Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizde neden aile hekimi çok az tercih edilir? Aile hekimi ile hallolabilecek bir şey için neden üniversite hastanesini tercih ederler?

Polikliniğe gelen hastaların çoğu şikayetleri aslında ilk basamak olan aile hekimleri tarafından tanı ve tedavisi yapılabilecek şikayetler olmasına rağmen üniversite hastanesi tercih edilmesinin sebebi nedir ?Düzenle
Ülkemizin insanlarinin yapisi ile alakadar bir soru.Aile hekimlerinin bilgi düzeyinden ziyade olaya yaklasim, daha cok tetkikler ve sonrasinda hastaya yapilan islem. Hastane sartlarinda daha cok tetkik yapilabilme ihtimalini göze alarak tercih edilmiyor diyebilirim.Mesela basi agriyan yurdum insani ilk tercih olarak daha cok nöroloji uzmani beklentisi seklinde doktora basvuruyor.İstekleri bu yönde oluyor. "Tomografi cekmeyecek misiniz? ", "Kitle olabilir mi? ", "Ya beyin kanamasiysa? " gibi yaklasimlarin cogunlugu teskil etmesi esas sorundur. Ha cözüm olarak ne yapilmasi gerekiyor? Normalde böyle sikayetleri olan bir kisinin öncelikle uzman yönlendirmesi ve sevk zinciri yapilmasi gerekli, fakat ülkemizin insan profili buna siyasi sartlar da eklenince bu duruma hazir degil.Yeterince yardimci olabildiysem ne mutlu.
  • Paylaş
Bir aile hekimi olarak Size katılmıyorum. Bu kadar yoğun poliklinik yaparken, tercih edilmiyor iddianızın kriteri nedir?
  • Paylaş
1

Abdulkerim Özkan, Hocam yan dal polikliniğinde öğretim üyeleri ile çok sayıda yaptığım vizitte aile hekiminin yapabileceği ilaç doz ayarlamaları için 3.seviyede bir hastaneyi tercih ettikleri için söylemiştim. Aynı şekilde öğretim üyeleri ile olan bir konuşmada buna benzer bir muhabbet geçtiği için söyledim. Yoksa aile hekimlerinin hiç bir işi yok çok rahatlar gibi bir düşüncem olmadı olamaz da. Yanlış anlaşılma için kusura bakmayın. Cevabı okuduğunuz dan emin olduktan sonra sorumu sileceğim. Iyi mesailer..