Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkemizin şu anda içinde bulunduğu duruma Amerika'nın 1950'li yıllardaki Marshall yardımlarının etkisi nedir?

İnsanlarımızın 'önce ben' mantığının altında yatan sebep nedir?Düzenle
1947 yılında imzaladığımız anlaşma sonrası amerikandan aldığımız yardım. aldığımız derken sadece türkiye değil kasıt; batı bloğundaki tüm ülkeler. Evet ingiltere'den almaya'ya, italya'dan yunanistan'a kadar birçok ülkeye yapılmış bir yardım bu. imzalanan anlaşmada çeşlitli şartlar öne sürülüyordu.

anlaşmaya göre yardım edilen ülke; ekonomik olarak dengeli bir politika izlemeli, ülke içinde ve dışında gerçekleşecek her tür ticaret için rekabeti desteklemeliydi ve her türlü basın yayın organında yardımın dolayısıyla amerika'nın propagandasını yapmalıydı. (bildiğin amerikan propagandası yani)

şartları denetlemesi için amerika'dan bir heyet gelip uzun süre inceleme yaptı. haliyle amerika'dan gelecek ziyaretçiler için ülkeye giriş kolaylaştırıldı!

yunanistan ve türkiye yardıma sonradan dahil edildi ve yardımdan sıkça övgüyle bahsedilmeye başlandı. Gelen yardım ürünlerinin ne kadar kaliteli ve son teknoloji olduğunun sürekli tekrarlanması insanların zihninde "üstün amerikan teknolojisi" algısı oluşturdu; öyle ki günlük hayatta kullanılan birçok üründe artık amerikan markaları tercih edilmeye başlandı. Amerika'dan ithal ruj, amerikan malı traktör tekeri ya da çocuk mamaları reklamlarda boy gösterdi.

bu reklamlar, amerikan malına talebi arttırdı, e zaten plan gereği gümrük girişleri kolaylaşmıştı... Sonuç olarak üstün amerikan malı ürünler piyasadaki diğer ithal rakiplerine göre daha kolay ulaşılabilir ve daha ucuzdu.

amerika bu sayede cebinden çıkan parayı ger kazandı, iç piyasada üretimi arttı ve doğu bloğuna karşı yerini sağlamlaştırdı.
  • Paylaş
Yardım içeriğinde süt tozu da vardı diye hatırlıyorum.

Nasıl bir tozsa artık , bugün halimiz ortada. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

803 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt