Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülkenin politik krizi ekonomiyi nasıl ve ne derece etkiler?

Örnek : Bülent Ecevit in hastalanması sonucu ülkenin krize girmesi bağlantılı mıydı yada ne kadar etkisi oldu krize hastalığın?3 bakan oğlunun alınması ile doların fiyatının bir kuruş çıkması politik bi problemin ekonomiye etkisinin göstergesi olabilir mi?Düzenle
Piyasaların tepkisine bakmak lazım, döviz de ya da Bist de önemli bir degişiklik yok. Kısa ve orta vadede olumsuzluk görmüyorum. Yerel seçimlere kadar dalgaların boyu küçük olur.
  • Paylaş
Bir ülkenin ekonomisi ülkede yaşanan siyasi krizlerden, devlet büyüklerinin konuşmalarından, aldıkları kararlardan direkt olarak etkilenir. Ama bu etkinin minimal olması da söz konusudur. Piyasada fiyatların yatırımcı psikolojisine bağlı olarak değiştiğini de göz önünde bulundurursak bu etki daha da büyük olabilir.
  • Paylaş
Siyasi kriz ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor. Türkiye’nin bu siyasi kriz nedeniyle önümüzdeki dönemde mali bir krize sürüklenebileceği kaygısı da giderek artıyor. Ki bu doların ve Euronun birden değer kazanarak TL.nin değer kaybı olarak ta nitelendirilebilir. Türk ekonomisi genel olarak dışabağımlı bir seyir
izlemektedir. Dışalımla gelen girdi, yabancı paraların TL karşısında değer kazanması ile maliyetlere yansımakta, buna bağlı olarak ta aramal mamul mal üzerinde fiat baskısı oluşturmaktadır. Birde yabancı yatırımcıların ürkmesi sözkonusu. Genellikle yabancı yatırımcı siyasinın kriterleri arasında siyasi barış önemli yer tutuyor.
Yatırımcılar faizlerin giderek yükseldiği bir dünyada, Türkiye’nin uluslararası finansal durumuyla ilgili zaten kaygılıydı. Şimdi buna siyasi kriz de eklendi. Son on yıldır ülkede siyasi ve ekonomik istikrar olması Türkiye’nin en büyük avantajlarından biriydi. Ancak artık bu durumun değişmesi söz konusu olabilir.

Gözlemciler, uluslararası piyasaların Türkiye’ye karşı tavrının değişmesinin zaten rekor seviyelere gerileyen Türk Lirası üzerindeki baskıyı daha da arttırabileceği konusunda uyarıyor. Bu durumun dövize endeksli kredi alan firmaları zora sokacağını ve sonuçta Türk ekonomisinin zarar göreceğini açıktır.

Firmaların dövize endeksli yatırım harcamalarının, Türk Lirası’ndaki devalüasyondan dolayı artacağı göz önüne alınırsa Bazı firmalar ciddi boyutlarda nakit sıkıntısına düşebilir. Siyasi krizin ekonomiye etkisi çok daha büyük olacak ve kriz sürdüğü sürece de durum kötüleşecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

409 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt