Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçak korkusu nedir? Bu korku nasıl aşılır?

Kazalarla ilgili verdiğiniz bilgiler son derece doğru.. Ancak bazen insan zihni bilse de bilgisine göre hareket etmez.. Muhakemeyi baskılayan bir ihtiyacı ya da inancı vardır.. Uçak korkusunda bu ihtiyaç kontrol etme ihtiyacıdır.. Bu tür korkularda sıkça gördüğümüz tablo kişinin uçağın düşmeyeceğinden emin olmak istemesi, her seyi kontrol etme eğiliminde olduğu gibi ölünü de kontrol etmek istemesidir.. Bu nedenle çoğu zaman kaza ihtimalinin küçüklüğüne dair bilgi vermek yetmez, hayatta bazı şeyleri kontrol edemeyeceğimiz ve asla emin olamayacağımız gerçeğini kabul etmek gerekir..

Sonraki aşama yüzleşme aşamasıdır ve korku sonlanana kadar tutarlı bir şekilde sürdürülmelidir..
  • Paylaş
3

Hakan Köse, Çok aydınlatıcı bir yanıt vermişsiniz, şahsen ben aydınlandım. Kontrol konusunda kendimde de birebir söylediklerinize uygun şeyler hissediyorum. Hatta, ayrıca şöyle bir kanı oluşmuştu bende:

"Uçaklarda, havalanmadan önce görevliler; acil durum çıkış kapısı, can yeleği, oksijen maskesi.. gibi bilgiler verince insanda kötü ihtimal uyanıyor. Bunun yerine (veya bundan önce) uçağın ne kadar güvenli olduğunu gösteren bazı bilgileri verseler daha rahatlatıcı olmaz mıydı?"

şeklinde düşünüyordum. Heralde çok insan benzer düşüncelere kapılmıştır.. :) Ben şahsen tam olarak bu korkuyu aşamadığımı belirteyim, ancak uçağa binmekten kesinlikle kaçınmıyorum..

Aydınlatıcı yanıtınız için teşekkürler.

Dr. Özge Mergen, ne mutlu bana, ben tesekkur ederim : )

Elif Akalp, uçak korkuma eşlik eden diğer korkuları da düşününce ben de aynı kanıya varmıştım. otobüste ya da başkasının kullandığı arabada önde oturmak da benzer bir gerginlik yaratıyor. yola iki valizle çıkamıyorum her an bir şey olabilir ve hızla kaçmam gerekebilir diye düşünüyorum. uçak korkuma korku bile diyemem sanki ne ölümle ne uçağın düşmesiyle ne kapalı kalmakla ne yükseklikle ilişkili. gözümün önünde bunlara dair hiçbir sahne canlanmıyor. Muhtemelen pilot olsam bir sorun olmazdı:) Dolayısıyla istatistiksel açıklamalar, uçağa daha çok binmek falan sorunumu çözmeme yetmiyor. en çok işime yarayan uçağa bindiğimde kendimi hostes ya da pilot olarak düşünmek. O gün üç beş kere gidip gelmişim biraz koltuğa oturmuşum dinleniyorum. Bu uçak benim uçağım ya da benim çalışma yerim. Bunu hayal edince rahatlıyorum biraz. Belki kontrol sorunlu diğer insanların da işine yarar.

Bu konu psikodinamik olarak incelendiğinde uçak korkusunun altında çok farklı materyaller çıkabilir. Bu materyal kontrolle bağlantılı olarak ölümle ilişkili olduğu gibi, cinsellikle de ilgili olabilir. Herkese göre farklılaşır, bunun için bilinç dışındaki malzemenin incelenmesi gerekir.


Ama temel olarak bu gibi durumlarda görülen sağlıklı olmayan kaygı ve korkuyu ortada hiçbir tehlike olmama halinde, kişinin zihnindeki tehlikeyi korktuğu materyalle eşleştirerek korkunun yer değiştirmesi olarak tanımlayabiliriz. Uçak korkusu olan kişilerde uçak biletini aldığı andan itibaren (çoğu buna cesaret bile edemez) anlamlandıramadığı bir kaygı anksiyete oluşmaya başlar. Uçağa binince bu anksiyete pik yapar.

  • Paylaş

Bu soru benim çok ilgimi çekti ve küçük bir araştırma yaptım:havalimani.blogspot.com/2012/03/ucak-korkusu-ucaklar-gercekten-guvenli.htmlAyrıca bir de bu var:hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=-59721&yazarid=41Yazılanlarda verilen istatistikler çok ilginç. İstatistiklere göre uçak kazalarının oranları inanılmaz derecede düşük, ve daha da ilginci; uçak kazalarının gerçekleşme zamanları büyük oranda iniş-kalkış esnasında gerçekleşiyor ve bu kazalarında düşük bir yüzdesi ölümle sonuçlanan kazalar:


"Amerika Birleşik Devletleri'nde 1983 ve 2000 yılları arasında meydana gelen uçak kazalarına karışan toplam 53487 kişiden 51207'si sağ çıkmış. Yanlış okumadınız. Yani bu kazalardaki ölüm oranı yaklaşık olarak %4.27."


Bu rakamlara bakınca ve yapılan uçuş sayılarını görünce insan gerçekten de korktuğu gibi bir durum olmadığını düşünüyor. Sanırım, bu konuda biraz araştırma yapıp rakamsal olarak durumu görmek bu korkunun aşılmasında önemli bir fayda sağlar.


Genel olarak fikrimi belirtmem gerekirse, bence yaşadığınız korku ne olursa olsun, bu korkudan kaçarak onu aşamazsınız. Tam tersine, korkunuzun üstüne gitmeli ve onunla yüzleşmelisiniz, taki onu tanımlayana ve kortuğunuz kadar büyük bir sorun olmadığını görünceye kadar. Korku yaşanan anlar, insan beyninde unutulması en zor olan bölgeye kaydedilir (bildiğim kadarı ile). Bu aslında insanın organizma olarak kendini koruması ile alakalıdır. Her canlı gibi insan da yaşama ve yaşamını koruma güdüsünü birinci öncelikli sırada taşır ve bu sebeple korkulan olaylar ve anılar beyinde her zaman sakınılması için silinmesi zor bir biçimde saklanır.


Korkunuzla yüzleşin, taki korktuğunuz kadar büyük bir şey olmadığını anlayana kadar.

  • Paylaş
1

Nurcandemir, bir de ben yenebilsem, istatistikler o zaman işe yaradı diyeceğim.

Başka bir başlık da verdiğim cevap ilginiz çekebilir.

inploid.com/dialog/153874/

Bunun yanında eklenmesi gereken önemli bir nokta psikolojinin birçok farklı ekolü olduğu ve birçok farklı terapi sisteminin olduğudur. Bu yüzden farklı terapi sistemlerinin de uçak fobisini aşmada etkili olabileceği söylenebilir. Ancak kanıta dayalı yöntemler arasında en çok etkililik gösteren terapi sistemi bilişsel davranışçı terapi sistemidir.

  • Paylaş
Uçağa binmek günümüzde birçok insan için büyük bir korkudur. Bu ruhsal rahatsızlık pek çok kişinin yaşamını etkilemekte ve kişiyi zor durumda bırakabilmektedir. Özellikle sık yolculuk yapması gerekenlerin seyahat özgürlüğünü ileri derecede bozabilmektedir.


tavsiyeediyorum.com/makale_10111.htm

  • Paylaş
uçak kokusundan türemiş bir almanca deyimdir..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2548 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Uçak korkusunu yenmek için nasıl bir yol izlenmeli?

  • Uçağa binme korkusu nasıl aşılır?

  • Uçak korkusu nasıl aşılır?