Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizde hem cari açığı azaltmak hem de yerli üretimi artırmak açısından üretimine öncelik verilmesi gereken elektronik ürünler nelerdir?

Eğer ki Endüstride kullanılan makineleri üretemiyecek isek yada üretipte rekabet edemeyecek isek başlangıç olarak revizyon , versiyon yükselmek veya yedek parça Elektronik Kart olarak muadil oluşturmak -ki makineyi aldıktan sonra yedek parçaya makineden daha fazla para ödüyoruz- bence güzel bir katkı olacaktır. Bu konu piyasadaki CNC özellikli makinelerin veya mikrokontrolörlü PLC'li makinelerin revizyonu veya versiyon yükseltilmesi. Bu mesele neden önemli. Şöyle ki gelişen teknoloji ile eski makineler üreticisi olmasına rağmen parça sıkıntısı çekmekte veya eski makinesinin parçasını daha yüksek fiyata temin edebilmektedir . Bilgisayarınızda makinenin CNC kartı var diyelim firma makinenin yeni versiyon programını çıkartıyor eski CNC kartı ile uyum sağlamıyor. Bilgisayarın anakartı mı arızalandı? Senin CNC kartın ve programın yeni ana kartlar ile uyumsuz oluyor ve eski bir anakart ve yine eski işletim sistemlerini kullanmak zorunda kalıyorsun öyle ki bazı makinelerde Win 2000 den kurtulamıyorsun ve makinenin ağ bağlantısına dahil etmek için Windows 'un eski versiyonları ile uğraşıyorsun vs. . Bu gibi konulara çözümler ürete bilecek danışmanlık firmaları ihtiyaç duyulan, daha az maliyetli ve ülke ekonomisine katkı sağlaya bilecek bir alan.
Bunları üzerinde durmamın en büyük nedeni de Türkiye deki küçük ve orta boy işletmelerde arge faaliyetlerinin olmaması , üretim ve pazarlama endişesi ile arge ye zaman ayıramamaları. Tabii bunun sonucu olarak oluşan arızalardan yatan veya yüksek fiyatlı parça bekleyen makineler, aksayan üretimler sektörün büyük sıkıntıları. Hele bu rekabet ortamında. Bu tür taleplere cevap verebilecek firmalar piyasada bir ihtiyaç. Bu piyasanın keşfedilmesi ile makinelerin yerli modellerinin üretilmesi veya sektörlere yakın olmasından dolayı sıkıntılarını keşfedip ihtiyaçlarına yönelik yeni tasarımlar üretilmesi de mümkün. Birde günümüzde tasarımı çok basit olan ürünler olamasına rağmen sırf medical , tıbbi , labaratuar test cihazı ibaresi taşıdığı için fiyatları 5-10 misline katlanmaktadır. Ben bu konular üzerinde durulmasından yanayım.
  • Paylaş
ENTEGRE.
Neden diyecek olursanız Ülkemizde hali hazırda elektronik olarak bir Transistör bile yapacak teknolojimiz yok.
Varolan bir devlet destekli firma (Aselsan) dır.
2013 yılında transistör entegre üretimine başlayacaklardı zannedersem.
Bunu yapınca gerisi gelecektir.
  • Paylaş
İletişim, bilişim, güvenlik, iklimlendirme ve otomasyon teknolojileri
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

788 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt