Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçaklar nasıl uçar?

Kısaca özetlemek gerekirse, uçaklar içinden geçtikleri havanın kanatlarda oluşturduğu basınç farkından dolayı uçabilirler. Kanadın üst yüzeyi kavislidir. Burdan geçen hava daha uzun yol izleyerek kanat yüzünde ilerler. Bu sebeble kanadın üstünden geçen havanın basıncı, alt yüzeydekine göre daha düşük olur. Kanadın altındaki hava basıncı üst yüzeydekinden yüksek olduğu için, kanatta bir kaldırma kuvveti oluşturur. Uçak bu sayede havada tutunabilir. Bu kuvvete LIFT denir.
  • Paylaş
Uçaklar hareket halinde iken, kanatlarının aerodinamik yapısından dolayı havayı aşağı doğru eğerler. Havanın aşağı doğru hareketi Newton’un etki tepki prensibine göre uçağın yukarı doğru hareket etmesini sağlar. Bu şekilde uçak motorları sayesinde ileri doğru hareket hızını artırdığında, kanatlardan dolayı aşağı eğilen havanın miktarı da artacağı için uçağın yükselme eğilimi de artar.

Uçak

  • Paylaş
2

Ahmet Avcı, Bu bana yıllar önce statik dinamik (termodinamik de olabilir, yoksa akışkanlar mekaniği miydi.) dersini hatırlattı. Aynı kanat kesiti, etki eden kuvvetler filan, uçuk denklemler havada uçuşuyor, neyse ders bitti.

Arka sıralardan bi arkadaş;
-Hocam her şeyi anladım anlamasına da, koskoca uçak havada nassı duruyo yaaa..
-Ulen iki saattir biz ne anlatıyoruz. :))

Ahmet Avcı, Bu arada havayı aşağıya doğru eğerlerden ziyade, alçak basınç yüksek basınç oluşuyor, kanadın üst kısmında vakum etkisi, alt kısmında sıkışma etkisi, kaldırma kuvveti oluşuyor diyebiliriz.Yarış arabalarının arka denge kanatları da, aynı prensiple arabanın arkasını aşağıya doğru bastırır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

782 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt