Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf olmadığımız halde, kanun koyucu bu sözleşmeyi neden hem Anayasa'ya hem Türk Ceza Kanunu'na koymuştur?

Konu hakkında detaylı bilgim yok ama şöyle bir değerlendirme gerçekleştirilebilir belki diye düşünüyorum. UCM 'kuruluş sözleşmesine' içerdiği bazı hükümler nedeniyle çekincelerimiz çerçevesinde taraf olmamış olabiliriz. Ama prestij ve uluslararası camiaya katılım gerekleri çerçevesinde hükümlerini içselleştirme çalışıyor olabiliriz. Sonuçta  uluslararası alanda yargısal düzenlemeler getirmeye çalışan bu tip oluşumlar, devletlerin hükümranlık hakları ile çeliştiği ve hükümranlık hakları gibi bir nevi doğal gelişim, kendiliğindenlik sergilemediklerinden ötürü katılımcılarının atfettikleri değer ve kararlarına gösterdikleri itibar çerçevesinde bu tip kurumlar kuvvet, uygulama kabiliyeti ve geçerlilik kazanmaktadır. 

Hatırlarsanız Darfur katliamından sorumlu tutulan ve bu mahkeme tarafından hakkında tutuklama kararı verilen Sudan lideri geçtiğimiz yıllarda Türkiye'ye geldiğinde bu tartışmalar da tekrar gündeme gelmişti. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

548 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt