Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uçaklar yıldırımdan nasıl korunur?

Bildiğim kadarı ile yanıtlayayım. Kabaca uçağı yıldırım çarpmasından koruyan iki sistem vardır. ( Kabaca diyorum fakat her firma kendi tasarımına göre ek sistemler geliştirmiştir. bu sistemleri uçağın tasarım manuallerinden görebilmeniz mümkündür.

İlk olarak Micheal Faraday adında bir abi Faraday Kafesi diye birşey icaat etmiş. sene 1836. adam ileri görüşlü o yıllarda kendi icadının kullanıldığı Airbus A380 görseydi sanırım kalpten hakkın rahmenite kavuşurdu.
Bu çok saygıdeğer abimiz iletken tellerle bir kafes yaparak yıldırım simülasyonu yapmış. bir de ne görsün akım kafes içine zarar vermiyor dış yüzeyde kalıyor ve kayboluyor.

Faraday Abi nin kafesi :
Uçak


( daha bilimsel açıklama için : en.wikipedia.org/wiki/faraday_cage ) yıllar sonra uçak yapan firmalar bu kafes tasarımını uçaklarda kullandılar. yani bindiğiniz her uçakta aslında bir Faraday Kafesi var. Adam cennetlik yoksa hepimiz ızgara olacaktık.buyrun bu video da 747 ye yıldırım düşüyor. etraf karnaval alanı gibi haha :)
gördüğünüz üzere hiç birşey olmadan uçak tırmanışa devam ediyor.

Bir de statik elektrik denen bir zımbırtı var.çoğunuz ilkokuldaki fizik dersinden hatırlarsınız. plastik bir çıbığı kazaklarımıza sürtüp küçük kağıt parçacıklarını çekmesini izlerdik. o zaman kafamız basmıyordu. bu ne diyordum? statik elektrik bu diyorlardı. aq 8 yaşındaki çocuk nerden bilsin statik elektiriği neysee..
Statik elektrik aslında kötü bişiydir. yıldırım düşmelerini tetikler. nesnelerin yüzeylerinde de bazı nedenlerden statik elektrik olabilir. pek tabii uçaklarda da bu mümkün. adamlar bunuda düşünmüşler ve uçak yüzeylerine statik elektriği boşaltacak Discharger lar yerleştirmişler. Ahanda size resimli örnek :

resimde gördüğünüz kanat üzerindeki ince tel benzeri çıkıntılara Static Discharger denir.
1)
Uçak

2)
Uçak

Adamlar herşeyi düşünmüş abilerim,ablalarım.siz biletinizi aldıktan sonra gökyüzünün keyfini çıkarın.
Relax,take it easy !
  • Paylaş
1

Bert, Bu cevabima eksi puan basanlara sevgi ve saygilarimla birlikte en icten küfürlerimi bildirmekten onur ve gurur duyarim.

Uçaklara yıldırım çarpması engellenemiyor. Fakat yıldırım çarptığı zaman zarar vermesi çeşitli yollarla engelleniyor. Bu yollardan birincisi uçaklarının dışının çok iyi bir iletken olan aluminyumdan yapılmasıdır. Böylece elektrik akımı uçağın sadece dış yüzeyinden geçip gider ve içeriye ulaşmaz. Ama yine de çok küçük akımlar içeriye sızabilir. Bu da içerideki elektronik devrelere zarar verebilir veya yakıtı ateşleyebilir. Bunun için de elektronik devrelerin ve yakıt tanklarının kendi yıldırım koruma sistemleri vardır. Bu sistemlerde genellikle hassas kısımlar diğer kısımlardan tamamen yalıtılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3722 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Uçağa yıldırım düşerse ne olur?

  • Uçaklar yıldırıma karşı nasıl korunur?