Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ubuntu wubi ile nasıl kurulur?

Ubuntu WUBI ile Windows altında Ubuntu Kurulum Adımları:


(1) En güncel ISO kurulum paketini ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releases adresinden indirin. İşlemciniz 32-bit ise i386.iso ile biten işlemciniz 64-bit ise amd64.iso ile biten paketi seçebilirsiniz. (64-bit işlemci için 32-bit'lik pakette tercih edebilirsiniz tabi)


(2) Ubuntu ISO kurulum paketini ISO destekleyen bir arşiv yöneticisi ile bir dizine açın (çıkartın).


(3) Bu dizine girip wubi.exe dosyasını çalıştırın.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi Windows İçinde Kur seçeneğini seçerek kuruluma başlayın.


Ubuntu


(4) Kurulum ayarları sayfasında aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi gerekli ayarları yapmanız gerekiyor:


(i) Yükleme Sürücüsü: Ubuntu'nun yükleneceği sürücüyü seçin. Bilgisayarınızda C sürücüsünde yeterli alan varsa C sürücüsünü ya da isterseniz diğer sürücülerden (disklerden) birini tercih edebilirsiniz.


(ii) Kurulum Boyutu: Ubuntu kurulumu için minimum disk ihtiyacını otomatik olarak seçecektir. Arttırmak isterseniz yine buradan değişikliği yapabilirsiniz. Ama burada verilen boyut hemen her durumda yeterlidir.


(iii) Masaüstü ortamı: Buradan Ubuntu dağıtımının hangi masaüstü ile kurulmasını seçebilirsiniz. Seçenekler arasında; Ubuntu, Ubuntu Netbook, Kubuntu, Xubuntu, Mythubuntu seçenekleri mevcut. Ancak Ubuntu ISO kalıbından kuruluma başladığımızda farklı bir masaüstü ortamı seçerseniz WUBI o ortama ait ISO kalıbını baştan indirir. Bu nedenle işe Ubuntu ISO kalıbı ile başladıysanız burada Ubuntu seçmek mantıklı.

(iv) Dil: işletim sistemin kurulacak dilini belirleyebilirsiniz. Türkçe olarak kalabilir.

(v) Kullanıcı Adı – Parola: Ubuntu işletim sistemine oturum açmak için kullanacağınız bir kullanıcı adı ve parola belirleyin. Her iki girdinin de küçük harflerle yazılması gerekiyor.


UbuntuHepsi bu. Birkaç dakikalık kurulum işlemi sonrası bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda BIOS ekranında Windows ve Ubuntu seçeneklerini göreceksiniz. Burada hangi işletim sistemini seçerseniz bilgisayarınız o işletim sistemi ile açılacaktır.


Son Adım: Ubuntu'yu ilk açtığınızda Ubuntu kurulum ile ilgili bazı işlemler yapacak; ve sonrasında açılacaktır.


Unutmayın WUBI ile kurduğunuz Ubuntu'yu Windows'ta Program Ekle / Kaldır ile sisteminizden tamamen kaldırabilirsiniz...

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

825 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları