Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olması ve boğazların topraklarımız içinde yer alması, yurdumuza ne gibi avantajlar sağlar?

turizmde, iklimde ve ticarette açık bir şekilde artılarını görebiliriz . Özellikle batı ve güney sahillerinin turizmi gelişmiştir. Yılda 9 milyonu aşkın yabancı turisti ağırlamaktayız.denizlerin iklim üzerindeki olumlu etkilerinide unutmamak gerek ürün çeşitliliğini arttırmasında birebir faktördür . Türkiye 3 yanı denizlerle çevrili olması Asya ve Avrupa kıtaları arasında ulaşım ve ticaret gibi birçok sektörde köprü görevi yüklemekte bu da ülkemize ön plana çıkarmaktadır bu sayede diplomatik görüşmelerdede elimizde birçok koz bulunmaktadır .
İstanbul ve Çanakkale boğazlarının topraklarımızın içinde yer alması bize jeopolitik ve stratejik birçok avantaj sağlamaktadır. Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler sıcak denizlere inmek için boğazları kullanmak zorundadırlar. Bunun önemini şu şekilde ifade etmek istiyorum 1. Dünya savaşında Çanakkale boğazını geçemeyen ülkeler Çarlık Rusya’ya yardım ulaştıramamış, Rusya’da devrim olmuştur yani , bir ülke yıkılmıştır. Boğazlar bu kadar önemlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

764 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt