Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçak ne şekilde düşerse düşsün, içindeki karakutuya birşey olmuyor ise neden uçağın tamamını kara kutunun hammaddesinden yapmıyorlar?

bende hep bunu merak etmişimdir.ama sanırım o kara kutuyu yaptıkları malzeme çok ağırki uçak zaten ağır uçamaz herlade die düşünüyorum...
 • Paylaş
2

Cem Deyupoğulları, eğer ağır gelirse,o tip uçaklara bavulla giriç yasaklansa mesaela..ya da belirli sayıda yolcu alınsa flan :)

Nihan Keskin, walla doğru söylüyosun.daha çok yolcu alıcaz die çift katlı uçak yapıp duruyolar.onu yapcaklarına bu uçağı daha sağlam daha az yolcu ile nasıl uçururuz die düşünmeleri lazım.biz bunu akıl ediyoruz,herlade onlarda düşünüyodur mu?:) acaba.bu işe el etmak lazım..insan tahtalı köye gittikten sonra karakutu arkamdan konuşşa ne olur beni gerimi getircek:)

O kadar ağır bir maddeden yapılan uçak kalkmaz. O yüzden işte.
 • Paylaş
Masum bir soru. Kayıt cihazını zırhlı kaplı bir çelik. Uçak ise kanadının dahi yapıştırma olduğuna hassas bir mühendislik.

Benimde aklıma gelen uçuk fikir şu zaten kaçınılmaz olarak düşen uçaktan insanları kurtulma şansını arttırmak için GPRS ile yapılmış paraşütler giyilip fırlatma kapsülü ile dışarı yollanabilir. Paraşüt otomatik olarak açılacak donanıma sahip olur. Yine suya düşme olasılığına göre otomatik şişen balonlarda olur bir kaç cep gözünde de 1 günlük kumanya ve su olur.

Paraşütler yüz yüze iki kişilikte olabilir böylece biri bayılıp heycanlandığını diğeri kontrolü alır yedek ceplerde dil altı tansiyon ilaçları da olabilir. bir adette telsiz ve cep telefonunu da unutmayalım.

Ha birde 30 bin voltluk elektrikli tabancalardan olmalı ola ki afrikaya yada denize indik herhangi bir yırtıcının saldırısına uğradığımızda kullanmak icap edebilir.
 • Paylaş
hemde uçak maddesinden dolayı fiziksel olarak zarar görmese bile çakılış anında içindeki insanların tüm iç organları yer değiştirir :) bir yerleri kopmasa da yine ölürler anlayacağın :)
 • Paylaş
yapma ya..neden ki sağlam ama bu karakutu diyorlar :)yani çakılırken yer değiştirmeyecek şekilde yapılsa olmaz mı*biraz da karbonfiber karıştırsalar falan:)
 • Paylaş
çok akıllıca bir soru,..hayret değilmi, bukadar uçak firmaları bu kadar uçak mühendisleri nasılda düşünemememişde çalışmamışlar bu konu ile ilgili..Çok enteresan..
 • Paylaş
cem senın soru sorma hevesıne hayranım :)
 • Paylaş
Kara kutu bildiğim kadarı ile KARA değil ve KIRMIZI bir kutu ve bildiğim kadarı ile sadece içinde veri kayıt bilgileri var. Uçaklarda yolcu değilde veri taşıyacaklarsa uçağı komple kara yani kırmızı kutudan yapabilirler:)))
 • Paylaş
Uçmaya elverişsiz olur belki o zaman.
 • Paylaş
uçağın hammaddesi titanyum gibi hafif metallerdir . karakutu ise çelik olması lazım.yoğunlukları farklı olduğundan ağırlıkları da farklı olur . uçak ne kadar ağır olursa o kadar fazla güç ve masraf demek . bunu karşılayacak güç için yüksek bilet fiyatları demek . ayrıca düştüğü zaman çarpmalara bağlı travmalardan mevcut olacak . zaten ölümlerin çoğu bu yüzden oluyor. bence uçak malzemesi yerine büyük bir paraşüt daha mantıklı olur yada uçaktan acil çıkış sistemleri
 • Paylaş
Çünkü karkutunun yapıldığı madde çok ağır bir madde.Uçağın tamamını o maddeden yapsalar uçak uçamaz.
 • Paylaş
beyin fırtınası mı yapıyorsun yoksa serebral vajinismus mu geçiriyorsun?
 • Paylaş
2

Cem Deyupoğulları, bana mıydı bu soru?ister beyin fırtınası olsun ister vanibismus ne fark eder ki?ikisi de ,bu sitede bir şeyler paylaşıldığının göstergesidir..faydalıdır da..

Bilge, vanibismus ilginç tabi ama vajinismus selbralinden yani beynin bir şekilde ......laşmasından bahsediyordum. tamam daha fazla bahsetmeye gerek kalmadı.

önce arabalarla başlasınlar. belki de başlamışlardır. mesela kara şimşek bunun ilk prototipi olabilir. ama çok akıllı olunca araba, bi türlü çarpışma gerçekleşememiş, böylece de yaklaşımın doğruluğu tespit edilememiştir...
 • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, aslında şöyle bir tezim de var benim: aslında teknoloji ilerletildiği kadar geriletiliyor da..çünkü firmalar dikkat ederseniz en çok yedek parçadan ya da aksesuarlardan veya hasarlardan para kazanıyor!kimse boyle bir araba istemez sanıyorum!!

kara kutuyu insanlar için yapmıyorlar... milyon dolarlık uçaklarını neden kaybettiklerini anlamak için koyuyorlark...
 • Paylaş
Kara kutu her 3 eksen de aynı anda 1000 g lik güçte yarı dalga sinüs biçimli çarpmaya dayanıklı olmalıdır. (g=9.81 m/s2) Kara kutu en zayıf olduğu eksende 6.5 milisaniye boyunca 1700 glik yarı dalga sinüs biçimli çarpmaya dayanıklı olmalıdır. Kara kutu 0.05 inch2 lik bir alanda 250 kilogramlık ani bir baskıya dayanabilmelidir. (bozuk para büyüklüğünde bir yere 5 ton düşse kaldıracak güç demektir). 18 inch derinliğinde kumun altında çalışabilmelidir. (45 santim) 1100 derece santigrat sıcaklıkta yarım saat çalışabilmelidir. 3 metre derinliğinde suyun içerisinde 30 gün çalışabilmelidir. böyle birşeyden uçak yapıp havaya kaldıra biliyorsan en büyük sensin
 • Paylaş
dünya fizik kurallarına göre yorumlayamayız.
 • Paylaş
Uçağın dış kapyaması ince aliminyum tabakadır.Öyleki ağırlık vermesin diye dışarısın perçinle takılırken içerisindeki izolasyon malzeme yapıştırıcı ile tutturulur.Karakutular her uçak kazasında hasar görür bu hasar %63-80 arasında değişmektedir.Fakat önemli olan GPS cihazının hasar görmemesidir ki buda 1000/1 ihtimal dir.Karakutu %100 hasar görmüş olsa dahi çeşitli yöntemlerle hem ses kayıt verisi hemde uçuk kayıt verileri kurtarılabiliyor.Yani kısacası Karakutu da çok sağlam bir kaplama değil
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2431 Görüntülenme33 Takipçi17 Yanıt

Konu Başlıkları