Bilmek istediğin her şeye ulaş
Anavatanı Avustralya olan 4 tellli bir çalgıdır. Gitarın mandolin ebatlarında olan versiyonu denebilir. Akort sistemi zengin olduğundan istenen tona akort çekilerek kolay kullanımı ile chill out modunda, rahat ve neşeli melodiler çalınabilir.
Tadını çıkarın :)
  • Paylaş
1

Serkan Köse, :) süper :)

Esprili bir yanıtla: gitarın 80 derecede yıkandıktan sonraki hali :)

Güney amerikadan doğma, hawai'de yerelleşen, 4 telli, telleri ya sol , do, mi, la olarak, yada la, re, fadiyez, si olarak akortlanan, naylon yada kiriş tel kullanılan bir gitardır. Keman gibi farklı boyutları vardır ancak boyutlar rakamsal olarak değil, tonal register olarak adlandırılır. Soprano, koncert, bariton ve tenordur.

Sahilde akdeniz akşamlarını söylemek, oldukça ilgi çekebilir :)
  • Paylaş
Ukulelenin anavatanı öncelikle Havai'dir ve ismi de Havai dilindedir.

[Hawaiian 'ukulele : 'uku, flea + lele, jumping.] Türkçesi: pire + zıplama

Dört tellidir, akord şekilleri aslında bildiğimiz altı telli gitarın ince dört telinin 5. Ya da 7. Perdeki sesleridir. Bir klasik gitarın 5. ya da 7. perdesine kapo takılmış gibi. Bu aletin en önemli özelliği en kalın olması gereken telin ikinci ince tel olmasıdır. Yani mesela gitarın 5. Perdesi gibi akort edilmişini ele alırsak ilk tel La, ikincisi Mi, üçüncüsü Do ve dördüncü, aslında en kalın olması gereken tel Sol olur, yalnız oraya gelmesi gereken Sol telinin bir oktav tizini verecek bir tel takılır. Bu şekilde hiçbir akor basılmadan (açık) çalındığında Lam7 akoru olur. Bu da ukulelenin tipik, sevimli, bassız sesini verir. Gitarla aynı akort edildiğinden gitarda ince dört telde bastığınız tüm akorları hiç zorluk çekmeden ukulelede de çalabilirsiniz. Ayrıca gitarda kullandığınız açık akort şekilleri tabii ki ukulele de de mümkündür. Oldukça ucuz bir enstrümandır. Ucuz modellerini 15-20 Avroya satın alabilirsiniz. En ucuzları bile oldukça iyi çalınabilirdir, sadece bazılarında üst perdelerde ufak aksaklıklar çıkabilir, bolca akort edip deneyip alırsanız yine de mükemmelini bulabilirsiniz. En aşağıdaki gibi bir ukulele 50-60 Avro olup her tarafı güzel çalınabilir. Ukulelelerin ses şiddeti oldukça yüksektir ve tiz olduğundan komşuları kısa sürede delirtebilir. Ukulele almadan önce komşularınızı gitarla denemenizi tavsiye ederim.

Ukulele almaya karar verirseniz mekaniklerinin klasik ukulele burguları değil de güzel akord tutan dişli çarklı gitar burguları gibi olanlarından almalısınız. Diğerlerinin akort tutması oldukça zordur, yeni başlayanı çıldırtarak hevesini kırabilir.

Bir çok gitar markasının ukulele modelleri olmasının yanı sıra en yaygın ukulele markası Havai firması Mahalo'dur.

Dünyada en meşhur olmuş ukulele şarkısı sayın Sezer Dursun (@sezerdursun) 'un paylaştığı güzel şarkı Somewhere Over The Rainbow'dur, çalması da oldukça basittir (söylemesi erkekler için biraz daha zor).

Müzik
Klasik zor akort tutan ukulele burguları.

Müzik
Süper akort tutan gitar burgusu benzeri mekanikler.

Müzik
Ucuz ama güzel çalınabilir ukuleleler.

Müzik
Bu da benim ukulelem, şeklinden dolayı kızıma Les Paulele diyorum. Bunun gibi Stratoleleler de var.

Meraklısına;
Somewhere Over The Rainbow - Israel Kamakawıwo
Müzik

Burada daha gelişmiş bir versiyonu ve tutorial mevcut.
ukuleletricks.com/somewhere-over-the-rai...
  • Paylaş
Genelde ucuz modelleri ile karşılaştığımız hemen hemen bir çok oyuncakçı da 'oyuncak gitar' diye geçen bir enstrüman da denebilir. Tabi bu gündelik hayatta ki farkına varamadığımız kısmı. Elbette ki bir müzik dükkanına gidildiğinde çeşitleri ve bir çok özelliklere sahip ekuleler bulunabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1869 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları