Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversite bir amaç mıdır yoksa araç mıdır?

Üniversite oraya girene kadar ve akademisyenler için bir amaçtır. Orada meslek öğrenip onu icra etmek isteyenler için ise bir araçtır. İyi üniversite, kötü üniversite kavramı vardır ve haklıdır. İyi üniversiteyi bitirmiş kişinin hem bilgi birikimi hem de mesleki düşünme yetisi diğerlerine göre daha fazla olur. Yine de bu iyi - kötü tam olarak kriter olamaz, sonuçta mesleklerin çoğunda bir çıraklık dönemi vardır, iyi üniversiteden mezun olmuş kişi bu dönemi daha çabuk atlatır ama iş dünyasında her üniversiteden insana rastlayabilirsiniz. Bu biraz da insanın kendi içindeki merak etme araştırıp öğrenme, kendini geliştirme isteğine bağlıdır. Bizim hocalarımız bize "sizi beş litre benzinle mezun ediyoruz, galeriden çıktıktan sonra depoyu doldurmak sizin göreviniz" derlerdi.
  • Paylaş
Bana göre üniversite bilgiye ulaşmak için araçtır.
  • Paylaş
Türkiye'de amaç ama aslında araç olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse isim yapmış iyi bir üniversiteden mezun olunca genel algıya göre diğer üniversitelerden mezun olanlara göre daha başarılı oluyorsunuz. Oldukça yanlış bir kanıdır bu. Üniversite giriş sınavlarında başarılı olmuş ondan sonra hasbelkader üniversiteyi bitirmiş kişilerdense; üniversitede kendini geliştirmiş, araştırmalar yapmış, çalışarak iş tecrübesi kazanmış kişiler çok daha önde olması gerekiyor bence. Şahsi görüşüm üniversite araç değildir amaçtır. Okulun duvarları insana hiç bir şey katmıyor eğer kendini geliştirmeye açık değilseniz.
  • Paylaş
Bulundugun ülkenin iş gücü dağılımı ve mertebe fonksiyonlarına göre değişir o
  • Paylaş
Bilgiye ulaşmak için Kitaplar , Yayınlar, İnsanlar, İnternet Mevcuttur.
Üniversite bu bilgilerin entellek
tüel bir biçimde sentezlenmesinde yardımcı olup, Araştıran, Düşünen, Geliştiren Yapmalıdır. Günümüz üniversitelerinin meslek kursu olmasından yana sööz yok tabi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

982 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları