Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçaklar pist üzerinde sarı çizgiden kopmadan nasıl hareket ediyor?

Bazı videolarda görüyorum. Uçaklar aprondan ana piste gidene kadar belli bir hızda pist üzerindeki sarı çizgiyi hiç bozmadan nasıl hareket ediyor? Dönmesi gereken yerde bile pilotların elleri hiçbir kumanda üzerinde olmamasına rağmen uçak çizgiyi bozmadan manevra yapıyor. Sarı çizgiler özel mi yoksa başka bir teknik mi var? Ör:
Düzenle
Bu soruyu tek motor ve çok motor olarak ikiye ayırabiliriz. Tek motorlu uçaklarda pilotların ayaklarının altında bulunan direksiyon kumandaları ile uçak yerde iken yönlendirilmektedir. Direksiyon kumandaları ayakların altında bulunan iki pedaldan ibarettir. Bu pedalların üst kısımlarına ayaklar ile güç tatbik edildiğinde fren görevi görmektedir. Direksiyonlar ile dönüş yapılabileceği gibi, dönüş tarafındaki fren vasıtasıyla yerde keskin dönüş yapılabilir, yani direksiyon frenle desteklenmiş olur.

Çift motorlu uçaklar için durum biraz daha farklı olmakla beraber temelde aynıdır. Yukarıdakine ilave olarak, dönüş yapılırken ters taraftaki motorun gücü artırılarak ileri çekici kuvvet yaratılır ve direksiyon ile fren kumandasına itici güç oluşturulur. Örneğin sola dönüş esnasında sol direksiyon ve fren kullanılırken, sağ motorun gücü artırılıp, sol motor gücü azaltılır ve böylece sağ kanattaki ileri çekici kuvvet oluşturulmuş olur. Bu şekilde sağ kanat ileri gitme eğiliminde olduğundan uçağın yönü sola doğru değişecektir. Ancak normal bir taksi esnasında fren ve motorlara kumanda edilmesine gerek kalmadan çizgi üzerinden taksi yapılabilmektedir. Ekstra kumandalar yapılacak dönüşün keskinliğine vb faktörlere bağlıdır.
  • Paylaş
1

Ali Emre Çakmakoğlu, Detaylı bilgi için teşekkür ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1296 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları