Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizde sivil halkın demokrasi için haykırışları devam ederken, medyanın sürekli Mısır'daki olayları canlı yayınlarla, çeşitli yorumcularla göstermesi normal midir?

Bir ülkenin başbakanı "Ya bitarafsınız ya da bertaraf olacaksınız" derse olacağı budur... Basın mensupları da az kazanıyor olsalar da bitaraf olmayı tercih ettiler. Bitaraf olmaya bizimki gibi devletlerde hükumetin belirlediği gündemi takip etmek, basınsanız onu bir de süsleyip yazmak, görüntülemek de dahil olur. Tabii ki basın mensupları için çok şerefli bir davranış olduğu söylenemez ama diktalar ya da diktalaşan devletlerde hükumet, büyük kitlelere, anında ve sadece kendisi ulaşma amaçlı öncelikle basını ele geçirir. Unutmayın ki Hittler'in bu işler için özel bir propoganda bakanı vardı, tüm basın ellerindeydi ve yayınlanan her kelimeden her an haberdarlardı. Bizdeki halen bunun oldukça yumuşatılmış hali; bir kaç gerçek ve özgür gazete, televizyon kanalı bünyelerindeki şerefli basın emekçileriyle tüm bertaraf etme teşebbüslerine rağmen dayanmaya devam ediyor. Kanaatimce yandaş medya mensupluğuyla kazanılan üç beş kuruş (ki penguenleşmeden önce sözde basın emekçileri olarak aldıkları paradan hep şikayetçilerdi) simit satılarak onurlu bir şekilde de kazanılabilir.

Demişim ama bir iki saat sonrası:
Düzeltiyorum, hepsi de üç beş kuruş kazanmıyormuş;
Bu yazıda Taraf yazarı Mehmet Baransu çok farklı rakamlardan bahsetmiş: medyaspot.com/haber/50-bin-lira-maas-ala...

Demek ki bir kısmı baskıyla penguenleştirilirken diğer kısım da beslenerek o hale getiriliyor.

Bir de merak ediyorum; bu Müslüman geçinen kesim polise ve esnafa işlettirdiği cinayetlerin vebalini acaba üç beş rekat namaz, bir kaç gün oruçla ödeyebileceğini mi zannediyor. Ben Müslüman değilim, olduğumu da onlar gibi iddia etmiyorum ama eğer tapınılan Allah savaş tanrısı değilse ki değil bu en büyük günahın emir komuta zinciri içindeki faillerini de penguen kılığında destekçilerini de affetmeyecektir.

Be kadar gevezelik ederken soruya cevap vermeyi de unutmuşum. C: Evet, normaldir.
  • Paylaş
Penguenden hallice
  • Paylaş
"Herkesin hesabı, inancı kendi vicdanını yaratır. O yüzden vicdanın hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur." diye çok sevdiğim bir söz var. Ülkemizde de Demokrasi aynen vicdana benzer. Herkes kendi demokrasisini yaratmış durumda. O yüzden bu soruya cevap vermek için kimin demokrasisinden bahsettiğimiz, hangi demokrasiye göre cevap beklediğin önemli :)Sorunun kendisi demokrat değil :)
  • Paylaş
Ülkemizdeki durum meşru, seçimlerin önünde ya da insanların iradelerini kullanma özgürlüğü önünde bir engel yok. Mısır'da ise durum tamamen farklı.
  • Paylaş
18

Şaman, Orantısız güç kullanımının meşruiyetini biraz açabilir misiniz lütfen. Görmemişsinizdir muhtemelen, malum çok uzaklarda oluyor:

Recep Şahin Sargın, Sen de eylemlerin meşruiyetini biraz açarsan bende yapabilirim sanırım.

Şaman, Bu nasıl bir üslup?

Şaman, Biz tanımadığımız insanlara siz diye hitap ediyoruz.

Recep Şahin Sargın, Sizin davranışlarınız beni ilgilendirmiyor. Farkında değildim normal bir şekilde söyleseniz düzeltebilirdim.

Şaman, Normal, kibar, kırmayacak bir şekilde söylemedim mi?

Recep Şahin Sargın, İğneleyici bir şekilde söylediniz bu da tanımadığınız bir insan için gayet rahatsız edici.

Şaman, Şimdi öncelikle saygısızlığı siz yaptınız, çok kibar bir şekilde uyarmamış olabilirim ama bu yine de saygısızlığı sizin yaptığınız gerçeğini değiştirmez. Biri kırılmış, rahatsız edilmiş hissedecekse öncelikle o benim.

Recep Şahin Sargın, Çok kibar bir şekilde uyarmadığınız sürece çok kibar bir tepki bekleyemezsiniz.

Şaman, Doğru diyorsunuz saygısızlık yaparsanız çok kibar bir uyarı bekleyemezsiniz hatta uyarıda bir saygısızlık olmaması zaten kibarlığın ötesinde bir şey.

Şaman, Yok, sadece bana göre değil, genel, kendisine saygısızlık edilen kişiler saygısıza ancak bu kadar kibar davranırlar. Zaten saygısızlık kabalıktır. Hangi insan kabalığa kibarlıkla cevap verir ki? Yine de uyarımda kaba hiçbir taraf yok.

Recep Şahin Sargınkadinlarkulubu.com/mustafa-kemal-ataturk... bakınız M.Kemal Atatürk ya da daha normal insanlar, ilkadimdergisi.net/node/1208 bu büyük insanlar sadece er, bizim gibi sıradan insanlar ama sizin söylemlerinizle ne kadar da zıtlar değil mi ?

Recep Şahin Sargın, Elbette ben fikirlere değer veririm ... Ama unutmadan olaylara bakış açınıza göre belli bir kutba ait olmanız gerekmiyor bu dar görüşten kurtulun bu da benim size tavsiyem...

Şaman, Cinayetlerin meşru olduğunu bakanlar işlendiklerini mecburen itiraf edene kadar savunarak dar ve insanlık dışı bir görüşü savundunuz. Sizinkiler çark edince siz de beraber döndünüz. Ne renk ve ne kadar dar görüşlü olduğunuz ayan beyan açıktayken bence beni dar görüşlülükle suçlamayın. Ben insan olduğum için insanlara karşı işlenen zulmün, cinayetin meşru olmadığını savunuyorum ve gayet de geniş bir bakış açısı bu.

Recep Şahin Sargın, :D Siz kendinizi hümanist sanıp diğer insanları ötekileştiriyorsunuz . Benim ne olduğuma bu kadar çabuk kanaat getirip de bundan dönmeyeceğini söylemek ne kadar da geniş bir bakış açısı haklısın. Gezi parkını desteklersek özgürlükçü geniş vizyonlu birer insanız desteklemezsek hükümet yanlısı dar görüşlü yobazız değil mi? Sizin "GENİŞ BAKIŞ AÇINIZ" iki kutupla sınırlı maalesef. Bu halk gerektiğin de 1826 yılın da yaptığını yapacak güçtedir. Ama yok yabancı basının yok şunun yok bunun dış kapının dış mandallarının poh pohlamasına biz kanmayız.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

884 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt