çünkü öyle tek bir amaç yoktur. Twitter da diğer tüm sosyal mecralar gibi kişiye özel kullanılabilen bir araçtır. Kimisi fotoğraflarını, kimisi çeşitli çapsleri kimisi özlü sözleri paylaşır. Diğer mecralarda olduğu gibi Twitter'da da haber sitelerini, gazeteleri takip edip onları okuyabilirsiniz. Gezi'de olduğu gibi eylemler organize edebilirsiniz ya da i. melih gibi saçmalıklarınızı yumurtlayabilirsiniz. Twitter'ın bir doğru kullanım şekli olmadığı için evet yerli, yabancı herkes Twitter'ı doğru kullanıyor.
  • Paylaş
Twitter hesabımı dondurdum. Farkettim ki içimdeki çok değerli bütünlüğü bir çok kişiye yararlı olacak bilgileri "minik minik" yazarak tüketiyorum. Üreten değil kendimi tüketen oluyorum.

Çoğu yazıştığım kişilerde bakıyorsun daha genç normalde belki de bu kadar karşılıklı konuşup vakit öldürmeyeceğin tipler.

Twitter'ın benim için en avantajlı yani haber takibi yapabilmemdi
  • Paylaş
Amacı 140 karakter ile kendini ifade edebilme farkı takip et ve tweetle butonunun yer alması önemli fark olmasıdır... İnsanların kullanım amacı ise tartışma alanları oluşturup oluşturulan tartışmalarda açık bir münazara havasında tartışmak denebilir. Benim ise hoşuma giden fazla takipçisi olan kişiler alanında reklam verip reklamdan para kazanıyor en fazla kazanan ise yanlış bilmiyorsam Kim Kardashian dır... Bir diğer kullanım amacı ise takipçi sayısını fazla yaparak günümüz popüleritesi denen sanal popülerite yapmak...
  • Paylaş
Twitter insanların düşüncelerini, fotoğraflarını paylaşıp, tartışma alanı oluşturabileceği bir sosyal medya aracıdır. Ayrıca milyonlarca insan hayatları boyunca yakınından bile geçemeyecekleri insanlarla konuşma ve tartışma fırsatı bulabilmekte bu sayede. Yanlışlıktan kasıt gereksiz çıkan tartışmalar ve kavgalar ise zaten amaç bir tartışma ortamı oluşturmaktır. Tabi ki oluşan tartışmaların düzeylerinin kaliteli olmasıda bilinçli kullanıcılar sayesinde olabilir. Twitter'a yaş sınırı koymak doğru kullanım için yararlı olabilir.
  • Paylaş
Dünya'daki her şey gibi, fazlası zarar. Bazı şeyler gibi, iyi kullanabilirseniz size faydası olur. Önemli olan neyi takip edeceğinize iyi karar vermeniz. Takip edilecek şeyler kabaca ikiye ayrılabilir: Gerçek kişiler ve tüzel kişiler (gruplar, kurumlar vs.) Size faydalı paylaşımlar gönderen kişileri takip edin gerisi gerçekten onun arkasından yürümekten farksız, o nereye siz oraya. Gerçek kişi olmayıp, tüzel kişiliğe haiz şeyleri de takip edebilirisiniz. Mesela gazeteler, bilimsel makalelerin paylaşıldığı siteler gibi. Tamamen size kalmış. Önce içinde bir müddet gezinmek lazım.
  • Paylaş
Toplum karakterini tespit edip çatışma ve reklam zemini yaratıyorlar. Millette sosyal paylaşım gibi masum bişey sanıyor bunu.

TOPLUM PROFİLİNİ NASIL TESPİT EDİYORLAR;
insanların duygu ve düşüncelerini anlamak zor çünkü nüfus oldukça herkesle tek tek ilgilenmeleri gerekecek ama bakın ne yöntem buldular

Kelime yoğunluğuna önem veriyorlar. Yani eğer bir cümleyi kısaltırsanız cümle içerisinde duygu ve düşüncelerinizi aktarmanız için daha net bir kelime seçmeniz gerekecek. Bu sebepten en doğru kelimeleri kullanmanız gerekecek. Bu sebeple mümkün olduğunca kısa cümleler ve net kelimeler kullanılması için cümleyi kısa tutuyorlar.

sonra en sık kullanılan kelimelerden bir anlayış tespiti yapıyorlar. Örneğin bir şahsın en çok kullandığı kelimelere bakalım ;
arena, gol, şampiyon, sarı, melo
sık kullandığı kelimeler bu şekilde olan birinin muhtemelen neyle ilgili olduğunu anlamış olmanız lazım. İşte bu kişinin ilgi alanı tespitini yapmış olduk. İşte bunun en çok zıt olduğu şeyi de tespit edebilmişseniz böylece iki farklı grubun tespitini yapmış oldunuz.

PEKİ NEDEN TOPLUM PROFİLİNİ TESPİT EDİYORLAR AMAÇ NE?
Amaç iki farklı şeyi birbiriyle rekabet haline getirmek. Çünkü bazı bağımlılıklar rekabetten doğuyor. İnsan bir konuda bir düşmanı olmadığı sürece o şeyi mânasız görüp vazgeçebiliyor. Twitırın amacı iki azılı şeyi tespit edip bir gruplaşma zemini kuruyor.
Ne kadar enteresandırki arap baharı olduktan sonra twitter kurucusu arap baharı üzerinde etkileri olduğunu kabul etti ve üzerine alındı. (Sanki arap baharının olması çok meşru bir durummuş gibi) Halbuki herşeyin başlangıcında onlarında yeri var. Yani iki farklı gurubun oluşmasına alet olmak.

VE REKLAM TAKTİĞİ
Sadece çatışma zemini sunmak değil ayrıca tespit edilen profil (şahıs veya toplum profili) ile hangi profilin ne ürün kullanabileceğine de kanaat getirmiş oluyorlar. Hedef bazlı reklam. Bunu facebookta yapıyor ama facebookun işleyiş prensibi farklı.

kısacası nabza göre şerbet verme amacıyla kurulmuş bir internet icadı.
ama sanki çok masum sade bir paylaşım sitesiymiş gibi hayatımızda yer eden bişey twitter.
bir takım çözümler var mesela ahsar.com diye bir alternatif çıktı isteyen kullanabilir veya sosyal olmayı yüzyüze görüşmek olarakda anlayabilirsiniz. bunlar da ücretsiz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4270 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları