Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ücretsiz kullanıma sunulan ve Saas modeli çalışan internet projelerinden gelir elde yöntemleri nelerdir ? İnternet girişimcileri için projelerinden gelir elde etme yöntemlerinden biri olan "bağış ile finansman" konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Bazı internet girişim fikirleri var ki gelir elde etme modelleri olarak oluşturulacak yapıya karar vermek girişimciyi zorlayabiliyor ve yanlış bir fiyatlama politikası ürünü olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu açıdan Saas olarak sunulan bir projenin fiyatlandırma stratejisinde sıkıntı yaşanabileceği gözönüne alınarak "bağış yolu ile" gelir elde etme ve ürünü ücretsiz sunma politikasında nelere dikkat etmek gerekir. Bu konuda fikirleriniz nelerdir ?Düzenle
Bu konuya tam yanıt değil ama ücretsiz uygulama fiyatlandırmaları ile ilgili bir araştırma temelindeki yanıtımı şurada inploid.com/t/internet-girisimlerindeki... . Soruya gelince, her ne kadar bağış usulü ile gelir ülkeden ülkeye kullanıcı davranışları olarak farklılık gösterse de genel anlamda bağış ile finansman konusunda ülkemiz hem kanuni olarak hem de davranışsal olarak gerilerde. Crowd-Funding mevzusunun dünyadaki gidişatı aslında bagış ile finansman konusuna daha efektif ve yenilikçi bir çözüm getirmiş olsa da, yaptığı faydalı bir yazılıma aldığı bağışlarla ayakta kalan yerli firma ben bilmiyorum. Yabancı firma var (Wikipedia gibi büyüklerden, Priform gibilere -ki Priform da ücretsiz ve ücretli sürümlü yönteme geçti sonradan) . Bu konuda whonear kurucusu Gökhan Örün (@GokhanOrun) de denemeler yapmıştı ve fikirlerini belirtebilir belki burada ama ben genel olarak bu modelin kısa vadede kickstarter.com ya da projemefon.com gibi siteler dışındaki bireysel çabalarının şimdilik çok fazla sonuç vermeyeceği kanısındayım. Açıkçası çok büyük kiitlelerin kullandığı online yazılım ve sistemlerin kullanıcılara ücretsiz hizmet vermeye başlaması bağış için ortaya çıkabilme ihtimali olan fırsatları yok etmektedir. Kullanıcı aynı işi bedava görebiliyorsa, bağış dahi olsa para vermemeyi tercih eder. Ancak bunun yerine free, basic, advanced, vs. Gibi yapılar ile yazılımın kullanıcı hizmetine sunulmasının çok daha pozitif sonuçlar doğurduğunu biliyorum.
  • Paylaş
1

Eski Inploider, Son kullanıcılardan ziyade büyük firmaların vereceği destek açısından nasıl değerlendirebiliriz ? Açık kaynak ve ücretsiz sunulan kimi hizmetlerde sponsor ya da finansal destek sağlayan şirketlerin logolarını görebiliyoruz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

352 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt