Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üç boyutlu ses nedir? Nasıl yapılır?

Öncelikle bu bir müzik türü değil kayıt tekniğidir. Ses kaynakları ayrı ayrı kaydedilmiş her müzik üç boyutta canlandırılabilir. Daha zor bir işlem olan stereo kaydedilmiş bir müzik de çeşitli efekt programcıklarıyla 3 boyutlu hale getirilebilir. Programcıkları Cubase vb için plugin halinde bulabilirsiniz.
Stereo bildiğiniz gibi sadece iki kanallıdır ve sesi tek boyutta yani bir çizgi üzerinde yaymanızı sağlar. Bir grubun sahnedeki dizilişini her enstrümana vereceğiniz panorama ayarıyla sol, sağ, orta şeklinde sağlayabilirsiniz. 5.1 sistemler iki boyutludur. Bu durumda iki boyutlu olan yatay bir kareyi düşünürseniz her köşeye ve karşı ortaya yerleştireceğiniz hoparlörlerle sesi iki boyutlu bir düzleme yayabilirsiniz. Bu durumda panorama ayarlarına bir de front, rear (ön, arka) ayarları da eklenir. Yani sağdan ve soldan gelen sesleri ön ve arkaya da kaydırabilirsiniz. 8.1 ve üstü sistemlerde ise değişik yüksekliklerde yerleştirilen hoparlörlerle ses kaynağının yerden yüksekliği de ayarlanarak sesin bir de yukarıdan ya da aşağıdan gelmesi sağlanır. Bu durumda her köşesinde bir hoparlör olan 3 boyutlu bir küp düşünebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde 16.2 bir sistemin yerleşimi gösterilmektedir.
Müzik
  • Paylaş
2

Penelope, Soruyu bu müziği dinledikten sonra sordum
biraz araştırdıktan sonra soruyu yanlış sorduğumu fark etsem de düzenleyecek pek vaktim olmadı Şaman.

Şaman, Ne önemi var Ömür, ben de bildiğim yanıtları bile önce mümkün mertebe bir araştırıyorum, doğruluğunu kontrol edip öyle paylaşıyorum. Güzel bir soru, güzel bir yanıtımız oldu sayende :)

Valla çok karşılaşmadığım hatta araştırmadığım bir soru ama bana göre sanırım ses mühendislerini daha çok ilgilendiriyor birden fazla hoparlör kullanmak gerekir diye tahmin ediyorum sese derinlik vermek vs gibi şaylar kullanılarak yapılacağını düşünüyorum ama müzisyenlerden çok ses mühendisleri bu işi çözer bence: D
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

429 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt