Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçak kazalarında ölümlere karşı tedbirler koymanız istenseydi aklınıza gelen yöntemler ne olurdu?

Uçaklar pahalı olduğundan pilotlar kurtarıncaya kadar zorlayacakları için kurtulma seçenekleri, senaryoları, imkanları çok azalmaktadır yani pratik çözümler pek akla gelmeyecektir bu anlamda.Ama eğer bir uçak şirketi ben zararı kabul ediyorum ve yolcuları riske etmiyorum buna mukabil benim uçaklarım düştüğü zaman bile yolcularım kurtulacak derse o zaman belki bu tartışma anlam kazanır. Peki diyelim öyle bir taahhütte bulundu ve en ufak bir arızada havadaki, pilot uçağı kaybetmeyi göze aldı diyelim... Evet düşünelim neler yapılabilir. Uçağın altında tıkış tıkış bir planör uçağı olsun insanlar oraya doluşsun kanatları katlı vaziyette mesela serbest düşüşte açılsın o kanatlar aşağıya süzülerek bişiler yapsın insin falan ne bilim.:))tabi ki pratiğe nasıl dökülür orasını uçak mühendisleri var o kadar zeki çocuklar onlar düşünsün. Veya ne bilim o planörün paraüşütü de olsun mesela kanatı boşver at kanadı sadece paraşüt olsun o açılsın serbest düşüş esnasında.. oh yeah..Saçma oldu evet. . .
  • Paylaş
Planör olarak da uçabilen bir tasarım en azından motor arızalarından olan kazaları engelleyebilir.
  • Paylaş
Uçakları biraz olsun detaylı incelerseniz zaten baştan aşağı tedbir olarak tasarlanmış araçlar olduklarını görebilirsiniz. Ancak hiçbir zaman bu tedbirler yeterli olmamaktadır, olamayacaktır da.
Nedeni de uçuş tedbirleri alanındaki en büyük sorun olan "İnsan Faktörü"dür.

=> Yukarıdaki açıklamadan sonra güvenlik adına atılabilecek en büyük adım sağlam temeller üzerine oturtulmuş bir eğitimden geçer. Zira, tasarımlar başta olmak üzere, yapımından bakımına, kontrolünden gözetim ve denetimine kadar her aşamada söz sahibi olan insanların eğitimleri kadar, psikolojik ve fiziksel durumları da göz önüne alınır. Her geçen gün tecrübe edilen kazalar ise bunların yetersizliğini göstermektedir.

=> Benim önerim ise, zaten gerekli sıklıklarla kontrol edilen bu eğitimlerin klasik yöntemlerden kurtularak havacılık adına uzmanlar tarafından geliştirilmiş özel yöntemlerin kabulü ve bütün dünyada (En azından uluslararası kuruluşlara bağlı olan ülkeler arasında) gerekli ve yeterli; kurum, eğitmen, çalışma alanı, teçhizat, ve önemlisi de anlaşılabilir döküman zorunluluğudur.

=> Bunların yanında, sektör çalışanlarının zaten yorucu ve stresli olan iş yükünün doğru düzenlenmesi, onların stresten ve hata yapmalarına neden olabilecek faktörlerin oluşumuna ve tam tersi yönde fazla rahat davranmalarına, hiçbir kaygı hissetmeyecek şekilde davranmalarına da olanak vermemek gereklidir.

=> Yukarıda yazdıklarım birçok ülkede kabul görmüş standartlardır. Ancak uygulama konusu sürekli en büyük sorunu oluşturur. Uygulama konusundaki en büyük sıkıntı ise kâr miktarının sürekli bir üst noktaya taşınmak istenmesidir. Şirket reklamların milyonlarca dolar harcanırken, eğitilmiş çalışan konusunda sürekli bir dışa bağımlılık söz konusudur.

Konu o kadar uzun ki...

=> Özetle, "Les discipline" ! Not "Less Dicipline"
  • Paylaş
Yolcu koltuklarının fırlatılması, paraşüt açılması oksijen garantisi olabilir bence.
  • Paylaş
Uçakların kaza yapmaması için gerekli tedbirler sürekli alınıyor zaten. Ama kaza anında yapılabilecek çok bir seçenek yok. En azından bugünün teknolojisinde. Nerede nasıl kaza yapacağı belli değil. Paraşütte bir çözüm sayılmaz, çoğumuzun paraşüt eğitiminin olmadığını düşünürsek. Ha illaki aklınıza gelen bir yöntem olsun diyorsanız... Yanıcı olmayan yakıtlar, daha sağlam ve esnek gövde, motor olmadan da hızı düşürebilecek bir mekanizma.
  • Paylaş
Uçakları kontrol eden sistemin sadece pilotlarda olmadığını pek ala herkes az çok biliyor bunu kontrol eden sistemlerin sade pilotta hem de o havalimanındaki kontrolü olması gerekir ama bazı kişiler uçak sistemlerini istediği gibi kontrol etme becerisine sahip
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

109 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları