Bilmek istediğin her şeye ulaş

Twitter şimdiye kadarki en iyi sosyal ağ mıdır? Gelecekte nasıl bir hal alabilir?

Çok büyük kitlelere ulaşan fikirlerin/girişimlerin ortak noktası doğru zamanda çıkmış veya doğru zamanda o kitle için hazır hale gelmiş olmalarıdır. Twitter da böyle bir fikirdir (facebook ve pinterest için de bu durum geçerli, linkedin için de). Biraz daha açarsam, twitter ve benzerlerinin özellikleri şöyle:
 • Kitlenin ilk başta aslında hiç ihtiyaç duymadığı ama ihtiyaç duyma potansiyeli olması
 • Kitlenin yenilikçi olan neslinin tüketimine uygun, muhafazakar olan kesminin ise tüketmesine imkan vermesi
 • Tamamen iletişime yönelik olması (çok büyük kitlelere ulaşan tüm fikirlerin ortak noktası yine)
 • Kitle haberdar değil iken sessizce ortaya çıkan, belirli bir grup tarafından denenen ve bu grup ile piştikten sonra hızla dünyaya açılan ve tahminden de hızlı büyüme potansiyeli olması
 • Destekçilerinin ciddi kulis yapması ve bloglarlar ,vs. güçlendirilmesi
 • Amerika kaynaklı olması :)
Bunlara bakarak Twitter'ın çok iyi bir sosyal ağ olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi onu diğerlerinden ayıran özelliklere gelelim:
 • Mobil zamana çok yakınken ve mobile çok uyumlu bir fikir olarak ortaya çıkması (diğerleri için bu twitter'dan çok daha zor oldu ve olacak)
 • Tüketim kadar katılımı da tetikleyebilmesi (diğerlerinde tüketim, katılımın çok üzerinde)
 • Her türlü web ve mobil uygulama şirketinin çok hızlı bir şekilde destek vermesi (mobilde, daha kolay ve hızlı adapte olabiliyorlar twitter paylaşımı olayına)
 • Hayatı paylaşma yerine düşünceleri paylaşma temelli olması (hayatını paylaşmak -çok iyi bir hayatın yoksa :)- düşüncelerini paylaşmaktan çok daha zordur)
Sonuç olarak; genel bakışta en iyi en kötü ayrımını yapmaktansa, başarılı ve sürdürülebilir olmaya en yatkın ağ diyebilirim. Nitekim yeni bir nesil daha geliyor ve düşüncelerini dile getirme konusunda çok yüksek potansiyel barındırıyor. En azından daha şekilci olan "twitter düşünceleri" için :). Bir twitimde dediğim gibi:

Sosyal Ağlar
 • Paylaş
Bence en iyi değil. Ayrıca bir esprisi de olmayan site. Ünlüler ve Obama gibiler oraya takılıp yazdığı sürece var olacaktır.Çok yakında mutlaka bir alternatifi çıkacaktır.

İnsanlık aleminin İnploid' i keşfetmesiyle twitter ın pabucu dama atılacak :)

 • Paylaş
Hiç sanmıyorum. Sosyal ağ kullanıcıyı sınırlamamalıdır. Twitter aksine sınırlılıklar içeriyor. Facebook gerçek anlamda en iyi sosyal ağdır. Video, fotoğraf, dosya paylaşımı ve etkinlik, sayfa oluşturma onu en iyi kılan özelliklerdir.

Eğer belirli özelliklere odaklanan sosyal ağlar kategorisi oluşturacak olursak Twitter işte o zaman kendi alanında en iyisi olabilir. Yine de şu anda kişiler ile direk iletişim kurmada en iyisi twitter.

Gelecekte twitter iletişimin ana çerçevesini çizebilir. Direk mesaj kutusunu bir mail kutusu gibi geliştirirlerse mail atma alışkanlıklarımızı değiştirebilir.

Düşünsenize [email protected] yerine @ali yazıyorsunuz ve mail atmış oluyorsunuz.

 • Paylaş
Twitter, en sosyal ağlardan bir tanesidir. İnsanlar yapmış olduklarını, düşündüklerini herkesin görebileceği şekilde sık ve rahatlıkla paylaşabilmektedir. Son olaylarda da görüldüğü üzre haberleşme ve örgütlenme bağlamında da insanlar arasındaki bağlantıyı çok hızlı ve net bir şekilde sağlamıştır. Gelecekte de kullanım amacı, alanlarını arttıracak ve en fazla şekilde kullanılacak ağ olma yolunca sağlam adımlarla ilerleyecektir.
 • Paylaş
Bence Twitter şimdiye kadarki en hızlı etkileşim kuran sosyal ağdır, en iyinin ölçütleri farklı olabilir çünkü bir çok kriter vardır.
 • Paylaş
Twitter bence şu anda en iyi sosyal ağ değildir. Ancak ulaştığı insan sayısı bakımından ve önde gelen insanların Twitter'a gösterdiği ilgi nedeniyle güncelliğini korumaktadır. Twitter'ın kötü yanlarından biri ise içeriğinin dar olmasıdır. Örneğin Facebook gibi bir sosyal ağda insanlar insanlar online oyun oynayabiliyorlar, birbirlerine etkinlik isteği gönderebiliyolar.
 • Paylaş
En iyi demek ne kadar doğru olur bilemedim. Ancak başarılı ve kullanım açısından oldukça rahat olduğu kesin. Bir çok sosyal ağa göre çok daha hızlı ve güncel olması, gündemi tartışmayı sağlamasının yanı sıra gündemi yaratabilmesi, çok sayıda insanın çok daha ivedi bir biçimde haberdar olabilmesi, hatta örgütlenebilmesi ne kadar başarılı olduğu konusunda bir kaç küçük gösterge sadece. Gelecekte mutlaka yeni ihtiyaçlara cevap verecek şekilde daha da iyi hale getirilmeli. Ama şimdiden yukarıda da söylendiği gibi gelecekteki iletişim alışkanlıklarımızın çok farklı olacağını gösteriyor.
 • Paylaş
Twitter bir pazarlama harikasıdır. Başka bir numarası yoktur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1016 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları