Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizdeki teknokentler nerededir ve nelerdir ayrıca hangi alanlarda çalışmalar yaparlar?

Bugün Türkiye’de faaliyette olan 32 adet, altyapı çalışmaları devam eden 11 adet, toplamda 43 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi mevcut. Bu bölgelerdeki işletme sayısı bin 500’ün üzerindeyken, AR-GE proje sayısı 4 binin üzerinde. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin Türkiye’ye dağılımı ise; Ankara’da 6 adet, İstanbul’da 5 adet, Kocaeli’de 4 adet, İzmir, Konya, Antalya, Kayseri, Trabzon, Adana, Erzurum, Mersin, Isparta, Gaziantep, Eskişehir, Bursa, Denizli, Edirne, Elazığ, Sivas, Diyarbakır, Tokat, Sakarya, Bolu, Kütahya, Samsun, Malatya, Urfa, Düzce, Çanakkale, Kahramanmaraş ve Tekirdağ illerinde birer adet şeklinde.Kaynak: egitimtercihi.com/index.php/ayindosyasi/759-bilim-sanayi-ve-teknoloji-bakanlg-girisimciligi-ilkoegretim-muefredatna-ald.html

Henüz örneklerine pek rastlanmamakla birlikte ilerisi için belirli alanlara özgülenmiş yapılar hatta OSB, Serbest Bölge ve TGB'leri tek çatı altında toplayarak 3ü1arada uygulamalar geliştirilmesi dahası Kore, ABD gibi ülkelerde TGB'ler oluşturulması da planlanıyor. Bu tip atılımlar anlamlı olur. Böylelikle güç birlikleri, kümeleşmeler yaratılabileceği gibi benzer araştırmalarla gereksiz efor kaybının da önünde geçilebilir.

Özel ekonomik bölgelere ilişkin açıklar için bkz: ttgv.org.tr/tr/ttgv-yonetim-kurulu-baska...
  • Paylaş
Ülkemizdeki teknokentlerin çalışmaları için net bir cevap olarak : Süleyman Demirel Üniversitesi'nin bir amprik inceleme: Türkiye'de Teknokentler çalışmasını okumanızı tavsiye ederim . Bu linkten ulaşabilirsiniz: 

  • Paylaş