Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçak kalkış ve inişlerinde neden ışıklar söndürülür?

İnsan gözünün karanlığa adapte olma zamanı ortalama 10 dakikadır. İniş ve kalkışlarda yaşanacak olası bir acil durum sırasında kabin ekibi ve yolcuların karanlıkta daha iyi görebilmeleri için kabin ışıkları kapanır. Bunu evde kendinizde deneyebilirsiniz. Geceleyin odanızın ışıkları açıkken birden kapayıp etrafınıza bakın. Nesnelere seçmekte zorlanacaksınız. Ama 15 dk karanlık bir odadan çıkıp diğerine geçtiğinizde nesneleri daha iyi ayırt edebileceğinizi göreceksiniz. Ek olarak pilotlar gece uçuşlarına çıkmadan kokpitteki tüm ışıkları kapatır. Göstergelerin ışıkları bile minimum seviyede veya çok düşük oranda açık olur. Bu pilotların karanlıkta gözlerini daha iyi kullanabilmelerini sağlar. Uçak park edene kadar ışığı açmazlar.
  • Paylaş
Havacılıkta her uygulamanın ardında kazalardan alınmış dersler yatar. Kabin memurları, kalkışta veya inişte acil durumda tahliye yapılması halinde yolcuların gözlerinin kabinde elektriğin kesilmesiyle oluşacak karanlığa alışması için ışıkları söndürüyor.

Çünkü ışıkları maksimum açık bir kabinde acil bir durum yaşandığında, ışıklar kesildiğinde yolcuların gözlerinin karanlığa alışması, çıkış kapılarını bulabilmesi tahliyede altın saniyelerin kaybedilmesine sebep oluyor.
  • Paylaş
Evet ben de Işıkların sönmesi, gece gözlerimizi karanlığa alıştırmak için diye biliyorum. Herhangi bir kaza durumunda, gözlerin karanlığa alışmak için kaybedeceği birkaç saniyeyi kazanmak amaçlı ışıklar kapatılıyor ve bir de ilave olarak perdeler açık bırakılıyor. Bu da eğer iniş yada kalkışta bir kaza olursa dışarı çıkış için ne tarafın güvenli olduğunu görüp vakit kaybetmemek için.
  • Paylaş
Ben, aşağıdaki manzarayı daha iyi görebilelim diye söndürüyorlar sanıyordum. Yoksa camların yansımasından aşadaki cânım (İstanbul) manzarası gözükmezdi. Gelgelelim, bu işe de yarıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4317 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları