Bilmek istediğin her şeye ulaş

UHT sütler sağlık için riskli olabilir mi?

Bu konu hakkında uzmanlar ikiye bölünmüş denebilir aslında. Bazı uzmanlar besin öğeleri açısından bir miktar protein bozulması olsa da besin öğelerinde önemli bir azalma olmadığını ifade ediyor. Bazılarıysa UHT’nin etkilerinden kaygılanmaktadırlar.

Süt su bazlıdır. Bu nedenle UHT esnasında sıcaklığın 160 derecelere çıkarılması mümkün değildir. İlave olarak basınçta uygulanmak zorunda kalınmaktadır. (20-100 Bar) Bu basınç bazı uzmanlara göre sütün içerisinde uyku halinde olan mikroorganizmaları ortadan kaldırıyor ve sütün yapısında çok ciddi bir değişikliğe sebep oluyor. UHT süt ekşimiyor, ve UHT beslendiğimizde süt ve yoğurdun etkilerinden faydalanamıyoruz.

Geleneksel pastörizasyona kıyasla yüksek ısı, kimyasal yapıyı, suda eriyen vitaminleri ve proteinleri etkiler. Daha gelişmiş ülkelerde pastörize süt üretimi, UHT süt üretiminden çok daha fazladır. Maalesef Türkiye’de bu oran pastörize süt üretimi için yüzde 10, UHT için yüzde 90’larda.

UHT işlemi ayran, kefir, meyve suyu, ketçap gibi pek çok üründe raf ömrünü uzatmak amacıyla uygulanmakta ve kullanılmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

672 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt