Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizde neden bu kadar vergi var?

En basit açıklaması, devletin gücünü belirleyen ölçütlerin başında gelmesidir. Devletin güçlü olması demek halkın güçlü olması demektir. Ayrıca güvenlik, barınak, beslenme vs. gibi ihtiyaçların kolay ve herkese eşit şekilde temin edilmesini sağlamak amacıyla devlet bu vergileri kullanır. Halkın refah düzeyi ve yaşam standartları açısından da önemi büyüktür.


Bu nedenle de devletler vergi almak zorundadırlar.

"Ama bizim ülkemizde neden bu kadar fazla vergi var? Neden herşeye saçma sapan vergiler veriyoruz? Neden en yüksek vergileri biz ödüyoruz? Bu kadar vergi ödüyoruz ama sonuçlar neden yetersiz?" derseniz,

halkın bilinçsizliği ve siyasetçilerin çıkarcılığı olarak özetlemek gerekir. Çünkü halk bilinçsiz olduğundan, tepkiyi tam anlamıyla veremediğinden, hakkını savunamadığından siyasetçilerin ve politiklacıların olayları kendi çıkarları doğrultusunda yönetmesi kaçınılmazdır.

  • Paylaş
Vergi konusu tarih boyunca olmuş ve hep olacak ekonominin erk'e dayalı gelir modelidir. En kolay fakat yönetimi en sıkıntılı kalem vergidir. Ülkemizde vergi kendi halkini vuran modelde tesis edilir. Osmanlıdan bu yana vergi uygulamaları hatalı tesis edildiğinden halk doğal olarak vergiden kaçınmayı ulusal bir davranış olarak sergiler. Bu sebeple de devlet alamadığı asli gelir vergisini dolaylı yada örtülü bir şekilde alır. Ülkemizde de vergilerin bu kadar yüksek olmasının sebebi budur.devletin adil olmayan servet yönetimi sonucunda da vergi gelir seviyesi düşük olanın canını yakar. Özellikle rant ve yatırım üzerine kurulan mali politikalar mala ulaşmayı kolay kılsa da , idame ve işletme de negatif tasarrufu artırır yani kolayca aldığınız iPhone 5 omuzdan kontör yükleyip konuşamazsiniz çünkü mal uzerindeki tüm vergiler size yansitilmistir.
  • Paylaş
2
Ülkemizdeki yüksek vergi'nin en önemli sebebi şirketlerin vergi kaçırmasıdır. Örneğin her vatandaş üstüne düşen vergiyi harfiyen ödemiş olsa bu kadar yüksek fiyatla benzin almayacağız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1164 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Türkiye'de neden bu kadar çok vergi var?

  • Türkiye'deki vergi oranları neden çok yüksek?