Bilmek istediğin her şeye ulaş

Un ve şeker vegan gıda mıdır?

Genellikle tüm yiyeceklerde bulunabilecek un ve şekerin vegan yiyecek olup olmadığı tartışma konusu olmuştur.Düzenle
Yaş, cinsiyet, din, eğitim düzeyi ve sağlıkla ilgili genel görüşlere bağlı olarak farklı vejetaryen diyet tipleri ortaya çıkmıştır.Vejetaryen diyet tamamen sebze, meyve, tahıl, fındık ve bazen de yumurta ya da süt ürünlerinden oluşan bir diyet olarak tanımlanır. Vejetaryen diyetlerin birçok varyasyonu vardır. Yarı vejetaryenler et, kümes hayvanları ve balıktan çoğu zaman kaçınırlar. Pescovejetaryenler et ve kümes hayvanlarından kaçınır fakat balık tüketirler. Laktoovovejetaryenler tüm et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmekten kaçınır fakat süt, peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri ile yumurtayı tüketirler. Veganlara geldiğimizde ise diyetlerinden hayvansal kökenli tüm ürünleri çıkardıklarını görürüz. Hayvanın sadece kendisi değil, ürettiği ürünler de veganların diyetinde yer almaz. Mesela hayvansal kökenli olduğunu düşündükleri bal bile tüketmekten kaçındıkları gıdalar arasında olabilmektedir. Un ve şeker hayvansal kaynaklı gıdalar olmadığı için vegan beslenmesinde yer alabilmektedir.
  • Paylaş
Hayvansal olmayan her şey vegan gıdadır. Bazı uç veganlar şeker ve nişastanın da vücutlarını uyuşturduğunu düşünerek ikisini de yemezler.
  • Paylaş
Soru bana yönlendirilmiş ancak pek bilgim olduğunu söyleyemeyeceğim. Bana göre hayvansal olmayan herşey vegan gıdadır. Ancak veganlar oldukça hassas olduklarından herşeyi biraz fazla irdeliyorlar sanırım. Bugün yapılan araştırmalarda eski çağ mağara dönemlerinde yaşayanların kemik yapılarının son derece sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır ki gayette et ağırlıklı besleniyorlardı. Hatta bugünlerde popüler olan taş devri diyeti(paleo) bolca protein ağırlıklı gıda içermektedir. Sorun şu ki zararlı olan fazlaca işlem görmüş ürünlerdir(tükettiğimiz ürünleri göz önünde bulundurursak neredeyse herşey hormonlu ilaçlı vs.) Konunun dışına çıktım ancak son günlerde heryerde o kadar çok vegan kelimesini duyuyorumki antipatik gelmeye başladı.
Sonuç olarak un şeker bence vegan gıdalardır ;)
  • Paylaş