Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden uçak havalanırken ve inerken yolcuların elektronik cihazlarının kapatılması istenir?

Uçaklarda kullanılan durum göstergeleri, pusula ve elektronik sistemler radyo dalgaları ve manyetik alandan etkilenen hassas cihazlardır. Günümüzde her ne kadar çok iyi izole edilse de, bu cihazların elektronik aletlerden ve ya radyo dalgaları yayan cihazlardan etkilenme olasığı vardır. İniş ve kalkış uçaklar için en riskli zamanlardır. Uçak kazalarının %60'ı bu safhada gerçekleşir. Hata yapma olasılığını en aza indirmek için, sistemler ne kadar mükemmel olursa olsun elektronik cihazlar ve radyo dalgaları yayan cihazlar kapalı tutulmalıdır.
  • Paylaş
Şimdiye kadar yaptığım yolcukların genelinde insanların elektronik cihazlarını kapatmadıklarına, telefonlarını sessize aldıklarına şahit oldum. Hatta bir keresinde yanımda oturan bayanın telefonu çaldı ve hemen bir tuşa bastı kadın. Bende telefonu kapattığını sandım ama birkaç saniye sonra tekrar çaldı telefonu uçak tam havalanmaya başlarken. Gerilmedim değil bu arada. İnsanların prosedürlere uyması için ayrı bir eğitimden mi geçmesi gerekiyor hala anlayabilmiş değilim.
  • Paylaş
Bu soruya en doğru yanıtı @tailchute verecektir ama ben gene de bildiğim bazı şeyleri yazayım, uçaklar seyrüsefer cihazlarını en yoğun biçimde inişte ve kalkışta kullanıyorlar, ve uçak içindeki elektro manyetik alanların en yoğun olduğu anlar iniş ve kalkışlar. Bildiğim kadarı ile uçaklarda aslında elektro manyetik alanlardan etkilenmemesi için özellikle computer sistemleri başta olmak üzere tüm cihazlarında yeterli izolasyonlar var, ancak olası bilinmeyen bir dalga boyunun ya da manyetik alan yoğunluğunun artmasına bağlı olarak beklenmeyen bir sorunun doğmasını engellemek için alınan üst düzey bir uçuş güvenlik prosedürü tüm elektronik cihazların kapatılması
  • Paylaş
Evrensel konumlandırma sistemini etkiliyo olabilir... gps
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2537 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt