Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizin eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin köklü ve uzun ömürlü olamamasını göz önüne aldığımızda öğrencilerden başarılı olmalarını beklemek gerçeği yansıtır mı?

Tabi ki yansıtmaz. Ama öğrenciler şunu bilmeli; sen mühendislik okuyorsan, onbinler de okuyor. Sen öğretmenlik okuyorsan onbinler de okuyor. Bir bölümü bitirmen sana garanti iş demek değildir. Kendini geliştir. Rekabetin, torpilin, ayrımcılığın olduğu bu ülkede bir diploma sana yetmez. Okulda verilenle yetinme, söylenen gelecek planlarına inanma. Gerçekleri gör, sert rekabet olan bir arenaya çıkacaksın.

Ama bilginin, kültürün, uzmanlığın her zaman saygı getireceğini unutma. Hiçbir zaman öğrenmeden, gelişmeden durma. Kendini memur yapıp yatmaya programlama. Kendi işini kur, aranan adam ol. Bunlar için ne gerekiyorsa yap. Senden beklenen başarı okulu bitirmen ve gömleğini giyip masada düşük bir ücretle çalışman. Bunu kır, senin başarı ölçütün bu olmasın. Teknoloji öğreniyorsan burayı bırak, nerede iyi öğretiliyorsa oradan öğren. Geleceği öngör. Şimdiki 20.000 mühendis açığı gibi rakamlara bakma. Sen mezun olana kadar o eksik, fazlalığa dönüşebilir.

Anahtar kelimeler: bilgi, kültür, sürekli öğrenme, başarı çıtasını yükseltme.
 • Paylaş
2

Hakan Köse, Durumu çok güzel özetlemişsin dostum, maalesef üzücü ama durum böyle bence de..

Gökhan Çancılar, Teşekkürler, hakikaten vahim durum.

Benim ütopik ülkemde, milli eğitim bakanı Ahmet Naç. Gölge adlı kitabında, ülkemizdeki eğitim seviyesinin neden çok düşük olduğunu basitçe anlatmış. "Çocuklarımıza güvenmiyoruz. " Bir şeyleri başarabileceklerine olan inancımız yok. Dayıyoruz ezberi, yapıyoruz çocukların ödevlerini, sonra bu çocuklar neden hiç zora gelemiyor. Hayatında hiç zor görmemiş ki, nereden bilsin.
 • Paylaş
Eğitim sisteminde yapılan değişiklikler derken sanırım sürekli değiştirilen ilk ve orta öğretim sistemlerinden bahsediyorsunuz. Köklü üniversitelerde bu değişiklikler hem tepeden yapılmıyor hem de üniversitenin hocaları tarafından düşünülüp, planlanıp yapılıyor ayrıca sistemler yıllarca korunuyor. Dünya çapında akademik başarılarıyla ön planda olan üniversitelerimiz de var ki bunların öğrencileri de sağı solu oynayan orta öğretim sistemimizden çıkıyor. Mezuniyetten sonra da işsiz kalmıyorlar. Sonuçta öğrenciler her durumda birbirleriyle yarıştırıldıklarından onların bir kısmından başarı beklemek tabii ki gerçekçi olacaktır. Hangi sistem gelirse gelsin başarılı olanlar ve olmayanlar olacaktır. Burada sisteme ayak uyduramama sorunlarından öte zeka, çalışma ve iradenin etkili olduğunu düşünüyorum. Her şekilde iradeli bir şekilde çalışan zeki öğrenci diğerlerini geçerek başarılı olacaktır.
 • Paylaş
Kesinlikle yansıtmaz.

"Öğrenim hayatı" diyoruz değil mi? Peki neyi öğreniyoruz. Hiçbir şey. Sadece lise sonunda girilecek olan sınavlar için bilgileri kitaplardan kazıyıp beynimizin üstüne bindiriyoruz ve vakti gelince sınavda kullanıp sonra da çöpe atıyoruz.

Bakın dikkat ederseniz "beynimizin üstüne bindiriyoruz" dedim. Ama öğrenme işi o bilgilerin sindirilmesiyle olur. Beynin onları emmesiyle, sahiplenmesiyle olur. Bizim müfredatımızın tamamen değişmesi gerekiyor. Sınav sistemimizin baştan aşağı yenilenmesi gerekiyor.

Bakın iddia ediyorum, 21. Yüzyıl Türkiye'sinde okumamış bir lise çağı genç ile lise mezunu bir lise çağı genç ile. Yani 18 yaşlarındaki okumamış bir genç ile yine 18 yaşlarındaki liseli genç arasında eğitim ve bilgi bakımından hiçbir fark bulamazsınız. Çünkü eğitim hayatı diye bir şey yok.
 • Paylaş
1

Yolalinda, öğretim hayatı açısından hiç bir şey öğrenmediğimze ben de katılıyorum ama lise okuyan ile okumayan arasında bir fark yok diyemeyiz.lisenin kalitesiyle de ilgili olabilir ama ben lise hayatımda kültür ve dünya görüşü açlarından kendimi çok ilerlettiğimi düşünüyorum.okuldaki arkadaşlarla veya öğretmenlerle fikir alışverişi,o ortam bana birşeyler kattı kesinlikle.bunlar mesela iş ararken o işi kapmama doğrudan yardımcı olmasa da fark yaratacak şeyler bence.

Tabi ki yansıtmaz. Değişen sistemin daha doğrusu durmadan değişip yarar ve zararları düzgün bir şekilde belirlenmeyen sistemlerin hataları ve getirileri biz öğrencilere büyük zararlar veriyor. Ama bizler bu sistemi bırakıp çalışmamız gereken konulara odaklanmalıyız. Öyle ya da böyle sınavsız üniversiteye geçiş düşünülemez.
 • Paylaş
Yanıtı içinde olan sorulara bayılıyorum . Kafa yormuyor .
 • Paylaş
Bir kere eğitim evde 7 yaşına kadar olur. Okulda öğretim vardır. Eğitim ve öğretim diye birşey yok bunu unutun. Bu fransızların zengin çevrenin eğitimiyle dar gelirli çevrenin eğitimini bakın aynı yaptık siyasetinin bir ürünüdür. Evde kütüphane yoksa o evden yazar çıkmaz geçiniz bunları. Gelelim öğretime: Bu ülkede öğretim sorunu vardır doğrudur ama öğretimin bir türlü düzelememesinin sebebi yatırım sorunudur. Sen istediğin kadar mühendis, doktor, öğretmen yetiştir yatırımın olmadıktan sonra, istihdam edemedikten sonra ne olacak? Mesela Harvard veya Yale'den bir mezun gelse ne iş yapacak burda? Bu öğretim sorunu mudur? Yatırım sorunu mudur?
 • Paylaş
Ülkemizdeki sınavları iddiaa oynamaya benzetiyorum(yani bildiğim kadarıyla) bazen gerçekten kimin kazanacağının(hangi şıkkın doğru olduğunu bilirsin) bazen de sadece atarsın tutar. Tabi durum böyle olunca bazen gerçeği yansıtır gerçekten tam hak ettiği ve istediği yeri kazanan olur ama çoğu zaman böyle olmaz bazı öğrenciler olması gerekenden yüksek yeri kazanır bazıları da daha kötü yerleri.

bu durumda bizlerin yapması gereken onların tarzıyla sınavlarına yeterli olduğumuzu göstermek ve ardından üniversite eğitimi yanında kendinimizi geliştirmek çünkü sınav sistemi böyle olunca yerleştiğimiz yer ne kadar iyi görünse de hayatta bize hiç bir işe yaramayabilir.
 • Paylaş
Bu öğrenciye bağlıdır tabiki eğitim sistemimizin çok iyi olduğu söylenemez fakat başarılı olmak öğrencinin elindedir çünkü okumak istediği alanda sadece kendisi yarışmayacak diğer yarışanların önüne geçebilmesi için kendini sürekli geliştirip güncellemesi gerekir.
 • Paylaş
Aslında ülkemizde eğitimde köklü değişiklik falan olduğu yoktur. Ülkemiz eğitim sistemini 1950li yıllarda amerikadan ordan burdan almış, Milli eğitim Bakanlığı olmasına rağmen milli olmayan bir eğitim sistemimiz vardır. Bu 4+4 olmuş, 6+2 olmuş, 5+3 olmuş pek fark etmiyor aynı şeyleri çeviriyoruz. .
 • Paylaş
Tabi ki de yapılan bu değişiklikler öğrencileri etkiliyor. Bence olumsuz tarafından etkilenirler ve başarılı olmalarını beklemek mantıklı olmaz. Baktığımız zaman bu değişikler son yıllarda ülkemizde oldukça artmakta. Bu nedenle öğrencilerin işi de zor. Ancak öğrenciler de verilenle yetinmeyip bunların üstesinden gelmeyi bilmeliler. Ülkemizde internet oldukça yaygın ve aşırı kullanılıyor. Ancak bu olumlu mu olumsuz mu kullanılıyor. Sosyal medya kısmında çoğu genç öğrenci kardeşlerimiz önemli vakitlerini öldürmektedir. Olumlu kullanırsak, zamanlı çalışırsak, zamanın önemini bilirsek, verilenle yetinmeyip zirveyi hedeflersek öğrenciler bunun üstesinden gelecektir.
 • Paylaş
Konuşmaya gelince herkes bilgi sahibi madem öyle sıkıntılar var bundan yakınılıyor o zaman sizler bir şeyler yapın da gelecek nesili kurtarın. Böyle yazmakla, yok efendim 18 yaşında okumamış biriyle 18 yaşındaki lise öğrencisi/mezunu arasında bir fark yok demiş birde üzerine iddia etmiş birde onun üstüne bu yorum beğenilmiş ya arkadaş hiç mi lise öğrencisi olmadınız hiç mi hayal de edemiyorsunuz o bilgisiz lise öğrencisi kendi kaşınan öğrencidir. O bilgi eksikliğinin hayattaki sebepleri onlarca, yüzlerce. 18 yaşındaki bilgisiz biriyle lise öğrencisi arasında 18 yıl fark vardır, bilgi açısından da fark vardır. O bilgisiz kişiden daha çok şey bilendir, nasıl kıyaslama eş değer tutma gibi bir geri kafalık yapıldığını anlayamıyorum ben. 18 yaşındaki lise öğrencisi arkadaş bilgisizse şayet o kendi tercihidir, bu genellemeyi her sınıfta bulunan 1 tane inek diye tabir edilen arkadaş bile çürütebilir.
Ülkemizi falan boş verin, eğitim sistemini de boş verin böyle şeyler saçma gelmeli size de. Ne demek gerçeği yansıtır mı ? Kendine bahane arayan, ailesine yalan söylemek isteyen üniversite öğrencisi ağzı resmen. Kendi zihinlerinizi saçma, sapan şeylere odaklıyor/programlıyorsunuz. Madem ters giden şeyler olduğunu düşünüyorsun çalış çabala da ülkeyi kurtarmaya çalış, herkesin her konuda fikri olur ama düşünceden öteye gitmemeli gidiyorsa bir şeyler yapmalı, yapmıyorsa boş konuşan kişidir benim için o. Bu soruda gayet boş bir soru, sırf cevap verdiysem şu yorumlardan ötürü. Biraz mantıklı düşünün insan beyni o kadar güzelken siz nasıl olur da eğitim sistemine suç atıyorsunuz sadece ? (eğitim sistemini desteklemiyorum yanlış anlaşılmasın bence de etkili değil ama suçu yüklemek yalnız geliyor ) Aileyi, çevrenizi, okula giderken seçtiğiniz yol, arkadaşlarınız, yalnızlığınız, üşengeçliğiniz her şey o başarıyı etkiliyor. Sanki kolejlerdeki, özel üniversitelerdeki eğitim farklı. İlla bir eğitim sistemine ihtiyacımız yok, üniversitelere evet ihtiyacımız var gelecek planları için ama sen başarılı olmak istiyorsan zaten o başarı sana doğuştan veriliyor. Hareket kabiliyetin var ve kafanın içinde bir beynin var düşünebiliyorsun. Görebiliyorsun, duyabiliyorsun, hissedebiliyorsun. Başarılı olmak istiyorsa bu başarısız eğitim sisteminde insanlar, çocuklarımız, torunlarımız, yeğenlerimiz, kardeşlerimiz destek olmalıyız bazı şeyleri ön görüp aşılamalıyız.
 • Paylaş
Eğitim şart
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

600 Görüntülenme19 Takipçi13 Yanıt