Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümü için hangi özelliklere sahip olmak gerekir? Mezun olunduğunda yapılan iş tam olarak nedir? Tavsiye ediyor musunuz?

Lojistik trişkadan bir sektör, okullar daha yeni mezun veriyor o yüzden henüz tam olarak ehil kişilerce yapılan bir iş sayılmaz. Ayrıca okuduğunuz okul vs göz önüne alınınca 7-8 yıl bile çalışsanız ücretler yerle yeksan, çalışılacak bir sektör değil kısaca.
  • Paylaş
1

Serkan Altaygil, Size katılıyorum. Gelecek vaat eden ve çalışması zevkli bir sektör olmasına rağmen, patronların ucuz ve kalifiye olmayan eleman çalıştırma hevesleri yüzünden fazla rağbet gören bir sektör değil lojistik. İnsanı yıpratan bir yanı da bulunmakta ne yazık ki. Lojistik bölümü mezunları iş hayatına atılırken bu sektörde başlayıp ithalat/ihracat yapan firmalara geçiş yaparlarsa daha iyi şartları yakalamaları mümkün olabilir.

Öncelikle soruya sondan cevap vererek başlamak gerekirse cevabım elbette evet ! Olacaktır. Ticaret ve iş dünyası artık lokal olmaktan çıkıp uluslararası olmuştur ve bu konuda da uluslararası lojistik büyük rol almaktadır. Geleceğin parlayan yıldızı olduğunu düşünüyorum çünkü lojistik olmazsa global iş ilişkileride olmaz dolayısıyla bu sektörde yetişmiş yeteknekli insan işgücüne büyük ihtiyaç vardır vede hep olacaktır. Bu alanda ihtisas yapmış ve kendini geliştirmiş kişiler için fırsat dünyası hep hazır olacaktır. Şirketlerde çalışma olanağını kolaylıkla bulur ve kariyer sahibi olur hatta ilerleyen dönemlerde ticaretin uluslararası kurallarına hakim olup kendi adına ticaret yapma imkanlarını bile elde etme şansını yakalayabilirsiniz. Genel olarak yapılan iş ; Uluslararası lojistik hizmet veren kurumsal bir firmada kara, deniz ve hava taşımacılığının organizasyon ve bürokrasisi üzerine çalışır, tüm süreçlerde hem sahada hemde evrak koordinasyonunda görevde bulunur, limanları tanır, gümrük sahalarını bilir ve gümrük işlemlerini takip eder... Bu bölümde okuyan arkadaşlara tavsiyem eğer kendilerini proactive görüyorlar, analatik düşünmeyi ve organizasyon yeteneğine güveniyorlar ise ve haraketli bir iş hayatına hazırız diyorlar ise bu bölümü seçebilirler. Herkese başarılar diliyorum... .
  • Paylaş
Kendini geliştirebilen, dil öğrenme merakı olan, çok çalışan, seyahat edebilme imkanı olan kişiler rahatlıkla tercih edebilir. İş imkanı çok geniş. Lojistik son dönemde en hızlı gelişen sektör olmasıyla birlikte artık her sektörün ihtiyacı olan bir bölüm.kendini iyi yetiştirdiğin sürece istediğiniz şirkette iş bulabilirsiniz.
  • Paylaş
Uluslararası taşımacılık sektörü uzun yıllardır gözde olan mesleklerin başında geliyor.mezun olunduğunda uluslararası taşımacılık yapan firmaların ithalat ihracat bölümlerinde iş bulma olanakları vardır. Bu bölümde çalışacak olanların analitik düşünceye sahip olması, organizasyon yeteneğinin olması ilerde işlerinde yükselmek ve hatta belkide kendi firmalarını kurmak için büyük bir artı olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

679 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt