Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üç boyutlu filmler nasıl çekilir?

3 boyutlu görüntünün temelini, sol gözün ve sağ gözün cisimleri değişik açılardan görmeleri oluşturur. Aynı cisme önce sağ göz sonra da sol gözle bakarsak cismin hafifçe yer değiştirdiğini görürüz. Cisme sağ ve sol gözümüzle aynı anda baktığımızda beynimiz iki görüntüyü birleştirir. 

Bu işlem için 3 Boyutlu filmde 3D kameranın 2 lensi kullanılır. Lensler gözlerimiz arasındaki mesafeyle aynı olacak şekilde yerleştirilir. Bu mesafe yaklaşık 6.35cm dir ve "interokular" veya "interaksiyal" uzaklık şeklinde adlandırılır. 

3 Boyutlu filmin gösteriminde sağ ve sol gözü temsil eden 2 ayrı görüntü yansıtılır. Özel gözlüklerle seyredilir ve bu gözlüklerde özel filtreler kullanılıur. Böylece sağ ve sol gözün algıları beyinde birleşmiş olur. Özel gözlükler olmadan seyredilirse aynı görüntü çift gözükür. Bu çift görüntüyü göstermenin farklı yolları vardır ve hepsinde 2 ayrı projektör kullanmaya gerek yoktur. 

Analog film formatında biri yeşil (veya mavi) kaplı, diğeri kırmızı kaplı olmak üzere aynı anda 2 değişik görüntüyü tek bir film negatifi üzerinde gösterir. İzleyicilere de tek tarafı yeşil, tek tarafı mavi filtre ile kaplı gözlükler verilir. Yeşil filtre kırmızı görüntüyü yok ederken, kırmızı filtre yeşil görüntüyü yok eder. Beynimiz 3 Boyutlu görüntüyü siyah beyaz renkte ve tek olarak algılar. 3 Boyutlu görüntüyü renkli görebilmek için sağ ve sol göz için olan görüntülerin ayrı tutulması gerekir.

Modern 3 Boyutlu filmlerde 3D illüzyonunu doruğa çıkarmak için bilgisayar tarafından oluşturulmuş görüntüler kullanılmaya başlandı. Böylece film ekranda gösterildiğinde izleyiciler kendilerini gerçek dünyada hissedebilirler. 
  • Paylaş
HTC'nin 3D fotoğraf çeken telefonunda da görüldüğü gibi 2 kamera gerekiyor.

Filmler
  • Paylaş
Nesnelere 3 boyut kazandırmak için minimum iki kameranın olması gerekir
  • Paylaş
Google playde bir kaç 3d app si var. Tek kamera ile farklı açılardan cekeceginiz resimleri kırmızı yeşil (mavi) 3d haline getiryor, videolar içinde pc programları var gene analog 3d yapıyor. Bir iki denemem oldu, cok basarili olamadım cunku sinemotografik bazı teknik bilgiler lazım. Bu bilgilere sahipseniz pc sayesinde normal videolarinizi 3d yapabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1722 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • 3 boyutlu filmler nasıl çekiliyor?

  • 3D filmler nasıl çekiliyor?

  • 3D filmler nasıl oluşturulur?

  • 3D film nasıl çekilir?